Blagi i blogi 2009
 Oceń wpis
   

Polskie blogi z amatorskich pamiętników miały stać się głosem obywateli. Zamiast tego, stały się targowiskiem przekupek. Przekupa, która najgłośniej krzyczy wyznacza standardy na bazarach. Tak samo dzieje się w blogosferze.

Przejdź do listy Top 5 polskich blogów 2009 roku według Wnet

Popularne blogi prezentują nam dziś rzadką pulpę zmieloną z wiadomości ukradzionych zagranicznym mediom oraz prostackich komentarzy.  Na próżno szukać w blogosferze wartościowych treści. To wyjątki ograniczone właściwie do branżowych nisz. Także w nich nie jest łatwo.

Czy wiecie, że są branżowe “blogi” tworzone od zera przez agencje reklamowe, które służą tylko do zapewniania “contentu” dopasowanego do reklam? Nie one są jednak najgorsze, w końcu piszący w nich ludzie otrzymują kilka złotych za każdy wpis, inni ludzie komentują i tez dostają za to jakieś grosze a marketerzy się cieszą. Najgorsze jest to, jakie mamy “autorytety” na blogowej scenie.

Gdzieś zniknęli ludzie, którzy mieli pojęcie o jakiejś dziedzinie życia i o niej pisali. Konkursowi na "blog roku" patronuje gazeta, której naczelny chciał, aby Internauci całowali go w dupę. Tymczasem w 2009 roku najważniejsze blogi prowadziło dwóch facetów w czapeczkach.

Pierwszy z nich (ostatnio pojawiający się bez czapeczki), Grzegorz Marczak prowadzący Antyweb nie jest najgorszy. Właściwie jest całkiem dobry w porównaniu z resztą blogów i serwisów o technologiach. Z podziwu godnym uporem zbiera i komentuje informacje z zagranicy, walcząc z trudną materią języka polskiego. Hazan przez lata dorobił się też dużej wiedzy o polskim rynku. 

Choć więc nie można liczyć na wnikliwe analizy, Antyweb nie zawodzi jeśli chodzi o wybór nowinek technologicznych z poprzedniej nocy. To ma swoją wartość. Równie dużą, jeśli nie większą wartość mają komentarze czytelników, które wytykają ewentualne błędy autora bloga. W rezultacie dostajemy całość, którą można polecić jako jedno z najlepszych źródeł informacji o nowinkach technologicznych w języku polskim. Jeśli w 2010 roku Grzegorz znajdzie sposób na poprawienie jakości publikowanych treści, ma szansę na stworzenie polskiego Mashable - konkurentów brak.

Dużo gorszy jest drugi facet w czapeczce. Kominek, to zjawisko które moim zdaniem zasługuje na tytuł hucpy 2009 roku. Niestety, ten “najpopularniejszy polski bloger” wyhodowany przez blox.pl jest właśnie taki, jak polski Internet.

Kim jest Kominek? Jeśli ktoś jeszcze nie wie, Kominek to facet w czapeczce piszący o swoich frustracjach seksualnych oraz problemach z trawieniem. Kominek stał się prawdziwą gwiazdą po widowiskowej walce z firmą produkująca budyń. Oprócz “najpopularniejszego bloga” (właściwie dwóch w jednym) ma też inny, mniej popularny serwis oraz najchętniej śledzone konto w serwisie Blip.pl. Różne wersje treści wydalanych przez Kominka docierają do 250 – 300 tysięcy użytkowników miesięcznie.

Najgorsze jest nie to o czym pisze Kominek. Blogi to świetne miejsce na ludzkie wydzieliny, erotykę czy skargi konsumenckie. Problemem nie jest też to, w jaki sposób Kominek pisze. W przeciwieństwie do Antyweb Kominek pisze bardzo dobrze, to autor o świetnym piórze.

W Kominku najgorsze jest kreowanie się na “eksperta od blogów”. Kominek uważa, że blog służy do zarabiania pieniędzy i obraża ludzi, którzy się z nim nie zgadzają. Właściwie to głównie stara się obrazić konkurentów do marketingowych budżetów, czyli “Galerianki Blogosfery”. Kominek twierdzi, że blog musi mieć dużą widownię i dużo kasować za reklamę (w tym wypadku dużo to 5 000 złotych). Gdyby zastosować się do rad Kominka, właściwie tylko Kominkowy blog nadawałby się do reklamowania.

