Dolina Krzemowa, czy warto o niej marzyć?
 Oceń wpis
   

W streamingu z konferencji Internet 2k8 mogłem zobaczyć Marcina, żałującego, ze w Polsce nie będzie Krzemowej Doliny.


 

wschód słońca nad silicon valley

Tak jakby było czego żałować. Prawda jest taka, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.
Na przykład w Barcelonie wcale nie jest ostatnio tak słonecznie jak myślicie, nawet deszcz padał.

A w Dolinie Krzemowej jest podobno bardzo gorąco, a poza tym ludzie:

- dużo piją

- pracują po nocach

- oszukują się nawzajem na spore pieniądze

- wyzywają się od najgorszych

Dotyczy to tych największych, do których pewnie aspirują twórcy polskich start-upów. Zacznijmy od świeższej historii, czyli wojny Wired z TechCrunch.

O co chodzi? TechCrunch podpisał umowę o współpracy z Washington Post.
Washington Post to taka papierowa gazeta, która jest znana w USA ze swojej rzetelności.

TechCrunch znacie, Mike Arrington, gwiazda społeczności, inwestor i znany bloger recenzuje tam nowe projekty internetowe.
Problem w tym, że TechCrunch nie ma wiele wspólnego z etyką dziennikarską, z jakiej słynie Washington Post. Arrington pisze o projektach, w które sam inwestuje, lub których właścicielami są jego kumple. Nie jest bezstronny i niczego nie gwarantuje. To bloger a nie dziennikarz.

Wired o tym napisało piórem (klawiaturą?) Betsy Schiffmann. Komentarz pijanego Mike’a Arringtona brzmiał po prostu tak. Super, prawda?

A może marzycie o wspaniałych relacjach z inwestorami?

Trochę starsza historia Omnidrive powinna ostudzić zachwyty nad aniołami biznesu. Oraz geniuszami IT z Krzemowej Doliny.

Omnidrive to startup z australijskimi korzeniami. Jego szefem jest znany w internetowym światku Nik Cubrilovic. Inwestorami w Omnidrive są właśnie Mike Arrington z TechCrunch, oraz „anioł biznesu” Clay Cook.

Nik zamiast rozwijać serwis chodził na imprezy, a konto PayPal na które wpływały wpłaty użytkowników traktował jak swoją skarbonkę. Kasa od inwestorów się skończyła, więc nie było pieniędzy na wypłaty dla pracowników, a w końcu także na utrzymanie domeny i hosting. Tak się składa, że Omnidrive oferuje właśnie utrzymywanie na serwerach kopii zapasowych ważnych plików, przez jakiś czas nawet lider tego rynku. Jego niedostępność to katastrofa.

Inwestorzy nie pytali jednak o rozwój firmy. Za to kiedy Omnidrive wpadł w kłopoty, Arrington wprowadził na TC zakaz pisania o Omnidrive, a Cook…

No cóż, słaby z niego anioł. Kiedy Clay Cook odkrył, że mieszkający przecznicę dalej Cubilovic doprowadza serwis do ruiny, zamiast próbować ratować serwis wprowadzając tam swoje rządy, ogłosił publicznie, że nie dostanie ani centa ze swojej inwestycji.

W ten sposób zabił serwis ostatecznie (co prawda Nik dalej walczy, ale już bez szans na sukces). Ludzie, którzy pracowali dla Omnidrive nie dostaną ani centa. Ludzie, którzy korzystali/korzystają z jego usług też nic nie dostaną. Wszyscy stracili.

Oprócz Nika Cubilovica, który podobno dobrze się bawił, oraz Read/Write Web, gdzie opisano tą historię.

Tak, tak moi drodzy, Krzemowa Dolina to tylko trochę piasku, oraz ludzie tacy sami jak wszędzie. Zamiast ją kopiować, róbmy swoje, gdziekolwiek jesteśmy.

Komentarze (5)
Jak napisać doskonały e-mail?
 Oceń wpis
   
Najpierw Wired's HOWTO wiki, a za nią boingboing napisały porady jak pisać dobre emaile. Pomyślałem sobie, że już dawno nie czytałem nic o netykiecie. Pomyślałem też, że dostaję całą masę zupełnie złych emaili w różnych sprawach. Tak powstała polska wersja instrukcji pisania doskonałych emaili. Takich, które adresat przeczyta i prawdopodobnie na nie odpowie.

Poczta elektroniczna to najpopularniejsza usługa Internetu. Popularniejsza od oglądania stron WWW. Pisząc złe emaile psujemy Internet. Wszystkich uczą w szkole pisać listy. Ale emaile napisane jak dobre listy to złe emaile. Są za długie i obwieszone niepotrzebnymi informacjami. Poza tym dobry list powinien pachnieć, a emaile jeszcze długo pachnieć nie będą. Złe emaile trafiają do kosza a jak mają szczęście to do archiwum Gmail. Dobre emaile zamieniają się w wartościową rozmowę.

Do rzeczy więc. Jak napisać dobry email?

1. Pamiętaj o polu temat.
Najpierw widzę temat i pierwsze zdanie Twojego emaila. Niech to co zobaczę nie składa się z setki skrótów Re: albo Fwd:.
2. Pisz krótko.
Postaraj się, aby email był zwięzły. Długiego na pewno nie przeczytam od razu, prawdopodobnie dołączy do 1911 (i ciągle rośnie) niezarchiwizowanych wiadomości w mojej skrzynce. Co jakiś czas wszystkie takie wiadomości trafiają do archiwum gmail. Wyciągnie je stamtąd tylko następny email, ale długiego i tak nie przeczytam od razu...
3. Podaj odpowiedni kontekst
Jeśli nie znamy się bardzo dobrze, przypomnij mi kim jesteś, skąd się znamy. Koniecznie też napisz czego dotyczy Twoja wiadomość. Dobrym pomysłem jest pozostawienie na dole treści poprzednich wypowiedzi, odkąd mamy Gmail wycinanie ich nie jest już potrzebne.
[edit po komentarzu od yogi]
4. Jasno wyrażaj swoje oczekiwania
Napisz co mam zrobić, inaczej tego nie zrobię.
5. Podaj terminy
Chyba, że naprawdę jest Ci wszystko jedno kiedy trafi do Ciebie odpowiedź. Zwykle jednak pisząc email liczymy na odpowiedź do jakiegoś terminu. Jeśli umieścisz w emailu jakiś termin, będziesz mieć sposobność do wysłania przypomnienia albo ponaglającego telefonu. Taki termin przyda się też Tobie w organizacji czasu.

Oczywiście zapraszam do dodawania własnych porad w komentarzach.
Komentarze (1)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]