Znak pokoju i walka z klawiaturą
 Oceń wpis
   

Pisanie wiadomości tekstowych na telefonie komórkowym to udręka. SMS jest prawdopodobnie najdroższą, najbardziej skomplikowaną i zabierającą najwięcej czasu metodą przesyłania informacji. Jak projektanci urządzeń mobilnych rozwiązują ten problem?

 

[UWAGA: tekst jest długi, ale na dole są odnośniki do fajnych aplikacji i video z testu jednej z nich. Przewiń lub kliknij tutaj jeśli nie lubisz czytać.]

To niesamowite, że mimo kłopotów z wprowadzaniem tekstu, SMS pozostaje popularny nie tylko wśród szczęśliwych użytkowników krótkich alfabetów. Wiadomości tekstowe są z uporem wklepywane w telefony także w Chinach, Japonii, Azji Południowo-Wschodniej.

Podstawowa w świecie telefonów komórkowych technika wpisywania tekstu nazywa się “multi-tapping”. Polacy mają z nią stosunkowo łatwe zadanie.

Alfabet łaciński ma 26 podstawowych liter. Na 12 klawiszach telefonu można rozmieścić je wszystkie. Każdy klawisz ma przypisane kilka znaków (np. 2,A,B,C) wywoływanych kolejnymi naciśnięciami klawisza. Szereg rzadziej używanych znaków można dodać na końcu kolejki. Oprogramowanie przewidujące na podstawie słownika co chcemy napisać w większości wypadków potrafi poprawić ewentualne pomyłki.

Niestety nie wszyscy mają tak dobrze. Chińskie dialekty mogą używać nawet 22 000 znaków. Pisząc SMS po chińsku często używa się więc Pinyin. Pinyin to sposób transliteracji chińskich znaków na alfabet łaciński. Pisząc wiadomość używa się więc łacińskiego alfabetu odwzorowując wymowę znaku. Następnie oprogramowanie przedstawia listę chińskich znaków, odpowiadających danemu zestawowi łacińskich liter. Metoda ta pozwala na pisanie wiadomości w chińskim uproszczonym, stosowanym w Chinach kontynentalnych.

Innym sposobem, który pozwala na korzystanie także z chińskiego tradycyjnego jest odwzorowywanie “rysunku” znaku. Pięć klawiszy odpowiada pięciu kierunkom kreski. Oprogramowanie na podstawie pierwszych kilku “pociągnięć pędzla” odgaduje znak, który często odpowiada za całe słowo lub zdanie. Ta metoda jest nieco szybsza niż Pinyin i bardziej uniwersalna – używa się jej na kontynencie, na Tajwanie oraz w Hong-Kongu.

chinese_virtual_strokes

Fot: Chińska klawiatura na ekranie iPhone (strokes).

Jeszcze ciekawiej jest w Japonii. Tu w zależności od sytuacji trzeba używać różnych alfabetów. Do wysyłania wiadomości SMS najlepiej nadaje się kana. Alfabet ten ma tylko 46 znaków, więc można go rozmieścić na klawiaturze podobnie jak alfabet łaciński. Jeśli napiszesz coś w kana, możesz przejść do bardziej rozbudowanego systemu zapisu kanji. Kanji ma 7000 znaków odpowiadających za słowa lub morfemy. Oprogramowanie pozwala kliknąć na słowo zapisane w kana i wybrać z listy odpowiedni znaczeniowo symbol kana.

japanese_keypad

Fot: Japońska klawiatura zmieniająca orientację poziom/pion. (CC) James Nash

Co można z tym zrobić? Po pierwsze można opracować różne klawiatury dla różnych rynków. Ideału się nie osiągnie, ale jak widać na przykładzie klawiatur komputerowych, to działa. W komórkach też.