Kominka z blogami łączy dziś jedynie układ graficzny strony. Kominkowe serwisy miotają się w przestrzeni między serwisem “prokonsumenckim”, serwisem z opowiadaniami erotycznymi, oraz forum dyskusyjnym dla dorosłych. W przeciwieństwie do normalnej relacji autora bloga z czytelnikami, Kominek nie jest ani “zaufanym znajomym”, ani też “znajomym ekspertem”. Jest raczej osobą wywołującą skrajne emocje. Na dodatek z silnym podtekstem erotycznym.

Nie wiem jak jest dzisiaj, ale sukces Kominka w blox.pl nie był budowany na ekspertyzie w zakresie produktów spożywczych czy life mentoringu. Wynikał z umiejętnego pozycjonowania strony na dość ekstremalne hasła związane z seksem (NSFW!), oraz erotyczne podteksty w komentarzach. Takie pozycjonowanie, kategoria "tylko dla dorosłych" na blox.pl, oraz rosnąca liczba komentarzy napędziły masę krytyczną użytkowników (wcale nie taka dużą jak na serwis erotyczny). Czy czyni to z niego superblogera - czy raczej administratora serwisu erotycznego z aspiracjami do mainstreamu?

Kominek z uporem próbuje  wywołać sequel budyniowej afery atakując kolejne marki - ostatnio Burger Kinga i ING. W końcu poprzednia dała mu rozgłos w mainstreamie. Gdyby się udało, może firmy płaciłyby Kominkowi nie za miejsce na reklamę, ale za brak wpisów na ich temat. Można by sprzedawać abonamenty dla każdej marki, zaś nieposłusznych biczować.

Wbrew pozorom, wpisy Kominka wcale nie musiały jednak szkodzić firmie produkującej budyń. Jej marka stała się przez chwilę znana bardziej niż inne. Kominek nie jest też żadnym autorytetem w dziedzinie smaku budyniu. Jego czytelnicy mogli iść do sklepu i kupić opisywany budyń – świadomie, żeby go sprawdzić, lub nieświadomie, bo był jedynym jaki im się z czymkolwiek kojarzył. Właściwie, to nie wiadomo, czy producent budyniu nie zapłaciłby za powtórzenie tej akcji.

Dość jednak marudzenia na Kominka, nikt go nie każe czytać. Lepiej zobaczcie, na jakie blogi warto było zaglądać w zeszłym roku. Jest ich naprawdę sporo!

Oto najlepsze polskie blogi 2009 roku według wnet:

1. Brutto – czyli Netto na Tumblerze – choć brak już rozbudowanych komentarzy, znajdziecie tu interesujące obserwacje. Nie wiem czy to jest blog, ale w moim Feedly jest na okładce.

2. Lege Artis – czasopismo internetowe stosujące prawo w praktyce. Olgierd Rudak z uporem maniaka uczy, bawi i wychowuje niekumate społeczeństwo. Na dodatek pisze przystępniej niż również polecany Vagla.

3. Zezowaty Zorro – jeśli interesuje Was gospodarka, ZeZorro jest świetny, polecam też jego ostatnią “książkę” – Szachrownica.

4. WO – Wojciech Orliński nie wie zbyt dużo o komputerach – w końcu korzysta z Maca.  Za to ciekawie komentuje prawicową blogosferę, polityczne aktualności. Na dodatek słucha dobrej muzyki.

5. Chakier – specyficzny, bardzo specyficzny humor dla geeków. Warto spróbować.

Polecam też blogi: Artura Kurasińskiego, Dominika Kaznowskiego, blog kultura 2.0, Maksa Cegielskiego, Tomasza Topę, Pawła Nowaka, Macieja Lipca, Konrada Ciesiołkiewicza, Annę Miotk

Wszystkim autorom blogów (także tym nie wymienionym) dziękuję i proszę o więcej.

Jakie były Twoje ulubione blogi 2009 roku? Podziel się z innymi!

Komentarze (16)
Znak pokoju i walka z klawiaturą Polska improwizacja w Softonic...

