Blogi, kryptoreklama i dziennikarstwo.
 Oceń wpis
   

Czy Paweł Wimmer, polski czołowy dziennikarz internetowy, popularyzator HTML i idol mojej młodości uprawia kryptoreklamę? Czy blogerzy tacy jak ja są zobowiązani do dochowywania etyki dziennikarskiej?

Ostatnio modny jest temat reklamy na blogach. W komentarzach na blogu Fanatyka ludzie wierzą w czujność blogosfery. W polskiej blogosferze powszechne jest też rzucanie oskarżeń wobec co bardziej znanych autorów. Na Salonie24 z takimi atakami spotyka się ostatnio Krzysztof Urbanowicz (co Cię podkusiło, żeby na S24 publikować?).

Paweł Wimmer (ur. w 1954 r. w Warszawie) - dziennikarz prasy informatycznej, ekonomista oraz entuzjasta internetowej edukacji. Jest autorem znanego w polskim Internecie Kursu języka HTML oraz redaktorem i administratorem Helioniki.

W latach 80. XX w. ukończył SGPiS (obecnie SGH). W latach 90. pracował dla magazynu PCkurier oraz zaczął tworzenie kursu HTML, który jest do dzisiaj rozwijany. W latach 1999-2000 był redaktorem naczelnym ukazującego się wyłącznie w internecie magazynu Webmaster. Aktualnie pracuje dla PC World Komputer.

Paweł Wimmer pracował także w Polskim Związku Esperantystów oraz w Dziale Gromadzenia Zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest lingwistą i zwolennikiem sztucznych języków: esperanto oraz interlingua.
Źródło: Wikipedia

Wnet ma markę "blogowego tabloidu", jednak uważnie sprawdzam fakty w różnych źródłach, zgodnie z arkanami dziennikarstwa - a niekoniecznie blogerstwa. Chroni to przed niezłymi wpadkami jak zobaczycie poniżej.


W zeszłym tygodniu jeden z czytelników nadesłał do wnet elektryzująca informację. Paweł Wimmer na swoim blogu wydaje się uprawiać kryptoreklamę.
Sprawdziliśmy fakty:

W lutym 2007 na Poradniku Webmastera pokazał się pozornie niewinny wpis: Informatyk za parawanem. Pozornie niewinny, ale zapamiętajmy słowa „Oglądam czasem z zainteresowaniem kanał Planete, który hołduje znakomitej francuskiej tradycji świeckiego, nieco zaangażowanego społecznie dziennikarstwa.”

W czerwcu kanał Planete ponownie przykuwa uwagę autora bloga. We wpisie Ptasia bitwa o Anglię Paweł Wimmer pisze „W kanale Planete obejrzałem fascynujący dokument opisujący rolę gołębi pocztowych (carrier pigeon) w czasie wojny w zachodniej Europie.”

W listopadzie za to dziennikarz donosi o zmianie dostawcy Internetu. Wpis Hello Chello! opisuje wyższość usługi Chello Ultra nad łączem Neostrada tp.

W grudniu w Poradniku webmastera pojawia się wpis Śledztwo na miejscu zbrodni. Wimmer opisuje CSI. Ten serial pokazywany w Polsacie, o czym informują billboardy w całej Polsce, propagator HTML’a ogląda „zwłaszcza w kanale AXN” wśród „wielu innych ciekawych seriali”.

Kolejny grudniowy wpis to Głową w mur. Opisuje zalety Discovery, National Geographic i oczywiście Planete, w porównaniu do dostępnych z anteny kanałów telewizyjnych.

I jeszcze jeden grudniowy wpis: Chello ultra – więcej doświadczeń. Bardzo fajny opis usługi, mimo pewnych wad chello ultra jest tak fajne, że sam sobie sprawdziłem ile by kosztował upgrade.

No i teraz wyjaśnienie. Wymienione na blogu Pawła Wimmera usługi: Chello, kanał Planete, oraz kanał AXN są dostępne (przynajmniej w Warszawie) jedynie za pośrednictwem operatora telewizji kablowej UPC. Planete i AXN można mieć też z Cyfry+ - jednak jedyna kablówka to UPC.

Właściwie mógłbym teraz zakończyć swój wpis. [a blogosfera zaczęłaby kąsać niewinnego człowieka] Ale nie jestem zwykłym blogerem tylko porządnym tabloidowcem, więc sprawdziłem u źródeł.

UPC oczywiście odmówilo komentarza, za to Paweł Wimmer nie odmówił. Oczywiście NICZEGO NIE REKLAMOWAŁ – po prostu ma to cholerne UPC i lubi Planete. I czasem o tym pisze. Lista powyżej to ułamek całej twórczości Pawła na blogu, który owszem jest komercyjnie wspierany, ale przez wydawnictwo Helion, co jest wyraźnie zaznaczone w podtytule.
[update: okazało się, że Helion mimo nagłówka nie chce wspierać bloga. Wstyd, bo się należy :)]

Ludzie na boga, sprawdzajcie co piszecie. Krzysztof Urbanowicz czyta francuskie blogi i zna francuskich blogerów. Pracował przecież jako francuski dziennikarz, to co ma czytać jak nie francuski internet? Ale ich nie plagiatuje tylko pisze o tym samym, jeśli go zainteresowały. Każdy blog technologiczny/informacyjny ma swoje inspiracje, każdy czerpie garściami z feedów.

Oczywiście Krzysztofa blogowanie ma swoje wady – jest na tak popularnym poziomie, że jego uproszczenia są czasem zbyt daleko idące. Ale nie uwierzę, że on jest plagiatorem.

Tak samo trudno uwierzyć, że Paweł Wimmer nagle tak zapragnął kasy, że zaczął sprzedawać kablówkę.

Druga sprawa to etyka autorów blogów. Kryptoreklama, tak jak pisze Fanatyk, grozi nam wszystkim – po prostu blogi utraca wiarygodność i przestaną być czytane.

Paweł Wimmer dodaje: Autorytetem w sprawach kryptoreklamy nie jestem, bo nie mam z nią żadnych doświadczeń. A jako dziennikarz z 17-letnim doświadczeniem w branży uważam ją za niezbyt etyczną, choć oczywiście nie za niezgodną z prawem. Odpowiedzialność za stronę etyczną bierze autor informacji – jeśli łże bezczelnie, że produkt A jest lepszy niż B, choć gołym okiem widać, że jest dokładnie odwrotnie, to oczywiście mu wolno, ale traci w ten sposób twarz i wiarygodność. A na nie się pracuje latami.

Jednak tak samo blogom szkodzić będzie rzucanie oskarżeń na prawo i lewo. Tak pamiętam, Eliza Michalik plagiatorka, Renata i Artur kryptoreklamiarze.

To, że kilka razy udało się trafić, nie znaczy, że każde oskarżenie można publikować bez sprawdzenia i komentarza. Wolę Urbanowicza tłumaczącego francuskie blogi na polski od Torquemadów z Salonu24.

[update: nie wszyscy zrozumieli, więc powtarzam: kilka wyrwanych z kontekstu cytatów nie wystarcza, żeby oskarżać kogokolwiek o cokolwiek. Paweł Wimmer NIE MA KRYPTOREKLAMY NA BLOGU, mimo, ze pisze czasem dobrze o niektórych usługach i produktach.]

Komentarze (15)
2008: Kontrrewolucja informacji... Zbrodniarze Internetu -...
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]