StreetView w Warszawie, już jest!
 Oceń wpis
   

W sierpniu zeszłego roku informowałem na wnet o tajemniczych samochodach fotografujących polskie miasta. Zagadka jest już rozwiązana.

Złapaliśmy szpiega nie pracującego dla Google! Zdjęcia robiła rumuńska firma eXtreme Soft Group. To ona wypuściła na ulice naszych miast szpiegowskie Dacie Logan.

Zdjęcia z Warszawy, Krakowa, Poznania oraz Wrocławia możecie oglądać tutaj. Norc.ro nie jest związany z Google, ale korzysta z API Google Maps. W rezultacie mamy "niezależne" ale równie (nie)dobre StreetView w Polsce. Zdjęcia były robione także w Austrii, Czechach, Rumunii i na Słowacji.

Swoją drogą, skoro to takie łatwe, tylko czekać aż kolejne nieznane firmy będą nam kraść prywatność.

[via: google operating system]

 

Komentarze (5)
Google Street View w Warszawie?
 Oceń wpis
   

Choć wnet na moment zapomniał o swoich cztelnikach, czytelnicy nie zapomnieli o wnet. Ciągle dostaję maile z fajnymi newsami, jeden z nich był na tyle piorunujący, że skróciłem blogowakacje. Trochę to śmieszne, że własnie od blogera z Barcelony dostajecie ten news:

Wyglada na to, ze ktoś (chyba Google) przygotowuje Street View dla Warszawy - czytam w mailu od zaprzyjaźnionego informatora:

Parę chwil temu widziałem samochod, ktory miał na dachu ciekawą instalację: dwa pierścienie sporych rozmiarów aparatów cyfrowych (duże lustrzanki). Jeden pierścień niżej, drugi wyżej. Na dolnym było minimum 8 aparatów ustawionych w każdą stronę (może nawet 12 sztuk - nie miałem okazji dokładnie policzyć), ze kolei wyższy pierscień miał minimum 6 aparatów. Te z kolei był skierowane (co dziwne) pod kątem w górę (mogłoby to więc sugerować Microsoft, który tą metodą digitalizuje budynki dla Virtual Earth). Z pierścieni wypływała gruba plątanina kabli, które były z kolei w uszczelkach drzwi i okien przepchnięte do środka samochodu. Auto z rumuńską tablicą rejestracyjną, w środku dwie osoby. Żadnych oznaczeń na zewnątrz.
Prawdę mówiąc nie wyglądało tak, jak nowoczesne auta Google'a, których fotki (z pobytu w Madrycie) widziałem na jakichś blogach. Ta instalacja sprawiała wrażenie bardziej amatorskiej. Być może jednak po prostu kogoś do tego zadania podnajęli.
Samochód był mały (zdaje się, że taki półdostawczy citroen) w kolorze srebrnym/szarym. Nr rejestracyjny B59VJB z Rumunii (nic na jego temat nie widziałem w necie, ale szukałem pobieżnie). Widziany dzisiaj o godz. 16.00 na ul. Woronicza.
 
 
Jak widać z opisu nie jest to taki sam Google Street View Car jak widziany w Edynburgu. Z kolei Microsoft miał podpisany kontrakt na samochody fotografujące z Fordem. może to jakiś lokalny gracz? Gdyby Zumi chciało mieć swoje Street View, pewnie zaczęli by od Krakowa i Warszawy.
 
Tak czy owak, uważajcie co robicie, żeby nie znaleźć się w galerii Streetviewr.
Nie chcę przynudzać, ale usługa robienia zdjęć wszystkiego jest jedną z najbardziej naruszających prywatność. Google pod naciskiem francuskiej administracji zaczął zamazywać twarze przechodniów. Nie zmienia to jednak faktu, że NLPC w ciągu 30 minut zabawy tą usługą stworzyło plan porwania Larryego Page. Kevin Bankston, prawnik EFF został zaś przez StreetView przyłapany na potajemnym paleniu.
 
Jeśli Wy tez widzieliście fotografujący samochód i przypadkiem macie jego zdjęcie, piszcie proszę na pwrzosin[at]gmail. Może zrobimy galerię i mapę z jego trasą?
Komentarze (5)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]