Infinity - nieskończona naiwność
 Oceń wpis
   

Celebryta, konsultant, szarlatan. A do tego twórca startupa. Piotr Tymochowicz znów miesza w głowach Polaków, tym razem proponując Rebelię, nowy język, oraz serwis, który zmiecie facebooka i podbije nasdaq w jednym. A na dodatek da nam nieśmiertelność wirtualną (profil mentalny) oraz realną (zapis DNA w szwajcarskim banku).

Źródło: test.victoriasa.pl
 
Infinity, nowy "projekt" Piotra Tymochowicza, rozpalił umysły czytelników Antyweb. Wystarczyła republikacja przez hazana wywiadu przeprowadzonego przez Michała Sobczyka, twórcę videobloga amazingvictory.
 
Trzeba przyznać, że Tymochowicz bardzo sprawnie przedstawił mieszankę zaklęć kojarzących się z sukcesem w Internecie. Spójrzcie sami: Facebook, e-learning Nasdaq, DNA, telefony komórkowe, rzeczywistość rozszerzona a nawet Second Life. Nie mówiąc już o nieśmiertelności. Tymochowicz rzuca też liczby, oferując m.in. 28 nowych funkcjonalności. Projekt jest podobno rozwijany od lat dziewięćdziesiątych, w tajemnicy, podczas gdy doradzanie politykom było tylko przypadkową, poboczną działalnością Tymochowicza.
 
Akurat w przypadkowość "doradztwa" p. Tymochowicza jestem w stanie uwierzyć. W końcu to niedoszły fizyk a nie psycholog, zaś efekty jego pracy są mizerne. Polscy politycy wymachują rękoma i stosują łamańce słowne, jednak w niczym im to nie pomaga. Filmowany przez Marcela Łozińskiego trzyletni eksperyment "Jak to się robi" wzorowany na Pigmalionie również nie wypalił. Kreowany przez Tymochowicza "lider znikąd", Dariusz Konopka okazał się dobry jedynie na młodzieżówkę Samoobrony. Dziś bezskutecznie próbuje odnaleźć swoje miejsce.
 
Nie jestem w stanie uwierzyć w projekt Infinity. Nawet nie dlatego, że tworzący go zespół nie rokuje dużych nadziei. Oprócz Tymochowicza jest tam prezes Andrzej Konopczyński, przedsiębiorca budowlany, oraz Jan Brykczyński - zdaje się, że ten sam, który był "VIPem" w systemie MLM Akuna. Infinity jest też powiązana z obecną już na New Connect firmą Victoria Asset Operation Centre S.A.(cena akcji 29 grudnia 2009 to 0,13 PLN). Na stronach Victorii możemy zresztą podejrzeć rozszerzony serwis Inifinity [http://test.victoriasa.pl/].
 
Co świadczy o marnych szansach Infinity to po pierwsze pojawiające się od początku fałszywe informacje, po drugie zaś brak orientacji w proponowanych rozwiązaniach.
 
Tymochowicz twierdzi, że zatrudnia najlepszych programistów. Jednak witrynę projektu Infinity przygotowała firma commo. Jej kolejna wersja jest zaś kopią serwisu powiązanej osobowo spólki Victoria. Czy firma, która ma zasoby (najlepsi programiści!) na stworzenie alternatywy dla facebooka korzystałaby z takich rozwiązań?
 
Jedną z ważnych funkcji serwisu ma być nowy język dostosowany do telefonów komórkowych, kiedyś opisywany na stronach Infinity jako @pl, a dziś jako @Power Language. Problem w tym, że podobne rozwiązania nie służą "porozumiewaniu się ludzi na poziomie międzynarodowym". do tego miały służyć Esperanto czy Basic English. Języki tworzone z myślą o telefonach komórkowych, takie jak ZLANGO mają ułatwiać przesyłanie wiadomości MMS użytkownikom języków takich jak chiński czy japoński (napiszę o tym więcej na wnet, bo to ciekawy temat). Nie ma sensu ich używanie przy pomocy komputera lub na rynkach polskim, amerykańskim, rosyjskim. Tu dobrze służą krótkie alfabety.
 
Tymochowicz zachęca tez do przechowywania "zapisów DNA" oraz "profili mentalnych" w celu zapewnienia "nieśmiertelności". To bełkot, wystarczy poczytać Craiga Ventera, aby zrozumieć, że ludzki genom nie może mieć takiego zastosowania. Zwłaszcza przechowywany w skrytce bankowej.
 
Także "profil mentalny",  odwzorowanie przez "samouczący się" system zachowań i preferencji użytkownika w serwisie społecznościowym nie może pomóc w odtworzeniu jego osobowości. Osobowość człowieka w "realu" jest całkiem inna. Specyfika komunikacji przez komputer zmienia zachowania ludzi. Mgliste projekty o pięknych nazwach Solaris, Arka, Wspólnota21 czy Rebelia nie przekonują nikogo, kto obserwuje współczesne serwisy społecznościowe.
 
Jedyne co wydaje się jasne, to skok na kasę przy IPO na NewConnect. Jeśli Tymochowiczowi uda się rozkręcić hype wśród nieświadomych inwestorów, to cena otwarcia znacznie przekroczy realną wartość udziału. Przypomnijmy, że Victoria zaczęła od kursu 0,55 PLN za nabycie akcji, dziś jej udziały są warte zaledwie 0,13 PLN mniej. Na emisji udało się zarobić ponad 3 miliony złotych. I to chyba jest prawdziwym planem Infinity. Pozostaje polecić PARP jako dodatkowe źródło kasy.
 
Komentarze (56)
Wiemy już co się stało z... Znak pokoju i walka z klawiaturą
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]