Komentarze

2010-01-05 21:21:54 | 83.9.184.* | kogis
Re: Blagi i blogi 2009 [1]
Gratuluję, tekst jak zwykle ciekawy. Osobiście wnet również jest wysoko na mojej
liście blogów solidnych. Pozwolę jednak nie zgodzić się z paroma tezami. Sprawę
Kominka i jego blogi nieco spłyciłeś. Zarówno autor jak i teksty budzą kontrowersje,
ale ważne, że chłopak ma pomysł i konsekwentnie go realizuje. I trzeba jednak
oddzielić jego stary blog i nowy.
Hazan bez komentarza, wyczerpałeś temat.
ZeZo - tu bym polemizował, polecam poczytać jego ostatnią potyczkę z Trystero. Jeżeli
chodzi o kompetencje to ten drugi zdecydowanie bardziej do mnie przemawia.
No i jeszcze kilka blogów o których barto choćby wspomnieć: sportowe Barańskiego,
Steca, Pola i Okońskiego, poradnikowe Testeqa, Alexa Barszczewskiego i Pawła
Wimmera, bardzo dobre teksty piszę również Jacek Gadzinowski.
Pozdrawiam i najlepszego w Nowym Roku:-) skomentuj
2010-01-05 21:33:02 | *.*.*.* | pwrzosin
@kogis dzięki za miłe słowa. Kominek oczywiście ma pomysł i sprawnie go realizuje,
tylko po co nazywać go blogiem. Trystero jest pewnie lepszy jeśli chodzi o
inwestowanie, ale ZeZorro znacznie ciekawszy do czytania. Zwłaszcza dla kogoś, kto
nie jest inwestorem.
Sportem się nie interesuję za bardzo, ale Stec chyba pisze o FCBarcelona, więc ma
plusa.
Life mentorów nie trawię, Paweł Wimmer klasa, Jacek Gadzinowski zniechęca mnie
autopromocją, ale może się przekonam do jego wpisów w 2010 roku. Super uzupełnienie,
dzięki jeszcze raz. skomentuj
2010-01-06 09:55:33 | 78.133.247.* | ___gosc__
Re: Blagi i blogi 2009 [3]
Kominek (w kontrowersyjny, mocno politycznie niepoprawny, kreatywny, obrazuburczy i
wulgarny sposób) pisze głownie o relacjach damsko-męskich, politycznej poprawności
etc. Krótko mówiąc robi mniej więcej to, co na przykład chłopcy w Esce Rock o poranku
- tylko mocniej, bo na blogu.

Jeśli chodzi o mnie - jest to bezapelacyjnie najlepszy polski blog, a jego
najlepszość polega głownie na tym, że pisze chłopak to, co wielu myśli, a niewielu
odważy się powiedzieć. A już na pewno nigdy nie odważą się tradycyjne media.

Blogi, które Ty wybrałeś zaliczyłbym bardziej do eksperckich - i myślę,że o to
właśnie chodzi. Wydaje mi się, że oczekujesz od blogów czegoś innego niż np. ja - dla
mnie mają być odskocznią, a wiedzy fachowej poszukam jednak głównie w prasie. To
oczywiście pewna generalizacja dla lepszego zobrazowania. skomentuj
2010-01-06 12:39:31 | 83.21.155.* | kogis
@_gość_
A w jakiej prasie eksperckiej?... Przy umiejętnym korzystaniu internet jest o wiele
bardziej przydatnym medium do pozyskiwania "wiedzy eksperckiej". Wyobrażasz sobie, że
wiedzę technologiczną pozyskujesz z prasy?! Prasa jest wolna, statyczna, nieaktualna,
wcale nie tak bardzo kompetentna. Powtarzam, jeżeli potrafisz korzystać, to naprawdę
możesz wiele dowiedzieć się z sieci. Z zastrzeżeniem, że nie jest to wiedza pełna i
że nie można do niej podchodzić bezkrytycznie. BTW, dziś wiedza jest tak rozrzucona,
że trzeba opierać się na różnych źródłach. A internet może to świetnie organizować i
koordynować. I w tym właśnie, mimo wszystko, widzę przyszłość i szansę dla blogów. skomentuj
2010-01-06 13:38:10 | *.*.*.* | olgierd
Dziękuję za wyróżnienie :) skomentuj
2010-01-06 14:54:40 | *.*.*.* | pwrzosin
@gosc Wiesz, ja nie mam nic do Kominka. Po prostu uważam za hucpę tworzenie serwisu
erotycznego i porównywanie jego statystyk z blogami, żeby wyjść na mistrza kategorii.
Jak się pozycjonujesz na przyrodzenie Britney Spears, to jesteś takim samym "blogiem"
jak Pudelek i z nim się trzeba porównywać, a nie z Antywebem. Ale oczywiscie Kominek
jest sukcesem i ma swoją grupę czytelników. Niech z niego wyrośnie polski Perez
Hilton, na zdrowie.

