Top 5: władcy polskiego internetu.
 Oceń wpis
   
Nadchodzi koniec roku więc wszystkie media publikują swoje podsumowania i rankingi wydarzeń 2007 roku. Wnet jak zwykle wyprzedza konkurencję – nie tylko pokażę Wam co się wydarzyło, ale też kto tym zarządzał. Pod lupę wziąłem nasze środowisko biznesowe czyli polski internet.

W swoim rankingu kierowałem się następującymi kryteriami: ilość użytkowników którzy (niekoniecznie świadomie) zetknęli się z działaniami wyróżnionej osoby w 2007 roku, wpływ jej działań na sposób w jaki korzystamy lub będziemy korzystać z Sieci, oraz skalę biznesową zarządzanych przedsięwzięć.

1. Ton Vosloo – Naspers

[Foto: Naspers]

Choć wielu internatutom to nazwisko niewiele mówi, czytelnicy wnet wiedzą, że Ton Vosloo to człowiek, który w 2007 roku efektownym finiszem zdobył polską Sieć. Ten doświadczony manager z Południowej Afryki kontroluje teraz największy polski komunikator (Gadu-Gadu) oraz największą platformę commerce w polskim internecie (Allegro.pl).

2. Łukasz Wejchert – Grupa Onet[Foto: Onet.pl]

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do potęgi Onetu, więc nie dostrzegamy jak dużo robi ten portal aby utrzymać swoją pozycję. W 2007 roku mogliśmy obserwować co najmniej kilka przedsięwzięć grupy kierowanej przez Łukasza Wejcherta, które zmieniają sposób korzystania z Internetu w Polsce. Geolokalizator Zumi.pl, telewizja internetowa Onet.tv, rozbudowana oferta dla urządzeń mobilnych (OnetLajt oraz serwis dedykowany dla użytkowników sieci Play), współpraca z komunikatorem Skype i partnerstwo z producentem przeglądarki Opera, odświeżenie platformy blogowej blog.pl i partnerski serwis informacyjny tvn24.pl – te przedsięwzięcia sprawiają, że Łukasz Wejchert jest dla mnie najważniejszym Polakiem wpływającym na polski internet.

3. Bracia Samwer – European Founders

[Foto: jamba!]

Bracia Alexander, Oliver i Mark Samwer też nie są bardzo popularni wśród polskich internautów. Jednak to ich fundusz sprawił największą niespodziankę 2007 roku, dofinansowując serwis nasza-klasa.pl. Nasza Klasa po otrzymaniu 15 mln PLN dofinansowania stała się znana poza Wrocławiem i jest teraz serwisem o największej dynamice wzrostu w naszym kraju. Prawdopodobnie jedynym, o którym Polacy rozmawiali przy świątecznych stołach. To dzięki braciom Samwer wszyscy wiedza kim jest Maciej Popowicz aka Pan Gąbka.

4. Tomasz Józefacki - Agora

Tomasz Józefacki sprawił, że gazeta.pl w ciągu roku zdobyła około miliona nowych użytkowników (Gemius/PBI). Dzięki nowym serwisom kierowanym do wybranych grup użytkowników, takim jak sport.pl, popcorner, plotek serwisy internetowe Agory oferują teraz treści rozrywkowe także tym internautom, którzy do tej pory omijali stateczną gazeta.pl. Jednocześnie udało się zachować odziedziczony po papierowej Gazecie Wyborczej charakter głównego serwisu gazeta.pl jako rzetelnego źródła własnych informacji. Gazeta.pl pod rządami Józefackiego to najdynamiczniej rozwijający się portal horyzontalny.

