Opera na iPhone - to działa!
 Oceń wpis
   

Podczas MWC 2010 Opera Software zaprezentowała swoją nową przeglądarkę Opera Mini 5 Beta dla iPhone. Nie mogliśmy robić zdjęć ani filmować pokazu, ale mogliśmy ją przetestować. Wrażenia? Steve, musisz to dodać do AppStore!

[Poniższy artykuł został przygotowany dla sieci blogów OnSoftware przez autorów: Merijn de Boer (gadget.blog.nl), Piotr Wrzosiński (wnet.bblog.pl) z Softonic.com]


Opera Software twierdzi, że ich produkt nie jest przeznaczony do iPhone ze zdjętą blokadą (jailbreaked).Opera Mini 5 będzie oficjalnie zgłoszona do AppStore, kiedy osiągnie wersję Final. Prace są bardzo zaawansowane, więc możemy oczekiwać zgłoszenia już wkrótce. Na MWC Opera Mini 5 była prezentowana jedynie wybranym dziennikarzom i partnerom. Wersji Beta na iPhone nie udostępniono do pobrania.

Dość jednak prawnych zawiłości, najważniejsze, że mogliśmy pobawić się Operą na iPhone. Trzeba powiedzieć, że w porównaniu z Opera Mini 5 Beta, wygląd i działanie Safari są beznadziejne. Najpierw odpaliliśmy w domyślnej przeglądarce iPhone stronę the New York Times. Mimo, że strona była częściowo w cache'u przeglądarki, czekaliśmy ponad minutę na jej załadowanie przez słaby GPRS dostępny w zatłoczonym budynku Fira de Barcelona.

Następnie rozpoczęliśmy naszą przygodę z Opera Mini. Po uruchomieniu zobaczyliśmy znaną stronę startową Speed Dial z ulubionymi zakładkami. Strona ta może być synchronizowana z przeglądarką Opera na PC lub np. telewizorze przy pomocy usługi Opera Link. Dotknęliśmy NYT i voila, po 15 sekundach na ekranie pojawiła się pełna strona New York Timesa.

Prędkość przeglądania Internetu przy słabym łączy jest zachwycająca. Opera Mini osiąga ją dzięki zaawansowanej kompresji. Strony są odchudzane nawet o 90%. Dodatkowe przyspieszenie zapewniają czary wykonywane na serwerach Opera Mini - łączą one pliki składające się na wgląd witryny w jedną paczkę o niewielkim rozmiarze. Nie tylko przyspiesza to pobieranie, ale też ratuje portfel przy korzystaniu z roamingu lub ograniczonych abonamentach na transmisję danych.

Naszym głównym zastrzeżeniem dotyczącym Opera Mini jest bezpieczeństwo rozwiązania opartego na przetwarzaniu danych na serwerach. Wszystkie "czułe" dane, na przykład hasła dostępu do poczty, są przesyłane przez serwery należące do Opera Software. Opera zabezpiecza je 128 bitowym szyfrowaniem pomiędzy naszą przeglądarką a serwerem i między serwerem Opera a stroną docelową. Słabym punktem są jednak serwery, na których nasze dane są przetwarzane poza naszą kontrolą. Pozostaje wierzyć na słowo, że są one dobrze chronione.

Interfejs Opera Mini 5 na iPhone jest praktycznie identyczny jak w wersjach na inne platformy. Nie ma multi-touch, aby powiększyć obrazek należy stuknąć w ekran dotykowy. Opera działa bardzo płynnie a wszelkie przejścia są ładnie animowane. Opera dokonała kilku zmian dostosowując się do wymagań dotyczących UI zawartych w SDK Apple'a. Używana jest klawiatura ekranowa natywna dla iPhone, nie ma też przycisku zakończ w opcjach programu.

Opra Mini 5 dla iPhone nie oferuje obsługi Flash. Jeśli jednak przejdziemy na YouTube, otworzy się mobilna wersja serwisu a filmy można będzie otworzyć w natywnym odtwarzaczu telefonu. To zachowanie jest identyczne z innymi wersjami Opery Mini.

Największą różnicą w korzystaniu z Opery w porównaniu z Safari jest dostęp do wielu stron. W Safari na iPhone widać jedynie bieżącą stronę. Opera pokazuje podgląd zakładek w menu wyświetlanym pod oknem przeglądarki. Dzięki temu można jednym dotknięciem łatwo przejść do każdej z otwartych stron. Opera Mini 5 na iPhone pokazuje "normalny" Internet, co nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Np. otwierając Softonic.pl zostaniemy przekierowani na stronę dedykowaną dla Windows PC, zamiast na wersję Softonic Mobile dla iPhone.