A propos prasy, bardzo fajny i kontrowersyjny blog: http://fakt.brukowiec-story.com/ skomentuj
2010-01-07 11:07:05 | 193.200.150.* | zezowaty Zorro
Trzeci król [0]
Dziękuję za wyróżnienie w tym szacownym gronie.
http://zezorro.blogspot.com/2010/01/trzeci-krol.html skomentuj
2010-01-08 09:25:31 | 89.79.137.* | mw0
Re: Blagi i blogi 2009 [0]
Trudno nie zgodzić się z Twoimi uwagami, zwłaszcza dotyczącymi jakości treści i roli
serwisów niszowych/tematycznych jako alternatywy dla mainstreamowych tabloidów (bez
względu na to, czy to Antyweb czy Onet). Dodałbym jeszcze jeden wątek: Twitter (ale
też pewnie Blip, chociaż z niego nie korzystam) stał się chyba dość silną alternatywą
dla blogów. Po co tracić czas na czytanie streszczeń zagranicznych newsów na jakimś
polskim blogu, skoro mogę dotrzeć do tych oryginalnych tekstów bardziej bezpośrednio
- tworząc grupę znajomych na Twitterze czy uważnie projektując sieć znajomych na
Facebooku - oni będą dla mnie pierwszym "narzędziem" filtrującym newsy. Zamiast mniej
lub bardziej rozbudowanych streszczeń po prostu opublikują link z krótkim
komentarzem. Pozdrawiam w nowym roku. skomentuj
2010-01-08 16:49:06 | 62.89.75.* | Mekk Mekk Mekk Mekk
Re: Blagi i blogi 2009 [2]
O kominku strona, o polecanych blogach po pół zdania.

Nie sądzisz, że to bez sensu? skomentuj
2010-01-08 19:25:20 | *.*.*.* | pwrzosin
Czy ja wiem? Po prostu tłumaczę dlaczego nie wybrałem "najpopularniejszych blogerów".
I sobie na nich narzekam. To mój blog, na Twoim możesz napisać odwrotnie :) skomentuj
2010-01-17 08:37:48 | 90.197.1.* | Witold z Andrychowa
Re: Blagi i blogi 2009 [1]
"Wojciech Orliński nie wie zbyt dużo o komputerach – w końcu korzysta z Maca"
To sugeruje, że Mac nie jest komputerem :)
Co do blogów: zestawienie ciekawe, choć wydaje mi się, że przeceniasz Waćpana
Zezowatego (w mojej ocenie, również jeśli chodzi o styl). Zauważyłem, że praktycznie
nie uwzględniłeś w swoim zestawieniu blogerów piszących o sprawach politycznych,
publicznych (komentatorów. polityków). Ale to oczywiście kwestia gustu (może po
prostu zainteresowań) :)

Pozdrawiam serdecznie
Witold
http://kraina-kiltow.pl/ skomentuj
2010-01-17 11:11:00 | *.*.*.* | pwrzosin
@Witold z Andrychowa Oczywiście, de gustibus et coloribus...
Polskiego Huffington Post nie ma, może szkoda, że nie ma. Mamy tylko zacietrzewionych
komentatorów. Matka-Kurka, Azrael, Kataryna - żadne z nich nawet nie sili się na
oddzielenie faktów od własnych opinii. Żaden bloger nie ma też własnych informacji,
nieznanych innym mediom - nawet aktywni politycy przeżuwają papkę z mediów. Dlatego
żaden blog piszący o polskiej polityce nie zasługuje na zainteresowanie większe niż
trolling na forach pod wiadomościami Gazety czy Onetu. skomentuj
2010-01-26 19:46:30 | *.*.*.* | jeetkune
Re: Blagi i blogi 2009 [3]
sugerujesz, że jestem "osobą o szczególnie ukierunkowanych zainteresowaniach i
wysokiej inteligencji"? dzięki :P skomentuj
2010-01-28 20:16:16 | *.*.*.* | pwrzosin
Mogę się podpisać pod taką definicją większości czytelników tego bloga :) Konkurencja
dla Chakiera będzie? skomentuj
2010-01-28 21:39:34 | *.*.*.* | jeetkune
szczerze mówiąc nie zrozumiałem, który blog masz na myśli mówiąc o konkurencji... w
każdym razie Chakier jest póki co niedościgniony i bardzo możliwe, że pozostanie
takim jeszcze długo. a słyszałem plotki, że po nim jego blog będzie prowadziła
Charysia ;D skomentuj
2010-02-05 13:40:12 | 83.19.34.* | kasiafrania
Re: Blagi i blogi 2009 [0]
Dziękuję za wyróżnienie w tym szacownym gronie.
http://www.e-halo.pl/ skomentuj
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]