Jak zrobić wirusową kampanię reklamową na YouTube
 Oceń wpis
   

Jak zrobić wirusową kampanię reklamową na YouTube

Masz dosyć Prezydenta Kaczyńskiego? Wkurza Cię polityka PO wobec służby zdrowia? Uważasz, że Radio Maryja tym razem już przesadziło?

A może chciałbyś, aby Twój produkt stał się popularny wśród młodych ludzi? Twoja firma ma mało zleceń?

Internet pozwala na szybkie i tanie rozpropagowanie Twojego komunikatu. Zarówno w Polsce jak i w USA są już przykłady skutecznych kampanii wirusowych bazujących na filmach dostępnych online.

W Stanach Zjednoczonych dobrymi przykłady takich osób i grup które wykorzystały filmy online są Brave New Films reżysera Roberta Greenwalda, kampania Phila de Vellis który stworzył film "Vote Different" czy filmy Victims Voice, stworzone przez stowarzyszenie założone przez Keitha Emisa.

Czego potrzebujesz?
  • Kamera cyfrowa
  • Konto na stronie umożliwiającej publikację filmów, np. YouTube
  • Komputer z prostym oprogramowaniem do obróbki video.
Prowokacja to podstawa.

Zdaniem ekspertów najefektywniej w internecie działają reklamy, które opowiadają jakąś historię oraz zawierają element zachęcający ich pokazywania znajomym. Takim elementem jest dowcip lub kontrowersja. Warto używać metafor, które przemawiają do docelowych odbiorców. Reklamie pomaga, gdy jej temat wywołuje emocje u odbiorców.

"Wybierz temat i bądź prowokacyjny," mówi Julian Mulvey, współwłaściciel waszyngtońskiej firmy Devine Mulvey, zajmującej się komunikacją marketingową polityków Partii Demokratycznej. "Ponieważ używasz medium wizualnego i bazującego na emocjach, skoncentruj się na stworzeniu interesującej opowieści."

Kolejna rada Mulveya, który zdobył już 14 nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Konsultantów Poiltycznych za swoje kampanie: Nie komplikuj. Większość ludzi nie poświęci całej uwagi filmom w internecie - mają w ciągu dnia wiele jednoczesnych zadań.

"Jeśli stworzyłeś dobrą wizualną metaforę, to odwaliłeś kawał dobrej roboty".

Przykładem takiej metafory jest film pod tytułem "Social Insecurity", który wykonano w ramach kampanii Demokratów przeciwko planom administracji Busha, dotyczącym prywatyzacji ubezpieczeń społecznych. Film z efektami dźwiękowymi ukazuje animowanego Busha spychającego wózek ze staruszką po linii spadającego wykresu. W tym samym czasie lektor wyjaśnia prezydenckie plany.

Spot został pobrany ponad 750,000 razy już w dzień po jego publikacji. Był również omawiany w głównych stacjach telewizyjnych.

W Polsce podobnymi sukcesami może się pochwalić kampania Muppet Sejm, stworzona anonimowo przez jednego z dziennikarzy Gazety Wyborczej na blogu macdac.blox.pl. Filmy Macdaca wyśmiewające polityków PiS i przystawek trafnie oddawały Sejm opanowany przez tą koalicję jako „Muppet Show”. Warstwa dźwiękowa składa się w tych filmach ze zmontowanych fragmentów programów informacyjnych i wypowiedzi polityków. Muppet Sejm był retransmitowany i omawiany m.in. przez informacyjną telewizję TVN24.

Znajdź pomocników

Jeśli nie masz czasu lub umiejętności aby samemu stworzyć film, poproś kogoś o pomoc. W USA możesz skorzystać z serwisu Craigslist, w Polsce poszukaj fachowców na specjalistycznych forach dyskusyjnych lub w serwisie zlecenia.przez.net

Do filmu "Less Jobs More War" Greenwald zatrudnił aktorów za pośrednictwem agencji aktorskiej.

