Biedne Ovi Store w pajęczej sieci
 Oceń wpis
   

Zapraszam na Spider's Web, gdzie dzięki uprzejmości Przemka Pająka pojawił się mój tekst "Nie takie Ovi biedne jak je malują".

Ovi Store (c) Nokia

Kto pamięta Ovi Store? Przemek Pająk twierdzi, ze to platforma zapomniana przez deweloperów i powątpiewa w przyszłość Symbian OS. Rzeczywistość Ovi jest jednak znacznie bardziej różowe niż wydaje się większości komentatorów.

Czytaj dalej w Spider's Web

 

Komentarze (0)
Każdy ma pieniądze, nie każdy ma iPhone
 Oceń wpis
   

Nokia Money to nowy system płatności elektronicznych pozwalający 4 miliardom ludzi korzystać z podstawowych usług finansowych.

Fiński producent telefonów komórkowych uruchamiając usługę Nokia Money udostępnia możliwość płatności elektronicznej milionom pozbawionych dostępu do banków ludzi. Choć mają oni mniejsze budżety niż dotychczasowi użytkownicy bankowości elektronicznej, stanowią znacznie większy potencjał.

nokia-money-receipt

[Rejestracja marki Nokia Money via AllNokia.ru]

Nokia Money oparta na systemie Obopay oferuje wszystkim użytkownikom telefonów komórkowych podobne opcje jak PayPal. Można dzięki niej płacić za usługi i towary w Internecie, opłacać stałe rachunki, wysyłać pieniądze innym użytkownikom oraz na konta bankowe, oraz wypłacać je na swoje konto lub specjalną kartę płatniczą systemu działającą w systemie MasterCard.

Na świecie zaludnionym przez 6,8 mld ludzi jest w tej chwil tylko 1,6 mld rachunków bankowych i aż 4 mld telefonów komórkowych. Zdaniem Mary McDowell z Nokii ta dysproporcja stwarza ogromne możliwości dla Nokia Money. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza inicjatywa fińskiej firmy w otwieraniu rynków rozwijających się. Nokia produkuje tanie telefony (cena detaliczna 35 USD) wyposażone w aplikacje Nokia Life Tools. Mają one na celu podnieść jakość życia i podłączyć do globalnej sieci informacyjnej afrykańskie i azjatyckie wioski.

Trudno nie zauważyć, jak różni się polityka Nokii od Apple. iPhone jest kierowany głównie do zamożnych zachodnich społeczeństw a jego specyfikacja i funkcjonalność jest dostosowana do rynku USA. Firma koncentruje się na jednej linii produktu, dostosowanej do jednej grupy konsumentów.

Nokia ma w tej chwili w ofercie 75 modeli telefonów i komputerów mobilnych, dostosowanych do przeróżnych zastosowań i sprzedawanych na całym świecie. To dużo trudniejsze wyzwanie, na dodatek w krótkim okresie mniej opłacalne dla firmy.

all nokia products ever

[Telefony i komputery mobilne Nokia od 1982 roku, via DailyMobile.se]

Usługi takie jak Nokia Life Tools czy Nokia Money mogą jednak zmienić na lepsze życie milionów ludzi. Czy to samo można powiedzieć o produktach Apple?

Usługa Nokia Money zostanie zaprezentowana na konferencji Nokia World 2.09.2009 w Stuttgarcie. W początku 2010 roku będzie uruchamiana na wybranych rynkach.

Komentarze (2)
Szef Internetu odchodzi
 Oceń wpis
   

Pewnie nawet nie wiedzieliście, że Internet ma swojego CEO. Tymczasem dr Paul Twomey, Prezes i CEO ICANN ogłosił wczoraj w Mexico City, że odchodzi ze stanowiska. Może jeszcze nie jest za późno, abyście poznali szefa tego całego bałaganu?

Paul Twomey to wybitny, choć raczej niepozorny człowiek. Jego wcześniejsza kariera wcale nie zapowiadała tak ważnej dla naszego świata funkcji.

Urodzony w 1961 roku zajmował się najpierw głównie nauką. Krótko pracował w McKinsey, potem został urzędnikiem w australijskiej agencji ds. handlu zagranicznego. Austrade, gdzie był odpowiedzialny za handel z Europą.

