Rumuński startup. Chapeaux bas!
 Oceń wpis
   

Właśnie zbieram szczękę z podłogi, bo Microsoft BizSpark zaprezentował jeden ze swoich startupów. Rumuński. O nazwie Startech.

Co robi Startech? Sprawia, że kazda firma może bezboleśnie wejść do świata mobilnego internetu. Dwie główne usługi proponowane przez Startech to dosotosowywanie istniejących serwisów www do urzadzeń mobilnych, oraz generowane w czasie rzeczywistym statystyki mobilnego ruchu.

Największym serwisem korzystającym ze startech jest teraz ShareMobile.ro, rumuński odpowiednik niesławnego serwisu odsiebie.com, tyle, że dla telefonów komórkowych. Choć dostosowanie serwisu do telefonu Nokia N97 nie jest najlepsze (patrz niżej), to funkcja statystyk zrobiła na mnie naprawdę niezłe wrażenie.

[ShareMobile w wersji Startech na N97]

[Strona statystyk Startech]

Startech ma na razie niewielu Klientów, na dodatek ich użytkownicy pochodza głównie z Rumunii i Nigerii. Mimo to, warto zauważyć, że używane na tych rynkach urządzenia nie odbiegają od tych z bogatszych krajów. Globalizacja.

[marki telefonów w statystykach startech]

Na stronie Microsoft BizSpark znajdziecie też wywiad z szefem Startech, Alexandrem Dacian Stanciu.

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział: Microsoft BizSpark to globalny program mający ułatwiać technologicznym startupom korzystanie z technologii Microsoft. Informatyczny gigant przez trzy lata udostępnia uczestnikom BizSpark pakiet darmowych licencji na swoje oprogramowanie, wsparcie techniczne, oraz dostęp do szeregu usług oferowanych przez sieć ponad 600 lokalnych partnerów programu. Dołączenie do programu kosztuje jedynie jednorazową opłatę w wysokości stu dolarów.

Z pomocy Microsoftu w ramach programu BizSpark mogą skorzystać tylko firmy istniejące krócej niż 3 lata, mające przychody poniżej pół miliona dolarów rocznie i tworzące oprogramowanie lub usługi oparte na technologiach Microsoft. Więcej znajdziecie w fajnej prezentacji z Auli, tutaj.

 

Komentarze (1)
Zobacz jak Microsoft testuje portal internetowy przyszłości
 Oceń wpis
   

Portal MSN.com należący do firmy Microsoft uruchomił testową wersję (publiczna beta) portalu rozrywkowego przyszłości. Stworzony z użyciem technologii Silverlight interfejs zachwyca. Jeśli tak będzie wyglądać przyszłość portali rozrywkowych, to testowana makieta Yahoo już jest przeżytkiem. O polskich portalach z grzeczności nie będziemy wspominać.

logo msn next

MSN.com, należący do Microsoft portal rozrywkowo-informacyjny to szósta najczęściej oglądana witryna świata. Polska wersja MSN.com wystartowała 13 lutego 2008 roku. We wrześniu 2008 była już na 17 miejscu w rankingu Megapanel/PBI z zasięgiem 19,62 procent. Według statystyk Alexa.com 3 miliony polskich użytkowników MSN to zaledwie 0,2 procenta całego ruchu w tym portalu.

Nie dajmy się zwieść tym statystkom - ta sama Alexa podaje, że 19,6% ruchu w MSN to automatycznie uruchamiana strona konfiguracji przeglądarki Internet Explorer włączana przy pierwszym uruchomieniu. Tak jak strona domowa Microsoft, tak i MSN.com częściowo bazuje na użytkownikach, którzy nie potrafią zmienić swojej strony startowej w przeglądarce.

Mimo to MSN.com ma swoje zalety. W USA korzysta z zasobów informacyjnych należącej do Microsoftu sieci MSNBC. MSN jest też bramą do usług Windows Live, w tym poczty Windows Live Mail (Hotmail) oraz najpopularniejszego komunikatora świata Windows Live Messenger.