Napisz scenariusz i dialogi

Keith Emis to konserwatysta i przeciwnik byłego Gubernatora Arkansas Mike’a Huckabee, kandydującego teraz na urząd Prezydenta USA z ramienia Partii Republikańskiej. Emis stworzył film wymierzony w Huckabee, który szybko zaczął rozprzestrzeniać się jako wirus. Dzięki popularności filmu akcja uzyskała wsparcie finansowe pozwalające na założenie stowarzyszenia zwolnionego od opodatkowania (tzw. 527 group).


Emis tworząc Victims Voice odnalazł matkę zamordowanej Carol Sue Shields i napisał dla niej scenariusz, z którego odczytała swoją historię. Film ukazał się w sieci tuż przed Bożym Narodzeniem, kiedy Huckabee walczył o głosy w prawyborach w Iowa. Zainteresowani filmem dziennikarze zaczęli dzwonić do polityka. Kluczem skuteczności tej kampanii było "influence the influencers" - czyli wpłynięcie na ludzi wywierających wpływ na innych.

Nie patrz na innych z góry

"W komunikacji politycznej ton przekazu jest bardzo ważny," mówi Julian Mulvey. "Jeśli wyglądasz na niezrównoważonego szaleńca ludzie tego nie pominą. Ocenią Cię na podstawie sposobu prezentacji zanim zaczną myśleć o tym co mówisz."

Na krajowym podwórku idealnym przykładem jest Janusz Korwin-Mikke. Jego często rozsądne propozycje nie są nawet wysłuchiwane ze względu na fatalny wizerunek tego polityka.

Slice & Dice - czyli tnij i kawałkuj

Dobry montaż video da Twojemu filmowi siłę. Więszość filmów obecnych w sieci jest montowana programem Apple Final Cut Pro, który przy okazji kompresuje pliki co ułatwia ich wgrywanie do internetu. Istneiją jednak inne tańsze rozwiązania, takie jak iMovie, Sony Vegas czy Roxio Creator.

Użytkownicy komputerów Mac mogą użyć darmowego programu iSquint do kompresji filmu do formatu dostosowanego dla iPod’a.

Udostępniaj i promuj

Wgraj swój film do sieci. Jest wiele serwisów, które się do tego nadają, jednak dla politycznych kampanii najlepszy wydaje się YouTube ze względu na swoją popularność.

Jeśli wgrasz tylko jedną kopię filmu liczba oglądających może szybko sprawić, że Twoja kampania trafi na stronę główną serwisu.

Żeby przyspieszyć promocję kampanii roześlij emaile do swoich znajomych. Możesz też poinformować blogerów zainteresowanych podobną tematyką o swoim filmie. Jeśli Twój film pojawi się w serwisie wykop.pl dotrzesz do naprawdę wielu polskich internautów.

Znajdź prawnika póki czas

Może sie zdarzyć, że ludzie zechcą wspierać Twoją kampanię finansowo - jeśli tak się stanie będziesz musiał zastanowić się nad założeniem stowarzyszenia lub partii, być może zechcesz też założyć firmę doradzającą innym jak tworzyć kampanie reklamowe w Internecie. Może też okazać się, że naruszyłeś czyjeś prawa autorskie lub ktoś poczuł się znieważony Twoim filmem. Dlatego lepiej zawczasu zaprzyjaźnić się z jakimś prawnikiem, który pomoże Ci uchronić się przed kłopotami.

Zobacz też prezentację "Czy memetyka może pomóc w stworzeniu marketingowej plotki", przedstawioną przez Roberta Droździkowskiego, Michała Protasiuka oraz Piotra Wrzosińskiego na VIII kongresie PTBRiO. Tekst zainspirowany i oparty na Wired How-to Wiki

Mozesz używać tego tekstu na zasadach licencji Creative Commons Attribution, Non-Commercial, Share A Like 3.0 USA.

Komentarze (3)
Słyszeliście o Zappos.com?
 Oceń wpis
   
zappos logoTo czytajcie.
Zappos.com to internetowy sklep z obuwiem.
Jeśli przysłane buty ci nie pasują, masz 15 dni, żeby je zanieść do punktu UPS i odesłać za darmo.

