Ameryka przegrała elektroniczne Gry Wojenne
 Oceń wpis
   

Stany Zjednoczone przegrały wojnę elektroniczną. Zakończona wczoraj dwudniowa symulacja wykazała niezdolność USA do obrony przed cyberatakiem na główne sieci komputerowe. Jedynie armia miała odpowiednie zabezpieczenia przed atakiem.

USA nie są przygotowane na duży atak elektroniczny - przyznają oficjele. Jak donosi agencja Reuters w grze brało udział 230 przedstawicieli rządu i biznesu zajmujących się bezpieczeństwem. Symulacja wykazała luki w systemie zarządzania, planowania, komunikacji i ogólne nieprzygotowanie do poważnego ataku.


Tymczasem mija już rok odkąd Prezydent George W. Bush uruchomił "inicjatywę cyberbezpieczeństwa". Czy bez niej byłoby jeszcze gorzej? Prowadzący grę Mark Grecenser z firmy konsultingowej Booz Allen Hamilton opowiedział dziennikarzom: "Brak jest planu działania i odpowiedzi [na atak- przyp. wnet]. Nie ma nikogo odpowiedzialnego.".

Politycy mówią o miliardach dolarów potrzebnych na ochronę kraju przed atakiem. Niestety w czasie kryzysu trudno będzie je zdobyć. Sekretarz Stanu ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA, Michael Chertoff zapowiada tymczasem, że wojna elektroniczna będzie wkrótce rutynowym działaniem w razie konfliktów poprzedzając atak konwencjonalny, oraz stanie się narzędziem terrorystów. "Wiemy, że kiedy ktoś wystrzeli w naszym kierunku rakiety, otrzyma adekwatną odpowiedź. Ale co stanie się kiedy uderzenie przyjdzie z Internetu?" - powiedział Chertoff.

Pytanie tylko, czy to zagrożenie jest realne? Być może, jak opisuje to Naomi Klein, to tylko element "doktryny szoku". Czy przerażeni nowym niebezpieczeństwem obywatele zapomną o rozliczeniu elit odpowiedzialnych za globalny kryzys?

Komentarze (0)
Google: Mamy trzy patenty na... Japończycy mają dosyć zdjęć

Komentarze

Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]