Korzystanie z Opera Mini 5 na iPhone jest przyjemne i intuicyjne, brak "szczypania obrazków" nie jest problemem. Powiększanie po stuknięciu w ekran jest równie płynne i wygodne. Podgląd zakładek w Speed Dial przypominający nieco Widgety bardzo ułatwia dostęp do ulubionych stron. Przeglądanie kolejnych stron w Opera Mini jest naprawdę szybkie i przyjemne. Dla posiadaczy iPhone pierwszej generacji przyspieszenie przeglądania Internetu dzięki Opera Mini będzie bardzo miłym prezentem. Wszystkie strony jakie testowaliśmy były bardzo wymagające i ciężkie, jednak Opera Mini radziła sobie z nimi znakomicie.

Wygląda na to, że Safari znalazła wreszcie godnego konkurenta. Jeśli masz jedną ze starszych wersji iPhone, pobierz Opera Mini 5 natychmiast po jej publikacji w AppStore. O ile Steve pozwoli.

Komentarze (2)
A liczba jego 50 i 4. Pobierz Safari 4 na 54. urodziny Jobsa
 Oceń wpis
   

Apple znienacka opublikowało publiczną wersję beta swojej przeglądarki internetowej Safari 4. Być może to nietypowa niespodzianka dla szefa. Dziś bowiem Steve Jobs skończył 54 lata.

przeglądarki safari - Fot: Apple

Steve Jobs, cokolwiek by o nim i produktach Apple nie mówić to prawdziwy wizjoner i guru - jeśli nie technologii to na pewno marketingu.

Na blogu Apple 2.0 znalazłem bardzo fajny film. Jeśli masz 15 minut, możesz dowiedzieć się od szefa Apple czegoś o łączeniu kropek, miłości i godzeniu się ze stratą, oraz co bardzo ważne w wypadku ciężko chorego dziś Steve'a Jobsa, o śmierci.

Apple nie zamiera jednak umierać, o czym świadczy opublikowana dziś nowa wersja przeglądarki [link do pobierania Safari 4 tutaj i na końcu wpisu]. Niech nie odstraszy Was koszmarnie powolne ładowanie się przeglądarki za pierwszym razem. Kiedy już obejrzycie piękne jabłuszko oraz zerżnięty z Opery (a może z Chrome bo Opery w Apple nie chcą znać) panel najczęściej odwiedzanych stron, dostaniecie do dyspozycji wygodną i szybką przeglądarkę.

Oprócz powoli ładujących się Top Sites interesujący jest widok historii, przypominający trochę efekty Aero w Vista czy Compiz w GNU/Linuksach.

safari przeglądanie historii - Fot: Apple

W ogóle przeglądanie historii i zakładek w nowym Safari jest bardzo ulepszone. Nowym rozwiązaniem jest Cover Flow czyli łatwiejsze przeglądanie zakładek i historii. CoverFlow wprowadza do przeglądarki mechanizmy znane z iTunes. Apple poprawił też działanie inteligentnych pasków nawigacji i wyszukiwania - teraz potrafią one podpowiadać także elementy zapisane w historii i zakładkach.

safari cover flow Fot: Apple

"Zawodowców" ucieszą narzędzia deweloperskie wbudowane w Safari 4. Nowa przeglądarka Apple pozwala na optymalizację stron internetowych. 

Producenci nadgryzionych jabłek twierdzą, że nowa Safari jest najszybszą przeglądarką internetową. Podobno w testach Apple Safari 4 wykonywała JavaScript ponad cztery razy szybciej niż poprzednia wersja. Safari 4 obsługuje HTML 5 i ma szybki silnik WebKit znany też m.in. z iPhone i Google Chrome. Mimo to zapewnieniom ekipy z Cupertino trudno uwierzyć na słowo - jak dotąd w niezależnych testach Safari nie wykazywała reklamowanych przewag.

Safari 4 prawdopodobnie nie zachwyci cię prędkością - wręcz przeciwnie pierwsze uruchomienia są drażniąco powolne. Strony jednak ładują się rzeczywiście sprawnie, wizualnie zaś Safari presentuje się naprawde dobrze. Zwłaszcza nowy design wersji dla Windows zasługuje na pochwałę. Jeśli więc nie chcesz personalizować swojej przeglądarki, wypróbuj nowe Safari może Ci się spodobać.

Ja na razie wybieram Firefox z zestawem dobranych do potrzeb wtyczek.

CEO Apple życze zaś co najmniej 44 lat w dobrym zdrowiu.

Pobierz Safari 4 Beta.

[Fotografie: Apple, ciastko CC by mikescia]

Komentarze (5)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]