Eksplozja internetu w Rosji
 Oceń wpis
   

Według eMarketer.com do końca 2008 roku w Rosji będzie ponad 40 milionów użytkowników Internetu. W Europie jedynie Niemcy mają większą populację Internautów.

Do 2012 roku 43% Rosjan będzie korzystać z Internetu - to o 72% więcej niż w 2007 roku.

Użytkownicy i penetracja Internetu w Rosji

Ben Macklin, starszy analityk z eMarketer wskazuje, że kraje naszego regionu napędzają wzrost Internetu w całej Europie, podczas gdy kraje skandynawskie czy Holandia osiągnęły już nasycenie dostępem do Internetu.

Penetracja Internetu w Europie

Europa Środkowo-Wschodnia staje się więc obiektem zainteresowania dla wielkich e-biznesu, zwłaszcza, że jednocześnie rozwija się u nas cała infrastruktura.

Badanie comScore World Metrix we wrześniu 2007 wskazywało, że penetracja Internetu w Rosji to jedynie 12%. Różnica wynika z metodologii, a zwłąszcza z różnego ograniczenia wieku - comScore mierzy tylko użytkowników w wieku 15+, podczas gdy eMarketer bada populację od 3 roku życia w górę. Dane eMarketera obejmują także dostęp do urządzeń mobilnych oraz kafejek internetowych. Oczywiście dane eMarketera obejmują także okres od września do grudnia, co przy dynamicznym rozwoju operatorów telekomunikacyjnych poza Moskwą znacząco wpływa na dane.

Rosyjska Fundacja Opinii Publicznej również opublikowała dane o penetracji Internetu w Rosji na koniec 2007 roku. Te wyniki są zbliżone do badania eMarketer wskazując na korzystanie z Internetu co najmniej raz w miesiącu przez 23% dorosłych Rosjan.

W świetle tych badań nie dziwi, że AOL wchodzi na polski rynek, nawet nie mając nic do zaoferowania. Gdy w reszcie Europy rynek się skończył, u nas ciągle jest szansa na wzrost wynikający z samego zwiększania się liczby użytkowników Internetu.

Także dla polskich firm internetowych kierunek wschodni powinien stać się ważnym elementem planów rozwoju - tam wciąż mamy szansę być pierwsi, nawet jeśli oferujemy jedynie mneij lub bardziej udane kopie amerykańskich serwisów.

Czy Maciek Popowicz wkrótce odpali serwis nasha-shkola.ru Trzymam kciuki! [update: Marcin Jagodziński donosi, że nasza-klasa w Rosji to odnoklassniki i są mega fajne, więc n-k nie ma szans na ekspansje w Rosji]

[wpis oparty na raporcie firmy eMarketer "Russian Online Population Explosion - Moving the Web beyond Moscow".]
Komentarze (0)
Blimp na GPW :) Irydi Booster - polski konkurent...

Komentarze

Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]