Nowa TVP. Mają klapki na monitorach?
 Oceń wpis
   

Dawid Kulbaka z Webinside poprosił mnie pod koniec października o ocenę nowej strony TVP. Oceniłem ją jak możecie przeczytać tutaj nisko.

Tymczasem ku mojemu zdziwieniu polska branża pieje z zachwytu. O ile rozumiem, że producenci witryny z Czogori są bardzo fajni, a Główny Architekt serwisu jest świetnym fachowcem (obie informacje potwierdzone organoleptycznie), to tym razem produkt jest fatalny.

Jeśli przejrzymy serwisy innych telewizji publicznych w Europie, okaże się, że nasza "rewolucyjna" witryna TVP jest zaledwie "porównywalna". Mówiąc szczerze, w mojej opinii ona strasznie odstaje od jakości proponowanej telewidzom mieszkającym w innych krajach.

Wszystko dlatego, że TVP myślała o sobie a nie o użytkownikach. Strona jest pełna plotek o pracownikach i współpracownikach TV, o jej przyszłych i obecnych produkcjach. Ale użytkownicy wchodzą na strony telewizji żeby: sprawdzić program TV, znaleźć informacje (newsy, sport, pogoda), wypowiedzieć się na temat programu. Oraz oczywiście obejrzeć zawartość wideo jeśli jest dostępna. Popatrzcie jak to można zrobić.

Rumuńska telewizja publiczna, stereotypowy chłopiec do bicia. Wygląda całkiem fajnie w porównaniu z nową TVP. Zauważyliście podstawową funkcję, o której zapomniała polska telewizja, a którą mają "ubogie" bratanice? Telewidzowie mają na tej stronie dostęp do aktualnego programu, najnowszych informacji oraz prognozy pogody.

W Polsce nie mają, chociaż prognoza pogody jest najchętniej oglądanym programem w ramówce TVP. No dobrze, pogoda to słaby zarzut, wiele fajnych telewizji nie ma prognozy na stronie głównej a mimo to ich serwisy są fajne.

Na przykład czeska telewizja jest nieco przestarzała, nie ma pogody. Mimo to jest lepsza od TVP. Zwróćcie uwagę, że koncentruje się ona na programie telewizyjnym, to głównie propozycje programowe oraz zachęcanie widzów do kontaktu ze stacją.

W TVP program jest schowany za linkiem, zaś kontakt... Można wysłać maila albo wejść na forum, ale nikt do tego nie zachęca, to tylko jeszcze jedno poziome menu, na dodatek najmniej podkreślone. O komentowaniu treści serwisu można zapomnieć. Zdaje się, że głosujemy automagicznie klikając na materiały wideo, ale te wybrane nie są osią serwisu tylko małym dodatkiem upchniętym gdzieś na dole.

Czy są jakieś telewizje, które chowają program? Owszem, nawet całkiem niezłe: BBC koncentruje się na informacjach, zaś bardziej niż programy TV w domyślnym układzie eksponuje swoje serwisy radiowe. Brytyjska telewizja pozwala jednak na dostosowanie strony według oczekiwań użytkownika. I ma na wierzchu pogodę :) Programów nie pokazała ze względu na bogactwo oferty i pokrywane strefy czasowe, jak się określimy to widget z programem czeka. Bogactwo treści oferowanych w internecie przez BBC jest ogromne - szkoda, że TVP nawet nie próbuje konkurować w tym zakresie. Myślicie, że kiedykolwiek zdigitalizują i udostępnią archiwum tak jak francuskie telewizje publiczne w INA?

Skoro już jesteśmy we Francji, popatrzmy na przeciwieństwo BBC - francuską TF1. Francuzi przeładowali swoją stronę informacjami, też mają swoje programy rozrywkowe i plotki, niczym TVP. Jednak udało im się zmieścić program oraz dużo, bardzo dużo informacji z wideo. Ich serwis jest pełen treści.

W Hiszpanii mamy dwa rodzaje publicznej telewizji. Jest RTVE. Bardzo nowoczesna witryna, informacje z wideo, blogi, radio na zywo. Zdaje się, że to z TVE ściągnięto pomysł z "najpopularniejszymi wideo" na dole strony, tylko, że hiszpanie mają też zdjęcia i informacje dźwiękowe. Są też lokalne telewizje takie jak katalońska TV3. Nowa witryna TVP jest słabsza nawet od lokalnej trójki. Ma mniej wideo, zero interakcji, malutkie i ubogie wiadomości. Ciekawostka: w katalońskiej telewizji też jest TV Polonia - to taki komediowy program poświęcony lokalnej społeczności (Katalończycy są określani przez resztę Hiszpanów "los Polacos"). Wiecie co jest straszne? Ten program sam ma bogatszą stronę niż nasza TVP.

Pozostaje pokazać naprawdę nowoczesne projekty stron telewizyjnych. Pierwszy to "Have your say" BBC. Pozwala w niespotykanej wcześniej skali na korzystanie z "dziennikarstwa obywatelskiego". Poprzez interakcję z użytkownikami na całym świecie pozwala na globalną debatę i wymianę poglądów. To prawdziwa misja telewizji publicznej. W BBC Have your say można i warto rozmawiać. Jeśli podoba Ci się "Have your say", zobacz też projekt Current.tv firmowany przez Ala Gore.

Drugi genialny projekt stworzony przez telewizje publiczną to Culturebox TF3. Interfejs zaproponowany przez Culturebox możecie podziwiać teraz w nowym serwisie Amazon. To chyba najlepsza prezentacja programów telewizyjnych jaką znam, z możliwością oceny, wysłania do znajomego, dyskusji.

Podsumujmy: nowa witryna TVP nie realizuje podstawowych funkcji:

- źle lub wcale nie informuje o programie

- nie oferuje treści informacyjnych a nawet prognozy pogody

- brak w niej narzędzi do interakcji z użytkownikami

- jej interfejs nie jest w żaden sposób innowacyjny i raczej nie zainspiruje żadnego innego serwisu.

Za to nasza TVP jest różowiutka jak Doda i ma dużo plotek. Najbliżej jej do rosyjskiej jedynki, tylko zapomniała o programie telewizyjnym. Na pocieszenie: jest jedna telewizja z gorszą witryną. To albańska RT SHQIPTAR

Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego zachwyca się stroną TVP?

Komentarze (4)
Czy kryzys ominie branżę... Jak się promować w sieci...

Komentarze

2008-11-01 23:21:29 | *.*.*.* | mzientek
Re: Nowa TVP. Mają klapki na monitorach? [0]
tragedia ta stronka:D skomentuj
2008-11-02 13:18:15 | 85.222.90.* | maciek lipiec
Re: Nowa TVP. Mają klapki na monitorach? [0]
Odpowiedziałem u siebie: http://uxdesign.pl/nowy-portal-tvp/#comments

Możecie linczować ;) skomentuj
2008-11-03 10:37:23 | *.*.*.* | tani kredyt
Re: Nowa TVP. Mają klapki na monitorach? [0]
Ocenie jako grafik i projektant - rzeczywiście ma Pan racje, no ale za tak wielkimi
projektami wiadomo ci się kryję, i warto powstrzymać się od próby pochwalenia się
takim projektem dla własnego dobra, chyba że ktoś rzeczywiście wierzy w siebie ;-) skomentuj
2008-11-10 09:57:46 | 82.210.140.* | Jacek Gadzinowski
Re: Nowa TVP. Mają klapki na monitorach? [0]
Apropo piania... moja opinia była raczej jednoznaczna, nie było czego komentować jak
była/jest to słaba beta. skomentuj
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]