Zobacz jak Microsoft testuje portal internetowy przyszłości
 Oceń wpis
   

Portal MSN.com należący do firmy Microsoft uruchomił testową wersję (publiczna beta) portalu rozrywkowego przyszłości. Stworzony z użyciem technologii Silverlight interfejs zachwyca. Jeśli tak będzie wyglądać przyszłość portali rozrywkowych, to testowana makieta Yahoo już jest przeżytkiem. O polskich portalach z grzeczności nie będziemy wspominać.

logo msn next

MSN.com, należący do Microsoft portal rozrywkowo-informacyjny to szósta najczęściej oglądana witryna świata. Polska wersja MSN.com wystartowała 13 lutego 2008 roku. We wrześniu 2008 była już na 17 miejscu w rankingu Megapanel/PBI z zasięgiem 19,62 procent. Według statystyk Alexa.com 3 miliony polskich użytkowników MSN to zaledwie 0,2 procenta całego ruchu w tym portalu.

Nie dajmy się zwieść tym statystkom - ta sama Alexa podaje, że 19,6% ruchu w MSN to automatycznie uruchamiana strona konfiguracji przeglądarki Internet Explorer włączana przy pierwszym uruchomieniu. Tak jak strona domowa Microsoft, tak i MSN.com częściowo bazuje na użytkownikach, którzy nie potrafią zmienić swojej strony startowej w przeglądarce.

Mimo to MSN.com ma swoje zalety. W USA korzysta z zasobów informacyjnych należącej do Microsoftu sieci MSNBC. MSN jest też bramą do usług Windows Live, w tym poczty Windows Live Mail (Hotmail) oraz najpopularniejszego komunikatora świata Windows Live Messenger.

Polski MSN to niestety dziadostwo. Partnerem dostarczającym informacje oraz sprzedającym reklamy w portalu jest Gazeta.pl a tłumaczenie interfejsu wciąż jest koślawe (możesz pomóc to zmienić w ramach społeczności Microsoft Connect). Jednak to co pokazała właśnie brytyjska wersja MSN jest naprawdę niezłe.

Tak wygląda MSN next, oraz znana już nieco wcześniej startowa strona w Silverlight, MSN Viewer:

MSN Next

MSN Viewer

Jak pisze Peter Bale, Executive Producer for MSN UK dodanie technologii Silverlight sprawiło, że eksperymanetalny MSN jest naprawdę multimedialny. Dodatkowo osiągnięto (wreszcie) integrację MSN z usługami Windows Live. Ta funkcja nie jest domyślnie dostępna, jeśli jednak masz konto Live i chcesz zobaczyć jak działa MSN Web Applicaton, włącz ją tutaj. Teraz wystarczy wybrać awatar i nickname, a reszta zaimportuje się z twojego profilu Windows Live.

W 2009 roku brytyjski MSN ma zamiar dalej rozwijać swój eksperymentalny projekt - o swoich planach opowiedzieli redaktorom działu technologii w Guardian. Posłuchaj podcastu.

Jeśli lubisz sci-fi, to może Ci się spodobać inny eksperyment MSN UK - serial pod tytułem Kirill. Mnie od treści bardziej zainteresował interfejs odtwarzacza.

 

OK, więc MSN UK testuje przyszłościowe rozwiązania. Ale czy w ogóle taki portal jak MSN ma jakąś przyszłość? Czy Microsoft powinien rozwijać własne treści, zamiast umożliwić - wzorem Google agregowanie i wybór tego co nas interesuje? Innymi słowy: co wolicie: stronę startową Windows Live czy portal MSN [nie chodzi mi o produkty Microsoft, tylko koncepcję redakcji versus agregowania cudzych treści - można porównać Onet i iGoogle, na jedno wyjdzie - PW]? A może widzieliście coś innego jeszcze lepszego?

Komentarze (0)
Kto dobije Microsoft?
 Oceń wpis
   
Do grona drapieżników atakujących dominację Microsoftu (MSFT) na rynku aplikacji biurowych dołączył kolejny potężny gracz. Oprócz gigantów takich jak Google (GOOG), Sun Microsystems (JAVA), IBM (IBM) i hordy małych start-upów, na Redmond łakomie zerka Adobe Systems (ADBE).

Adobe ogłosiło właśnie na konferencji Adobe MAX 2007 przejęcie, za nieujawnioną górę pieniędzy, firmy Virtual Ubiquity. To oficjalne wejście na rynek aplikacji biurowych. Virtual Ubiquity to firma, która stworzyła Buzzword, edytor tekstu online pozwalający na współpracę wielu osób przy jednym dokumencie. Buzzword jest zbudowany na frejmłorku Flex, co pozwoli Adobe na szybki rozwój aplikacji (Flex jest platformą wyprodukowaną przez Adobe).

Microsoft żyje ze swojego pakietu Office, jednak od jakiegoś czasu ta jedyna naprawdę dochodowa działalność firmy z Redmond jest zagrożona. Zagrożeniem są aplikacje webowe o rosnącej funkcjonalności i niezawodności.
Microsoft mógł skutecznie bronić się przed małymi firmami. Jednak Google w sojuszu z CapGemnini, IBM, Sun, czy właśnie Adobe to firmy już obecne na rynku korporacyjnym, zapewniające wysoką jakość obsługi i naprawdę niebezpieczne dla MS Office.

Buzzword nie jest jeszcze "MS Office killer" - platforma Flex wymusza stosowanie Flash Playera 9, co oznacza, że korporacje będą z niego korzystać pewnie w przyszłym roku (wgranie nowego oprogramowania internetowego do korporacyjnej sieci wymaga wielu absurdalnych dla przeciętnego użytkownika zabiegów). Jednak Buzzword ma ogromne zalety. Jego funkcjonalność jest NAPRAWDĘ porównywalna z aplikacją desktopową. Buzzword ma też jako jedyna aplikacja nie-desktopowa wygodne i czytelne narzędzie recenzji w formie znanych z Ms Office baloników.
Dzięki wsparciu Adobe Buzzword może wkrótce być standardem do czytania i edycji dokumentów PDF.

Warto zauważyć, że Buzzword może być zemsta Adobe za wtargnięcie Microsoftu na działkę zarezerwowaną dla właściciela Flasha.
Ciekawe kto wygra Adobe Buzzword z Microsoft Office, czy Microsoft Silverlight z Adobe Flash.

Ja stawiam na Redmond a ty?

[via: GigaOM]
Komentarze (1)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]