Polski MSN to niestety dziadostwo. Partnerem dostarczającym informacje oraz sprzedającym reklamy w portalu jest Gazeta.pl a tłumaczenie interfejsu wciąż jest koślawe (możesz pomóc to zmienić w ramach społeczności Microsoft Connect). Jednak to co pokazała właśnie brytyjska wersja MSN jest naprawdę niezłe.

Tak wygląda MSN next, oraz znana już nieco wcześniej startowa strona w Silverlight, MSN Viewer:

MSN Next

MSN Viewer

Jak pisze Peter Bale, Executive Producer for MSN UK dodanie technologii Silverlight sprawiło, że eksperymanetalny MSN jest naprawdę multimedialny. Dodatkowo osiągnięto (wreszcie) integrację MSN z usługami Windows Live. Ta funkcja nie jest domyślnie dostępna, jeśli jednak masz konto Live i chcesz zobaczyć jak działa MSN Web Applicaton, włącz ją tutaj. Teraz wystarczy wybrać awatar i nickname, a reszta zaimportuje się z twojego profilu Windows Live.

W 2009 roku brytyjski MSN ma zamiar dalej rozwijać swój eksperymentalny projekt - o swoich planach opowiedzieli redaktorom działu technologii w Guardian. Posłuchaj podcastu.

Jeśli lubisz sci-fi, to może Ci się spodobać inny eksperyment MSN UK - serial pod tytułem Kirill. Mnie od treści bardziej zainteresował interfejs odtwarzacza.

 

OK, więc MSN UK testuje przyszłościowe rozwiązania. Ale czy w ogóle taki portal jak MSN ma jakąś przyszłość? Czy Microsoft powinien rozwijać własne treści, zamiast umożliwić - wzorem Google agregowanie i wybór tego co nas interesuje? Innymi słowy: co wolicie: stronę startową Windows Live czy portal MSN [nie chodzi mi o produkty Microsoft, tylko koncepcję redakcji versus agregowania cudzych treści - można porównać Onet i iGoogle, na jedno wyjdzie - PW]? A może widzieliście coś innego jeszcze lepszego?

Komentarze (0)
Rekomendacja Microsoft: Zrezygnuj z Internet Explorera
 Oceń wpis
   

 

[Ważna aktualizacja: Pobierz aktualizację zabezpieczeń likwidującą błąd opisany w tym artykule]

 

Niestety, to nie jest żart. 9 grudnia ujawniono krytyczną lukę bezpieczeństwa w przeglądarkach Internet Explorer. Podatne na atak są wszystkie wersje przeglądarki, włączając w to najnowszą wersję IE 8 Beta 2.

Dziura pozwala na uruchomienie za pośrednictwem spreparowanej strony internetowej złośliwego oprogramowania bez wiedzy i zgody użytkownika.

Zespół Microsoft Security Response Center już następnego dnia wydał pierwszą poradę mająca zaradzić problemowi. Niestety mimo kolejnych aktualizacji, a nawet wydania dziś specjalnego Biuletynu Zabezpieczeń, przeglądarki Internet Explorer nadal nie są bezpieczne.

Porada Microsoftu do 17 grudnia 2008 sprowadzała się do zainstalowania wszystkich dostępnych aktualizacji, ustawienia poziomu zabezpieczeń na "Wysoki" oraz zablokowania biblioteki OLEDB32.dll.

Co oczywiste większość użytkowników nie będzie wiedziała jak to zrobić. Dlatego jedyną realną, choć nie wyrażoną explicite radą jest zrezygnowanie z używania Internet Explorera.

Niestety IE to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. W Polsce przeglądarki rodziny IE generują około 51% odsłon (Gemius).

Według informacji opublikowanych przez Microsoft Malware Protection Center w sieci są już oparte na nowej luce złośliwe programy.

rozkład geograficzny ataków

Przede wszystkim są to programy do kradzieży haseł dostępu: Win32/OnLineGames, Win32/Lolyda; keyloggery (Win32/Lmir) konie trojańskie (Win32/Helpud) oraz nieznane wcześniej złośliwe oprogramowanie oznaczone Win32/SystemHijack. W ciągu dwóch dni od wykrycia luki, zaatakowanych zostało około 2 milionów komputerów, w większości w USA (patrz rys.). Według MMPC z próbą ataku zetknęło się około 0,2% użytkowników przeglądarek Internet Explorer i liczba ta szybko rośnie.