Zaz Lamarr, autorka bloga Writing-Cooking-Life ze względu na te warunki skorzystała z Zappos, kupując nowe buty dla ciężko chorej mamy.
Mama Zaz bardzo wychudła i stare buty nie pasowały, więc na wszelki wypadek Zaz zamówiła aż 7 par, żeby któraś pasowała. Dwie były dobre, 5 par trzeba było odesłać, o czym Zaz poinformowała Zappos.

Niestety zaraz potem mama Zaz trafiła do szpitala, później umarła, rachunek się zgubił itp. itd., więc kiedy Zappos wysłało maila z pytaniem o przesyłkę, która nie dotarła, Zaz mogła tylko odpisać, że buty zostały u niej w domu a 15 dni już minęło, ale odeśle je jak tylko się upora z innymi sprawami.

Co zrobiło Zappos.com - najlepszy internetowy sklep z butami na świecie?
Oczywiście odpisali, że kurier sam przyjdzie po buty i oni wszystkim się zajmą. I wiecie co się stało?
Następnego dnia Zaz nie tylko mogła oddać buty, ale dostała tez od Zappos.com kosz pięknych kwiatów - lilii, róż i goździków z listem od firmy.

Powiedzcie o Zappos.com innym. Z tymi ludźmi warto robić interesy, bo mają serce.

To nie jest szeptany marketing. To prawdziwa potęga polecenia.

Opis Zaz znajdziecie tutaj.

[via: Seth's blog]
Komentarze (3)
Nareszcie - żywy wirus ze sztabu wyborczego.
 Oceń wpis
   
21pazdziernika idz na wyboryDoczekałem się wreszcie tematu, który można opisać na wnet i który jest związany z bieżącą polityką.

Na skrzynkach onetu niektórzy użytkownicy znaleźli dziś mailing od Marka Borowskiego, otwierającego listę kandydatów do Sejmu LiD w Warszawie. Nie mam skrzynki na onecie, ale mail do mnie trafił :) Znaczy żre.

Mail wygląda tak:

Temat: Koniecznie musisz TO zobaczyć!

Koniecznie muszą Państwo to zobaczyć:

www.listgonczy.pl

www.spotfilm.pl

www.rzeczpospolitawarszawska.pl

www.czyjawarszawa.pl

www.borowski.pl


Pod linkami są mini serwisy. List Gończy to zabawa słowami - pokazuje "sieć Marka Borowskiego" - czyli listę kandydatów SDPL (to jedna z partii wchodzących w skład LiD), z odnośnikami do ich stron (jeśli mają). Spotfilm to serwis video ze spotami LiDu, trochę się rozjeżdza w FF ale pomysł super. Rzeczpospolita Warszawska to chyba wersja online jakiejś gazetki wyborczej warszawskiego LiD. Na razie żenująca i chyba się nie rozwinie. Rozczarowuje "czyja warszawa" to flashowy billboard, zupełnie bez pomysłu. Trochę szkoda dobrej domeny, można by tam zrobić debaty, głosowani,a w każdym razie coś bardziej interaktywnego. Ostatni link to znana od dawna strona Borowskiego.

Co mi się podoba w tym mailu?
Dobry tytuł, fajne domeny w linkach oraz "odręczny" podpis, znany większości Warszawiaków (Marek Borowski jest tu znaną postacią od lat). Najbardziej zaś podoba mi się, że dostałem go nie wprost ze sztabu a od raczej apolitycznej osoby.
Za to brawa dla warszawskiego LiDu.

Brawa należą się także dla Mirosława Gilarskiego, krakowskiego radnego z PiS, który umiejętnie wykorzystał buzz wokół Second Life.

Czy znacie jakieś inne przykłady kampanii internetowej w tych wyborach (inne niż blogi, www i aktywność młodzieżówek na forach dyskusyjnych)?

Komentarze (4)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]