Piotr Tymochowicz przypomniał mi o innym, mniej popularnym rozwiązaniu. To “języki” logograficzne. Najbardziej znanym w Polsce jest chyba Zlango, kiedyś bezskutecznie promowane przez operatora Play. Języki te miały ułatwiać pisanie wiadomości zastępując wpisywanie liter/znaków alfabetu Zlangowybieraniem ikon. Ikony odpowiadają podstawowym, najczęściej używanym wyrazom. Do Zlango dostępna jest aplikacja Java, która pozwala tworzyć i odbierać wiadomości SMS zapisane w tym języku, zwane ZMS. Zlango ma obecnie 300 znaków i niewiele sukcesów.

Problem na rynkach azjatyckich został częściowo rozwiązany przez ekrany dotykowe. Nie bez powodu tajwańskie HTC koncentruje się właśnie na takich modelach. Chińskie znaki można łatwo wprowadzać używając rysika (a w ostateczności palca). W Europie coraz więcej modeli ma z kolei wirtualne lub fizyczne klawiatury QWERTY. Pisanie na nich nie jest może szczytem wygody, jednak w porównaniu z multitappingiem jest znacznym postępem.

Na dodatek, mimo spektakularnych problemów SpinVox, coraz lepiej działa rozpoznawanie głosu. Rewelacyjne aplikacje takie jak Vlingo, czy rozpoznawanie głosu przez mobilne aplikacje wyszukiwarek Yahoo! i Google zaskakują swoimi możliwościami. Jeśli mówisz w jednym z popularnych języków, już dziś możesz po protu mówić swoje wiadomości SMS lub e-mail.

 
Vlingo na N97: thenokiablog.com

Aplikacje do rozpoznawania mowy dostępne dziś na rynku mają bardzo wysoką niezawodność i są używane m.in. w samolotach bojowych, transkrypcji medycznej i wielu innych zastosowaniach. Dzięki zwiększeniu mocy procesorów w urządzeniach mobilnych, nowe telefony komórkowe mogą również korzystac z jej zalet.

Wypróbuj rozpoznawanie mowy w swoim telefonie, używając aplikacji wymienionych poniżej.

Vlingo dla iPhone, Symbian S60, Blackberry i Windows Mobile pozwala na błyskawiczne wysyłanie wiadomości SMS i e-mail, wyszukiwanie informacji, aktualizację statusów w serwisach społecznościowych oraz uruchamianie innych aplikacji.

Nuance Voice Control, rozwiązanie producenta pakietu Dragon Naturally Speaking, pozwala na tworzenie aplikacji na telefony komórkowe. Zobacz Dragon Mobile na iPhone.

Microsoft Voice Command to zaawansowana aplikacja pozwalająca na zarządzanie urzędzeniami Windows Mobile/Windows Phone przy pomocy głosu.

ViTO Technology ma szereg aplikacji pozwalających na sterowanie głosem urządzeniami iPhone, Windows Mobile a nawet PocketPC

Speereo ma kilka świetnych aplikacji rozpoznających głos. Najbardziej znany jest Speereo Voice Translator, dostępny na platformy Java, Windows Mobile oraz Symbian.

 

Komentarze (0)
Rumuński startup. Chapeaux bas!
 Oceń wpis
   

Właśnie zbieram szczękę z podłogi, bo Microsoft BizSpark zaprezentował jeden ze swoich startupów. Rumuński. O nazwie Startech.

Co robi Startech? Sprawia, że kazda firma może bezboleśnie wejść do świata mobilnego internetu. Dwie główne usługi proponowane przez Startech to dosotosowywanie istniejących serwisów www do urzadzeń mobilnych, oraz generowane w czasie rzeczywistym statystyki mobilnego ruchu.

Największym serwisem korzystającym ze startech jest teraz ShareMobile.ro, rumuński odpowiednik niesławnego serwisu odsiebie.com, tyle, że dla telefonów komórkowych. Choć dostosowanie serwisu do telefonu Nokia N97 nie jest najlepsze (patrz niżej), to funkcja statystyk zrobiła na mnie naprawdę niezłe wrażenie.

