Znak pokoju i walka z klawiaturą
 Oceń wpis
   

Pisanie wiadomości tekstowych na telefonie komórkowym to udręka. SMS jest prawdopodobnie najdroższą, najbardziej skomplikowaną i zabierającą najwięcej czasu metodą przesyłania informacji. Jak projektanci urządzeń mobilnych rozwiązują ten problem?

 

[UWAGA: tekst jest długi, ale na dole są odnośniki do fajnych aplikacji i video z testu jednej z nich. Przewiń lub kliknij tutaj jeśli nie lubisz czytać.]

To niesamowite, że mimo kłopotów z wprowadzaniem tekstu, SMS pozostaje popularny nie tylko wśród szczęśliwych użytkowników krótkich alfabetów. Wiadomości tekstowe są z uporem wklepywane w telefony także w Chinach, Japonii, Azji Południowo-Wschodniej.

Podstawowa w świecie telefonów komórkowych technika wpisywania tekstu nazywa się “multi-tapping”. Polacy mają z nią stosunkowo łatwe zadanie.

Alfabet łaciński ma 26 podstawowych liter. Na 12 klawiszach telefonu można rozmieścić je wszystkie. Każdy klawisz ma przypisane kilka znaków (np. 2,A,B,C) wywoływanych kolejnymi naciśnięciami klawisza. Szereg rzadziej używanych znaków można dodać na końcu kolejki. Oprogramowanie przewidujące na podstawie słownika co chcemy napisać w większości wypadków potrafi poprawić ewentualne pomyłki.

Niestety nie wszyscy mają tak dobrze. Chińskie dialekty mogą używać nawet 22 000 znaków. Pisząc SMS po chińsku często używa się więc Pinyin. Pinyin to sposób transliteracji chińskich znaków na alfabet łaciński. Pisząc wiadomość używa się więc łacińskiego alfabetu odwzorowując wymowę znaku. Następnie oprogramowanie przedstawia listę chińskich znaków, odpowiadających danemu zestawowi łacińskich liter. Metoda ta pozwala na pisanie wiadomości w chińskim uproszczonym, stosowanym w Chinach kontynentalnych.

Innym sposobem, który pozwala na korzystanie także z chińskiego tradycyjnego jest odwzorowywanie “rysunku” znaku. Pięć klawiszy odpowiada pięciu kierunkom kreski. Oprogramowanie na podstawie pierwszych kilku “pociągnięć pędzla” odgaduje znak, który często odpowiada za całe słowo lub zdanie. Ta metoda jest nieco szybsza niż Pinyin i bardziej uniwersalna – używa się jej na kontynencie, na Tajwanie oraz w Hong-Kongu.

chinese_virtual_strokes

Fot: Chińska klawiatura na ekranie iPhone (strokes).

Jeszcze ciekawiej jest w Japonii. Tu w zależności od sytuacji trzeba używać różnych alfabetów. Do wysyłania wiadomości SMS najlepiej nadaje się kana. Alfabet ten ma tylko 46 znaków, więc można go rozmieścić na klawiaturze podobnie jak alfabet łaciński. Jeśli napiszesz coś w kana, możesz przejść do bardziej rozbudowanego systemu zapisu kanji. Kanji ma 7000 znaków odpowiadających za słowa lub morfemy. Oprogramowanie pozwala kliknąć na słowo zapisane w kana i wybrać z listy odpowiedni znaczeniowo symbol kana.

japanese_keypad

Fot: Japońska klawiatura zmieniająca orientację poziom/pion. (CC) James Nash

Co można z tym zrobić? Po pierwsze można opracować różne klawiatury dla różnych rynków. Ideału się nie osiągnie, ale jak widać na przykładzie klawiatur komputerowych, to działa. W komórkach też.

Piotr Tymochowicz przypomniał mi o innym, mniej popularnym rozwiązaniu. To “języki” logograficzne. Najbardziej znanym w Polsce jest chyba Zlango, kiedyś bezskutecznie promowane przez operatora Play. Języki te miały ułatwiać pisanie wiadomości zastępując wpisywanie liter/znaków alfabetu Zlangowybieraniem ikon. Ikony odpowiadają podstawowym, najczęściej używanym wyrazom. Do Zlango dostępna jest aplikacja Java, która pozwala tworzyć i odbierać wiadomości SMS zapisane w tym języku, zwane ZMS. Zlango ma obecnie 300 znaków i niewiele sukcesów.

Problem na rynkach azjatyckich został częściowo rozwiązany przez ekrany dotykowe. Nie bez powodu tajwańskie HTC koncentruje się właśnie na takich modelach. Chińskie znaki można łatwo wprowadzać używając rysika (a w ostateczności palca). W Europie coraz więcej modeli ma z kolei wirtualne lub fizyczne klawiatury QWERTY. Pisanie na nich nie jest może szczytem wygody, jednak w porównaniu z multitappingiem jest znacznym postępem.

Na dodatek, mimo spektakularnych problemów SpinVox, coraz lepiej działa rozpoznawanie głosu. Rewelacyjne aplikacje takie jak Vlingo, czy rozpoznawanie głosu przez mobilne aplikacje wyszukiwarek Yahoo! i Google zaskakują swoimi możliwościami. Jeśli mówisz w jednym z popularnych języków, już dziś możesz po protu mówić swoje wiadomości SMS lub e-mail.

 
Vlingo na N97: thenokiablog.com

Aplikacje do rozpoznawania mowy dostępne dziś na rynku mają bardzo wysoką niezawodność i są używane m.in. w samolotach bojowych, transkrypcji medycznej i wielu innych zastosowaniach. Dzięki zwiększeniu mocy procesorów w urządzeniach mobilnych, nowe telefony komórkowe mogą również korzystac z jej zalet.

Wypróbuj rozpoznawanie mowy w swoim telefonie, używając aplikacji wymienionych poniżej.

Vlingo dla iPhone, Symbian S60, Blackberry i Windows Mobile pozwala na błyskawiczne wysyłanie wiadomości SMS i e-mail, wyszukiwanie informacji, aktualizację statusów w serwisach społecznościowych oraz uruchamianie innych aplikacji.

Nuance Voice Control, rozwiązanie producenta pakietu Dragon Naturally Speaking, pozwala na tworzenie aplikacji na telefony komórkowe. Zobacz Dragon Mobile na iPhone.

Microsoft Voice Command to zaawansowana aplikacja pozwalająca na zarządzanie urzędzeniami Windows Mobile/Windows Phone przy pomocy głosu.

ViTO Technology ma szereg aplikacji pozwalających na sterowanie głosem urządzeniami iPhone, Windows Mobile a nawet PocketPC

Speereo ma kilka świetnych aplikacji rozpoznających głos. Najbardziej znany jest Speereo Voice Translator, dostępny na platformy Java, Windows Mobile oraz Symbian.

 

Komentarze (0)
Infinity - nieskończona naiwność Blagi i blogi 2009
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]