W 1997 roku został szefem NOIE, australijskiej agencji rządowej zajmującej się informatyzacją. Wtedy pierwszy raz zetknął się z ICANN.

Zanim jednak został szefem tej organizacji miał jeszcze własną firmę doradczą Argo P@cific, pracującą dla największych firm świata.

Co to jest ICANN?
Aby korzystać z internetu musisz wpisac w przeglądarkę jakiś adres. Moze to być nazwa lub numer zwany IP. Każdy komputer w sieci musi taki unikalny adres, inaczej inne komputery nie mogły by go znaleźć. Od 1998 roku ICANN koordynuje przyznawanie tych adresów. Bez tej organizacji pożytku publicznego działającej na zasadach non-profit, Internet nie mógłby działać.
Twomey to jedna z osób, którzy wierzą, że Internet będzie się rozwijał w kierunku urządzeń mobilnych. Dzięki tanim telefonom z dostępem do Internetu możemy sprawić, że sieć naprawdę będzie globalna, obejmując pozostawione dotąd poza nawiasem naszego świata 3 miliardy ludzi.

Zobacz co mówi odchodzący szef ICANN o rozwoju internetu:

 

Kiedy myślicie o rozwoju internetu nie myślcie tylko o "trzecich ekranach" i nowych gadżetach takich jak Mac Mini (to straszne, widać mu dziurki!).

Fot: Nowy Apple Mac Mini w brzydkim pudełku. To nie jest rewolucja.

Dla globalnej gospodarki znacznie ważniejsza jest prawdziwa rewolucja jaką uczyni pierwszy telefon w afrykańskiej wiosce. Brzydki, tani telefon za 35 Euro z kursem rolnictwa, uzdatniania wody, zachowania higieny (zobacz Nokia Life Tools). I kolejny adres przypisany urządzeniu dzięki koordynacji ICANN.

Fot: W3C, One Web Mobile. To jest rewolucja.

UPDATE: Właśnie na RSS wpadł artykuł z jutrzejszego/dzisiejszego (3 marca) Guardiana. Chris McGreal opisuje jak telefon komórkowy zmienia trzeci świat. Warto przeczytać: "Od Kongo do Katmandu, jak komórki zmieniają świat"

Komentarze (0)
Skype w N97 to prawda, ale jeszcze nie teraz.
 Oceń wpis
   

Wczoraj Skype ogłosił swoje nowe produkty dla urządzen mobilnych.

  • Skype na urzadzenia z procesorem Intel Atom
  • Skype dla Windows Mobile (szczególnie fajny jako panel na Sony Ericsson Xperia X1)
  • Skype Lite na Android i telefony z obsługą Java
  • i największa sensacja: Skype zintegrowany z N97.

Wszyscy się ucieszyli, wkleili materiały prasowe do swoich mediów i poszli spać. Tymczasem Softonic zapragnął nagrać wideo z N97 ze Skype w akcji. Zwłaszcza, że VP Nokii, Jose-Luis Martinez migał nam taką śliczną białą Nokią wczoraj i mamy ją na filmie, tylko z daleka (i nie widać na niej Skype tylko przegladarkę internetową).

Niestety okazało się, że N97 ze Skype nie ma w Barcelonie. Nikt z Nokii ani nikt ze Skype nie mógł nam pokazać nic innego niż fotki, które wszyscy dostaliśmy w materiałach. Własciwie to oczywiste, gdyby mieli fajnego Skype na Symbiana nie ogłaszaliby wersji Lite, prawda?

Chcesz być dziennikarzem? Zapamiętaj: Jeśli Twoja mama mówi Ci, że Cię kocha potwierdź to u innego źródła przed publikacją.

Komentarze (5)
Flame war przed gwiazdką: kwaśne jabłka Jobsa.
 Oceń wpis
   
Miałem w tym roku pomysł, żeby kupić parę produktów Apple. Nie kupiłem. Nie kupię.
Napiszę Wam dlaczego, bo zbliża się gwiazdka, szukamy prezentów i Apple liczy na większą sprzedaż. Warto jednak zastanowić się nad swoimi wyborami.