[ShareMobile w wersji Startech na N97]

[Strona statystyk Startech]

Startech ma na razie niewielu Klientów, na dodatek ich użytkownicy pochodza głównie z Rumunii i Nigerii. Mimo to, warto zauważyć, że używane na tych rynkach urządzenia nie odbiegają od tych z bogatszych krajów. Globalizacja.

[marki telefonów w statystykach startech]

Na stronie Microsoft BizSpark znajdziecie też wywiad z szefem Startech, Alexandrem Dacian Stanciu.

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział: Microsoft BizSpark to globalny program mający ułatwiać technologicznym startupom korzystanie z technologii Microsoft. Informatyczny gigant przez trzy lata udostępnia uczestnikom BizSpark pakiet darmowych licencji na swoje oprogramowanie, wsparcie techniczne, oraz dostęp do szeregu usług oferowanych przez sieć ponad 600 lokalnych partnerów programu. Dołączenie do programu kosztuje jedynie jednorazową opłatę w wysokości stu dolarów.

Z pomocy Microsoftu w ramach programu BizSpark mogą skorzystać tylko firmy istniejące krócej niż 3 lata, mające przychody poniżej pół miliona dolarów rocznie i tworzące oprogramowanie lub usługi oparte na technologiach Microsoft. Więcej znajdziecie w fajnej prezentacji z Auli, tutaj.

 

Komentarze (1)
CEO Google wierzy w telewizję w telefonach komórkowych
 Oceń wpis
   

Charlie Rose zaaplikował nam tydzień z Google. 5 marca przez godzinę rozmawiał ze zjawiskową Marissą Mayer (VP of Search Product) a dzień później wywiadu udzielił Eric Schmidt, CEO Google Inc.

W obu rozmowach widać było, że w Mountain View główne plany związane są z rozwojem urządzeń mobilnych. Co ciekawe wydaje się, że tematyka poruszana na wnet odpowiada temu co zaprząta głowy szefa Google. Eric Schmidt również wierzy w telewizję: to odbiór TV w wysokiej jakości ma być jego zdaniem jedną z rutynowych czynności na telefonie komórkowym w ciągu najbliższych 5-10 lat.

Jak pisałem w poprzednim wpisie na wnet, technologia jest już gotowa. Alcatel i Solaris Mobile mają ja zamiar testować m.in. w Polsce jeszcze w tym roku. Telefony przystosowane do odbioru telewizji w standardzie DVB-SH na dedykowanej częstotliwość S-Band będzie dostępna dla użytkowników telefonów (i innych urządzeń mobilnych) ze specjalnymi chipami produkowanymi przez SAGEM. Transmisja będzie prowadzona przez satelity (EUTELSAT) oraz naziemną sieć 3G/UMTS.

Komentarze (0)
Kaspersky: Antywirus dla komórek chroni przed kradzieżą.
 Oceń wpis
   

Mobile World Congress trwa, a ja nie mogę obrobić wszystkich danych. Dziś wywiad jaki wczoraj razem z Alessandro Licitra z Softonic Italia przeprowadziliśmy z VP Mobile Solutions Kaspersky Lab, Siergiejem Nevstruevem.

Softonic (Alessandro + Piotr): Ogłosiliście właśnie nową wersję programu Kaspersky Mobile Security dla Windows Mobile i Symbian OS. Co nowego jest w wersji 8.0?

 

Sergey Nevstruev: Nasz produkt ma cztery główne funkcje: Antivirus, Firewall, Antispam and Antitheft. To co jest najciekawsze to funkcja zabezpieczenia przed kradzieżą. Jeśli zgubisz swój telefon z zainstalowanym rozwiązaniem Kaspersky Labs, możesz wysłać SMS aby zablokować telefon, lub aby całkowicie usunąć ważne informacje. Mamy tez opcję SMS Find pokazująca współrzędne GPS telefonu wraz z linkiem do Google Maps pokazującym dokładne położenie telefonu.

 

Co jeśli w ukradzionym telefonie nie ma już naszej karty SIM?