5. Michał Brański – o2.pl[Foto: Infor]

To wyróżnienie za konsekwencję w tworzeniu Internetu dla niezwykle zwykłych ludzi. Dziełem o2.pl jest Pudelek i LuxLux. Brański jako jeden z pierwszych wszedł tez z serwisem video – wrzuta.pl. Michał Brański odpowiada za eksplozję serwisów plotkarskich, oraz za pomysł na nieskomplikowane technicznie podobne blogom serwisy, które w 2007 roku mnożyły się na potęgę, zdobywając nowych użytkowników i poszerzając zasięg dużych portali. Podsumowując - działania Michała Brańskiego z 2006 roku wyznaczały kierunki rozwoju Internetu w roku 2007. A w 2007 roku o2.pl odpaliło swój miniblogging (pinger.pl) i dzielnie walczyło o pozycję na rynku komunikatorów.

Wymieniona powyżej szczęśliwa siódemka (braci Samwer jest trzech), to ludzie którzy prawdopodobnie także w przyszłym roku będą wyznaczali kierunki rozwoju polskiego internetu.

Pamiętajcie aby ich obserwować - w akcje firm w które zaangażowane są te nazwiska można spokojnie inwestować w 2008 roku.

Oczywiście prawdziwymi władcami internetu są jego użytkownicy, nie wymienieni wyżej managerowie. Dlatego zapraszam do komentowania listy i proponowania zmian.
Komentarze (8)
Naspers kupuje polski Internet. Kosztował 4,2 mld PLN.
 Oceń wpis
   

logo polskiego internetu

Naspers – firma z Republiki Południowej Afryki kupuje sobie cały polski Internet. Zaczęło się od Gadu-Gadu, następne jest Allegro.

14 grudnia 2007 zakończyły się zapisy do sprzedaży akcji spółki Gadu-Gadu na wezwanie złożone przez należace do Naspers MIH Poland Holdings. Firma ma teraz w ręku 55% akcji właściciela największego w Polsce komunikatora internetowego. Po wezwaniu liczy na przejęcie pełnej kontroli nad spółką i wyprowadzenie GG z warszawskiej giełdy. Potrzeba im do tego 80% akcji, w rękach małych akcjonariuszy było ich około 27%, więc plan może się powieść. Wycena Gadu-Gadu to 400 mln PLN.

Kontrolując Gadu-Gadu ma się miesiąc w miesiąc dostęp (wszystkie liczby z Megapanelu) do prawie 6 milionów polskich internautów, czyli 47 % polskich internautów. To prawie tyle ile ma gazeta.pl i więcej niż wikipedia czy YouTube. Co więcej, aplikacja komunikatora jest uruchomiona przez średnio 60 godzin i 20 minut w miesiącu.

Wczoraj Reuters podał że właściciel MIH Poland Holdings zaoferował ponad 750 mln funtów (3,77 mld PLN) za QXL Ricardo, firmę, której głównym biznesem jest największa w Polsce platforma aukcyjna Allegro.pl. W Polsce do QXL Ricardo należą także PayBack (m.in. Payback.pl. otomoto.pl, otodom.pl) oraz Ceneo S.A (ceneo.pl).

Plotki o potencjalnym przejęciu QXL pojawiły się już w listopadzie, jednak nikt nie wiedział kto jest tajemniczym oferentem. Ze względu na popularność Allegro.pl, firmą byli zainteresowani także giganci – amerykański eBay i chiński Alibaba.com. Jak się jednak okazuje, QXL Ricardo zmieniający właśnie nazwę na Tradus ma zamiar przyjąć ofertę Naspers.

Po przejęciu Allegro Naspers uzyska w Polsce absolutną dominację na rynku. Platforma aukcyjna dociera bowiem do 53,55% użytkowników Internetu w naszym kraju i jest czwartą najpopularniejszą witryną w Polsce. Allegro to w Polsce synonim handlu internetowego, zwyciężające w konkurencji z polską wersją eBay. Obroty tej platformy dorównują hipermarketom - to 2,5 mld złotych rocznie. Dwa razy tyle co cała sieć Żabka.

Oczywiście, Allegro i Gadu-Gadu mają bardzo dużą współoglądalność, jednak ich połączony zasięg reklamowy jest porównywalny jedynie z Google.

Czy od piątku mamy nowego hegemona?
Komentarze (7)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]