Zresztą, dla słabego bloga dobry flejm nie jest zły ;)

Dlaczego chciałem kupić produkty Apple:
iPhone: jest śliczny, a moto Razr V3 już dawno się opatrzyła.
iMac 20": świetnie by mi pasował do wystroju pokoju w którym pracuję.
MacBook: potrzebowałem nowego notebooka, a wśród znajomych z branży macbooki są popularne. I są ładne.

Co kupiłem:
Nokia N95 zamiast iPhone.
LCD TV monitor Samsung SyncMaster 941MW plus dosypanie pamięci i lepsza karta graficzna do PC, zamiast iMaca
Dwa Acery z serii Aspire, zamiast MacBooka.

Dlaczego Nokia N95 a nie iPhone:
Po pierwsze Nokia chciała mi sprzedać telefon, a Apple proponował tylko odtwarzacz mp3, ponieważ chwilowo mieszkam w gorszej części świata.
Po drugie N95 nie jest może tak ładna jak iPhone oraz nie ma ekranu dotykowego, ale:
- ma bardzo fajny aparat z flashem, pierwszy w telefonie z jakiego korzystam
- ma bardzo fajny odtwarzacz wszystkiego oraz TV out i uPnP po WiFi.
- ma GPS do którego przyzwyczaiłem się na motce a1000
- ma 3G
- jest na otwartym systemie symbian
- ma dodatki lokalizowane dla Polski - mapy, przewodniki, interfejs.
- działa na niej Fring
Na dodatek Nokia była tańsza o około 300 PLN i ma wszystko legalne i gwarantowane.

Dlaczego rozbudowałem PC + monitor LCD TV Samsunga zamiast kupić iMaca?
- mam teraz szybszą maszynę niż iMac większy niż ten który chciałem kupić i dodatkowo telewizor
- mogę godzinami grać w Railroads i Civ IV :)
- nie muszę zmieniać żadnych przyzwyczajeń i kupować nowych licencji na swój software
- zaoszczędziłem około 1000 PLN
- mogę nadal sam rozbudowywać swój komputer używając ogólnie dostępnych standardowych i niedrogich części.

Dlaczego wybrałem laptoka Acer zamiast MacBooka?
- oglądałem MacBooka w empiku w domach centrum i przeraźliwie buczał. Podobno to im się zdarza, mnie odstraszyło. chociaż w iSpotach nie buczały, to jednak ja nie chcę buczącego skoro nie będę umiał sam go naprawić.
- Acer też może być ładny, zwłaszcza ten z serii "clamshell".
- Oba nowe laptoki mają większą matrycę niż MacBook i lepiej nadają się do prezentacji i multimediów
- nie potrzebuję żadnych przejściówek żeby się podłączyć do projektora
- też mam wifi, bluetooth, kamerę, głośniki stereo.
- a w dodatku czytnik kart pamięci
- i lepszą grafikę (GeForce Go) co pozwala na używanie gier z poprzedniego punktu
- poza tym nie musiałem zmieniać przyzwyczajeń,
Acer był naprawdę dużo (ok. 2000 PLN) tańszy od MacBooka, więc dodatkowo mogłem kupić jeszcze jednego, słabszego ale ładniejszego :)

Co zyskałem: dużo większą funkcjonalność, spore oszczędności, spokój duszy.
Co straciłem: fajny look, bycie modnym,  możliwość snobistycznego wywyższania się i puszenia pawiego ogona.

Zanim kupicie komuś śliczny prezent z jabłkiem, pomyślcie. Dacie mu coś, co  nie jest otwarte, wymaga  dziwacznych przejściówek i formatów, specjalnego nowego oprogramowania, nie pozwala się rozbudować,  trzeba się uczyć obsługi nowego interfejsu i nie da się ich samemu naprawić jak już padną.
Jabłka są bardzo ładne, są tez modne. Jednak mają mniejszą funkcjonalność i większe koszty zakupu i obsługi, mniej dostępnego softu (chyba, że wybierzecie Windows na jabłko).

A teraz zróbmy flejm łor w komentarzach, powiedzcie mi, dlaczego w przyszłym roku mam jednak zainwestować w mało użyteczne, piękne i drogie gadżety od Apple :)
Komentarze (38)
1 | 2 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]