 

Kaspersky ciągle jest w Twoim telefonie. Kiedy ktoś wlozy do telefonu nową kartę SIM, nasz program wyśle Ci SMS oraz email na wcześniej zdefiniowany adres, informując o nowym numerze Twojego telefonu. Znając numer mozesz użyć komend SMS aby zablokować, wyczyścić i zlokalizować swoje urządzenie.

Czy oferujecie jakieś zabezpieczenie ważnych informacji poza blokadą hasłem?

Konfigurując program możesz określić foldery zawierające chronione informacje, aby je zaszyfrować. Co prawda używamy mechanizmów szyfrujących wbudowanych w systemy Windows Mobile i Symbian OS, ale powinno to wystarczyć w większości przypadków. Jeśli masz w telefonie dane które złodziejowi opłaca się odszyfrowywać zaawansowanymi technikami, pomyśl raczej o zabezpieczeniach fizycznych. Brygada SWAT albo sejf w banku to tylko niektóre rozwiązania. Dodatkową ochronę danych zapewniamy także przez blokowanie hasłem telefonu który pozostaje nieaktywny - wraz z wygaszaczem ekranu Kaspersky Mobile Security blokuje urządzenie

Czy w wersji 8.0 są jeszcze jakieś inne nowości?

Cóż, mamy dwukrotnie więcej sygnatur wirusów, lepiej chroniąc przed złośliwym oprogramowaniem. Nasi klienci są chronieni przed programami wysyłającymi płatne SMS, podobnymi do wirusa wykrytego ostatnio w Indonezji. Jest też ochrona rodzicielska, pozwalająca na zablokowanie hasłem rozmów zagranicznych oraz korzystania z usług Premium SMS.

Jak działa funkcja Antispam w Kaspersky Mobile Security?

Niektórzy mowią na tą funkcję "firewall rozmów przychodzących". Kiedy masz wiadomość lub rozmowę przychodzącą z numeru spoza listy kontaktów, po zakończeniu dajemy Ci możliwość dodania numeru do białej lub czarnej listy. Numery z czarnej listy zostaną na stałe zablokowane i nie będą mogly się z Tobą kontaktować. Zawsze pojawi się sygnał zajęty lub niedostępny. Zablokowane zostaną również wiadomości SMS od tych numerów.

Macie wersje dla platform Symbian OS i Windows Mobile. Który system operacyjny dla telefonów komórkowych jest według Ciebie najbezpieczneijszym wyborem?

Symbian OS wygląda na bezpieczniejszy. To ze względu na certyfikację aplikacji przed dopuszczeniem ich do instalowania na telefonach z systemem Symbian. Niestety ten system czasem ma  luki. Na dodatek międzyplatformowe aplikacje Java nie mają żadnych certyfikatów. Choć trudno napisać aplikację Java, ktora będzie się sama rozprzestrzeniać, można stworzyć programy, które będą wysyłać SMS Premium krandąc Twoje pieniądze.

Jak wygląda bezpieczeństwo nowych systemów takich jak iPhone i Android?

Apple równiez ma certyfikację, wszystkie aplikacje są sprawdzane przez AppStore. Android jest również bezpieczny, ponieważ działa na tylko jednym urządzeniu i ma mało użytkowników. Złodzieje chcą pieniędzy i sa leniwi. Dlatego atakują najpopularniejsze platformy z wieloma użytkownikami i duża szansą na łatwy zarobek.

Jaka jest realna skala zagrożenia wirusami na urzadzenia mobilne?

Znamy około 1000 wirusów pochodzących z około 700 rodzin. Wiele z nich różni jedynie sygnatura. Nie jest to więc największy problem. Inaczej niż w wypadku PC największym problemem jest fizyczna utrata urządzenia. Ile razy zgubiłeś swój desktop? A telefon? Urządzenia mobilne potrzebują więc raczej zabezpieczeń przed kradzieżą.