Microsoft ostrzega, że ofiarą ataku można się stać także unikając podejrzanych witryn. Wydana dziś aktualizacja powinna ograniczyć łatwość ataku, dlatego jeśli koniecznie musisz korzystać z witryny korzystającej z technologii ActiveX i wymagającej używania Internet Explorera, skorzystaj z niej jak najszybciej.

Jeśli IE nie jest Ci niezbędny, wypróbuj inną przeglądarkę np. Mozilla Firefox, Opera lub Google Chrome.

Warto też poznać i zastosować zalecenia ze strony Microsoft Security ar Home.

Komentarze (6)
Windows XP z licencją na drugie życie
 Oceń wpis
   

Microsoft wprowadza dwie nowe licencje na Windows XP (Home i Pro) - obie dotyczą odnowionych komputerów. Teraz Twoja firma teoretycznie może wziąć stary komputer wyczyścić w nim dysk, odkurzyć obudowę i sprzedać go nowemu klientowi razem z nowiutką licencją na XP. Żadnego szukania zgubionej dawno płyty OEM, podklejania starego certyfikatu i zastanawiania się czy cesja licencji jest zgodna z prawem.
Tylko teoretycznie jest tak pięknie, bo wszystko to musi zrobić MAR - czyli autoryzowany przez MSFT odświeżacz komputerów.
Być może jest to krok w dobrym kierunku, bo według danych Microsoft rynek wtórny to 28 milionów komputerów (to 10% całego rynku). Nowe licencje mogą pozwolić na łatwiejszy dostęp małych firm w ubogich krajach do tanich komputerów i ograniczyć zanieczyszczenie środowiska wyrzucanym sprzętem.
Z drugiej strony mogą być tylko dodatkową niepotrzebna biurokracją, bo komputer można samemu oczyścić, wgrać Linuxa i sprzedać albo oddać bez zawracania głowy licencjami.

[via Engadget/InformationWeek]
Komentarze (0)
iPod ma nowe funkcje i robi go Microsoft.
 Oceń wpis
   
No dobra, nie iPod tylko Zune. Trochę brzydszy.
zune
Zune to jednak więcej niż iPod - to także sieć społeczna w kieszeni. Na razie mała, ale kto wie co będzie za chwilę. Poza tym przekroczono nieosiągalny dla Apple Rubikon - radio FM :)
Wyobraź sobie, że Twój odtwarzacz mp3 potrafi zaglądać w listy odtwarzania innych odtwarzaczy, np. tego w kieszeni ładnej dziewczyny w metrze. Jeśli znajdzie coś co spodoba się Tobie, możesz za darmo posłuchać tego kawałka, ale możesz tez zaczepić dziewczynę. Żaden iPod tego nie potrafi. Ale potrafi każdy Zune.
Bo zune jak ma upgrade, to dla wszystkich (także posiadaczy starszych wersji). A Apple jak ma upgrade, to znaczy że zablokowało ci telefon, a jeśli kupiłeś iPod Touch to nie możesz liczyć na to, że będzie działał jak iPhone, chociaż mógłby. Nie będzie i już.

Tak, tak, odtwarzacze mp3 to nie systemy operacyjne. Tutaj to Microsoft jest nowatorski i pro-kliencki. A Apple jest dominującym graczem na rynku odtwarzaczy mp3 i wykorzystuje to tak samo jak Microsoft sprzedający nam komputery z wgraną Vista Basic (które to bydlę nie umie się nawet do LANu poprawnie włączyć).

Oczywiście firma z Redmond nie byłaby sobą gdyby nie zepsuła sielankowego obrazu. Otóż dali do Zune piosenki bez DRM. Bez DRM, ale tylko na trzy odtwarzania. Potem jednak DRM się włącza :)

Think different. Meet Zune.
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]