Fotka.pl wprowadza Gmail!
 Oceń wpis
   
Fotka.pl dokonuje największej w historii implementacji GMail. Dzięki temu, oraz planowanej na przyszły miesiąc migracji poczty gazeta.pl, Google staje się największym dostawcą usługi e-mail w Polsce.
logo gmaillogo fotka.pl
Jeszcze w czerwcu 2006 GMail był najsłabszym z liczących się graczy z zasięgiem zaledwie 2,6%. Najwięcej skrzynek pocztowych miała Wirtualna Polska. Z usług WP.pl korzystało 31,55% polskich internautów.

W styczniu GMail miał już 678 tysięcy użytkowników z Polski (5,2% internautów), przewyższając pocztę gazeta.pl (jedynie 3,2%). Od stycznia GMail jest już dostępny bez zaproszeń. Dzięki temu usługa pocztowa Google przeżyła prawdziwą eksplozje popularności w Polsce - w maju 2007 jego zasięg to ponad 7% czyli milion real users.
rafał agnieszczakTeraz Rafał Agnieszczak prezentuje GMailowi armię ponad 6 milionów użytkowników.
Za miesiąc dolączy do nich około 400 tysięcy użytkowników poczty gazeta.pl. W rezultacie Google może liczyc na prawie dwukrotność użytkowników poczty dotychczasowego lidera - 7 400 tys. użytkowników wobec 4 200 tys. użytkowników WP.

Oczywiście nie wszyscy użytkownicy fotki i gazety przesiądą się na pocztę Google, część użytkowników będzie tez używać kilku skrzynek e-mail. Jednak rynek poczty e-mail dzięki decyzji społki Interaktywna, własciciela Fotka.pl zmieni się diametralnie.
[Źródło fotki: e-biznes.pl]

Właściciel Fotki snuje kolejne plany związane z Google - zapowiada m.in wprowadzanie usług zestawu aplikacji biurowych Google Apps. Wygląda na to, że Fotka.pl chce miec ofertę także dla "poważniejszych" użytkowników i odchodzi od pierwotnego modelu hotornot.com. Świadczyć o tym może także "Moja Kasa", czyli widget od money.pl dostępny dla użytkowników fotki.

Niezaleznie od motywów Interaktywnej i Agory outsourcujących (co za słowo!) swoje usługi pocztowe do Google, warto pomyśleć o konsekwencjach zmiany lidera na rynku e-mail w Polsce.

Z popularnością GMail zapewne rozwinie się zasięg opartego na jabberze komunikatora GTalk wbudowanego w aplikację pocztową Google.

Firma z Mountain View już teraz ma zasięg 80,78% polskiego www - następny w kolejce onet ma tylko 69%. Jesli teraz Google będzie niekwestionowanym liderem e-mail i uzyska znaczenie na rynku komunikatorów, to może się okazać, że oprócz Google w Polsce dla "zwykłego użytkownika" liczy się tylko nasza-klasa.

Marketerzy mówią, że połowa ich wydatków jest zawsze zmarnowana, tylko nigdy nie wiadomo która. Całkiem możliwe, że szefowie Naspers - nabywcy Gadu-Gadu i Allegro, mają własnie tą zmarnowaną połowę polskiego Internetu. Google może zneutralizowac przewagę Gadu-Gadu swoją wszechobecną pocztą z wbudowanym komunikatorem. Tylko czekać, aż Świstak w prowadzi Google Checkout i Google base... OK dość futurologii.

Gratuluję Rafałowi naprawdę największego w historii wdrożenia GMail.
I czekam co na to instytucje do walki z monopolistami, URE, UOKiK itp. ;)

(wszystkie dane Gemius/PBI, źródło informacji to nie tylko plotki, ale tez press release wypuszczony przez Synergic - dzięki za pamięć, o widgecie money.pl wspominam, bo tam pracuję.)
Komentarze (7)
Zbrodniarze Internetu -... Nasza-Klasa niszczy Polskę.
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]