Jeśli ktoś z bardzo podstawową wiedzą spyta po co miałby kupować Kaspersky Mobile Security, skoro sam twierdzisz, że nie ma realnego zagrożenia wirusami - co odpowiesz?

Wystarczy powtórzyć: Możesz odnaleźć swoje zgubione lub skradzione urządzenie, ochronić swoje informacje szyfrowaniem, zdalną blokadą i czyszczeniem. Nie stracisz już czasu na czytanie spamu w SMS i niechciane rozmowy z telemarketerami. Nie stracisz pieniędzy, kiedy ktoś zacznie dzwonić do Bangkoku na Twój koszt, albo dlatego, że jakaś aplikacja wysyła Premium SMS bez Twojej wiedzy.

Dzięki za rozmowę!
[tekst pierwotnie ukazał się na OnSoftware DE]

Komentarze (0)
Telefony w mojej głowie tylko prr prr prr
 Oceń wpis
   

Dobiega końca pierwszy dzień Mobile World Congress w Barcelonie. Wrażeń aż za dużo, odpuściłem imprezę Symbian Foundation, ale nadrobię to na pewno przy następnej okazji.

Co się dziś działo?

Palm Pre

Najpierw jako pierwsza ekipa dziennikarska w Barcelonie mogliśmy obejrzeć i sfilmować nowego Palm Pre w akcji. Jest genialny i przyćmił wszystko co było później, gdyby nie drobne ale: brak obsługi Flash, zamknięte do private Beta SDK (i brak zewnętrznych aplikacji). To co było zaletą Palm OS czyli wsteczna kompatybilność i setki programów zniknęło. W zamian mamy "Synergy"  - naprawdę przyjazny interfejs użytkownika. Podzielę się z Wami filmem, jak tylko opublikujemy go na Softonic TV. Palm Pre jest śliczny, w porównaniu z nim iPhone i nowy interfejs Symbian Foundation w SE są po prostu słabe.

Następnie zobaczyłem przeglądarkę Opera Turbo - oparta na proxy technologia działa 80% szybciej niż Opera Desktop i Opera Mobile. Niestety Opera Turbo będzie płatna dopóki konkurencja nie wymusi zmian, a pewnie wymusi. HTC współpracuje zarówno z Mozillą (Fennec), jak i z kolejnym wydarzeniem dnia.

ballmer i ceo htc

Microsoft Windows Mobile 6.5 - nowy, ulepszony interfejs nie był rewelacyjny. Za to usługa My Windows Phone - czyli internetowy backup danych to dla Microsoftu kolejny krok w rozbudowie "chmury" Windows Live. Nowy Windows Mobile ma też swój "AppStore", Steve Ballmer twierdzi, że już dziś jest w nim dostępnych 25 tysięcy aplikacji.

ballmer i szef orange

Moda na platformy AppStore jest ogromna, oprócz Microsoftu podobne aplikacje zbudowały Samsung i Nokia, Symbian Foundation zapowiada stworzenie "Malla" z aplikacjami, czyli mashupa wszystkich tych platform.

Wracając do M$: Steve Ballmer wyglądał jak groźny władca przywołujący swoich wasali oddających mu hołd - CEO HTC wyglądał na naprawdę przestraszonego. Z Microsoftem ma też współpracować LG, oraz operatorzy, a zwłaszcza Orange.

SonyEricsson pokazał dziś dwa nowe telefony, ciekawszy z nich o nazwie idou ma nowy interfejs opracowany przez Symbian Foundation. Mam wideo z krótką prezentacją jego możliwości, ale w porównaniu z Palm Pre OS zarówno Symbian jak i Windows są w tyle.

Kaspersky Lab ma nowy system zabezpieczeń dla komórek - Kaspersky Mobile Security. Sergey Nevstruev VP szef firmy opowiedział o funkcjach tego pakietu i zagrożeniach dla komórek - jutro postaram się wrzucić cały wywiad.

Stay tuned! Na bieżąco nadajemy na twitterze i blogach Onsoftware :)

Komentarze (0)
1 | 2 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]