Głos Google: czy komórki to przeżytek dla biedaków?
 Oceń wpis
   

Google Voice to nowa usługa, która po cichu zmienia układ sił na rynku telekomunikacji. Google chce się stać centrum komunikacji, tak jak teraz jest centrum Internetu. Czy potwór z Mountain View właśnie zabija operatorów telefonii komórkowej?

Google Voice jest teraz dostępna jedynie dla klientów GrandCentral, firmy wykupionej przez koncern w czerwcu 2007 roku za 50 milionów dolarów. GrandCentral była w fazie prywatnych testów Beta dostępnych na zaproszenie, jej usługi obejmowały jedynie terytorium USA.

GrandCentral oferowała znane wcześniej usługi. Najważniejsza funkcja to "jeden numer" osobosty numer telefonu, przekierowujący rozmowę na dowolną liczbę zdefiniowanych linii. Dzięki temu każda rozmowa może być odebrana na telefonie komórkowym, domowym, lub biurowym. Dodatkowo, GrandCentral oferowała jedną skrzynkę wiadomości głosowych dla wszystkich używanych numerów telefonicznych.

Google Voice dodaje do tych usług swoją magię:

  •  darmowe rozmowy na wszystkie numery w USA i tańsze niż w Skype rozmowy międzynarodowe
  • rozpoznawanie numerów i wyświetlanie danych kontaktowych na ekranie telefonu
  • podsłuch rozmowy bez odbierania (tak jak na stancjonarnych sekretarkach, słyszysz co nagrywa rozmówca i możesz odebrać telefon jesli to naprawde ważne)
  • reguły ustalające które telefony odbierają które rozmowy (np. rozmowy od "biurowych" kontaktów nie będą przekierowywane na prywatny numer komórkowy)

Największa atrakcja to jednak zaawansowane funkcje "voice to text". Google zamienia zawartość poczty glosowej na tekst i potrafi ją przesłac jako e-mail lub sms. To co w Skype jest płatne dzięki współpracy ze SpinVox, tu jest darmowe i działa świetnie, korzystając z technologii testowanej w usłudze GOOG411 i aplikacji Google Search dla iPhone.

Google Voice ma wyraźną przewagę nad swoim głównym konkurentem. Skype wymaga instalowania dodatkowych aplikacji i tak naprawde użyteczny jest głównie na komputerze. Google Voice wygląda też na znacznie łatwiejszy w obsłudze, niż aplikacje Skype dostepne na telefon. Także inni dostawcy VoIP na komórki - fring, nimbuzz, truphone mają się czego obawiać. Dla konsumentów Google oferuje doskonałą integrację całej komunikacji - GMail, GTalk i GVoice to wszystkie kanały komunikacji dostepne z dowolnego urządzenia - w formie tekstowej i głosowej.

Jednak to nie Skype i internetowe firmy powinny najbardziej obawiać się nowej usługi. To operatorzy sieci komórkowych są zagrożeni. Usługi Google mogą zminimalizować ARPU (średni przychód na użytkownika) realizowany przez operatorów. Czy opłaty za same pakiety danych pozwolą na utrzymanie i rozbudowę sieci? Czy w ogóle potrzebujemy jeszcze tych sieci i telefonów komórkowych?

Hub komunikacyjny jakim stał się Google może być dostępny np. przez iPod Touch i sieć WiFi. Być może właśnie obserwujemy kolejny przełom - sieci komórkowe będą technologią dominującą w krajach rozwijających się. W krajach bogatego zachodu komunikację może zapewnić Google i multimedialne urządzenia - netbooki, konsole PSP, iPody podłączone do wszechobecnej sieci WLAN. Czy "komórka" będzie teraz oznaczała biedę?

Komentarze (2)
Czy dominacja Google skończy się... Opera Turbo: pobierz i poznaj...

Komentarze

2009-04-03 20:15:46 | 78.8.9.* | zitek10301
Re: Głos Google: czy komórki to przeżytek dla biedaków? [1]
Oby nie. Bo jak jedna firma to zmonopolizuje nie bedzie innej drogi. Szczerze to juz
mi zbrzydla marka Google. Z ewangelisty stalem sie krytykiem. skomentuj
2009-04-14 15:54:36 | 213.17.192.* | Rychło w czas
Najwyższy ***** czas!
No to się Zitek obudził jak G**** ma pod kontrolą pół internetu (mam nadzieję że nie
więcej)
A wiadomo czym się kończy centralizacja. skomentuj
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]