Podcięte skrzydła. Czy następny Android to Terminator?
 Oceń wpis
   

Czy Twój ulubiony serwis napisał już, że Android to kolejna płonąca platforma? Zamiast skocznego Hello Moto, Android niczym w filmie Terminator może usłyszeć: You're terminated. 

W lutym 2011 Stephen Elop, CEO firmy Nokia porównał system operacyjny telefonów swojej firmy (Symbian) z płonącą platformą. Nie bacząc na krytyków radykalnie przestawił Nokię na współpracę z Microsoft. Nowocześniejszy system Windows Phone 7 ma pod koniec tego roku odzyskać dla Nokii inicjatywę na rynku mobilnym.

Symbian przegrał rywalizację z iOS, systemem firmy Apple. iOS był dla Nokii szokiem. Dominujący wcześniej na rynku gigant, nie był w stanie zrozumieć sukcesu Apple iPhone. Z punktu widzenia inżynierów z Espoo iPhone był zaledwie zabawką o ograniczonych możliwościach, zaś system iOS nie dorównywał Symbianowi pod żadnym względem.

Inżynierowie przegapili kluczowy, jak się okazało, czynnik - łatwość obsługi. Skoncentrowana na wyśrubowanych danych technicznych Nokia nie umiała też odpowiedzieć na marketingowe “zakrzywienie rzeczywistości” wokół produktów Apple.

Zakup firmy Motorola Mobility przez Google wydaje się wzmacniać inny system mobilny - Android. Android to alternatywa dla iOS oparta na otwartym oprogramowaniu. Podobnie jak iOS system miał wiele ograniczeń, a jego główną zaletą był uproszczony, oparty na ikonach interfejs. Android jak żaden inny system nadawał się do tworzenia klonów Apple iPhone. Odpowiadał na potrzeby konsumentów niczym Apple, zaś marketingową przewagę Cupertino niwelował niczym Nokia lepszym sprzętem oraz polityką cenową.

Po co Google kupił Motorolę?

Czy w Mountain View nie wiedzą o problemach prawnych? Oczywiście Google musi mieć świadomość zagrożenia i na pewno już szykuje jakieś rozwiązanie, choćby finansowe.

Jednak uzasadnienie tej transakcji nie musi kryć się w odpowiedzi na pytanie kto kupił, ale raczej kto sprzedał.

Sprzedaż komórkowej części Motoroli najbardziej ucieszyła jednego człowieka.

Carl C. Icahn od końca lipca próbował powtórzyć manewr zbankrutowanej firmy Nortel, która niczym na aukcji sprzedała się wraz z pakietem posiadanych patentów.

Google tę aukcję przegrało w walce z konsorcjum konkurentów: Microsoftu, Apple i RIM.

Icahn zaoferował Mountain View Motorolę, ze znacznie większą historią patentową (17000 ważnych patentów, 7500 w rejestracji).

W rezultacie zarobił prawie 450 milionów dolarów w jeden weekend.

Strategia rozwijanego przez Google systemu Android przyniosła oczekiwane efekty. Dziś Android to jedyny poważny konkurent dla iOS. Zakup Motorola Mobility teoretycznie wzmacnia pozycję Androida - to sojusz podobny do tego, który Nokia zawarła z Microsoftem. Sojusz o ogromnej sile rażenia na kluczowym rynku USA, gdzie marka Motorola jest dla telefonii komórkowej tym, czym Nokia była w Azji i w Europie.

Niestety, Android ma teraz bardzo poważne kłopoty. Tak poważne, że przypominają się słowa Elopa z prezentacji o “płonącej platformie”. Albo te, użyte przez innego menadżera z Finlandii, Ansji Vanjokka: wybór Androida byłby dla Nokii jak sikanie w zimie we własne spodnie, aby się ogrzać. Faktycznie. Choć dziś Android  wygląda kwitnąco, za chwilę może się okazać ogromnym problem dla wszystkich używających go producentów.

Problemem systemu Android jest Edward J. Naughton, prawnik specjalizujący się w patentach, prawach autorskich i licencjach w sektorze IT (warto zauważyć, że pracował także dla Microsoft). Naughton twierdzi, że Google oraz producenci telefonów i tabletów z systemem Android w wersji Honeycomb, łamią licencję GPLv2, nie upubliczniając pełnego kodu. Zgodnie z licencją, a dokładnie jej punktem 4*, oznacza to, że wszystkie te firmy straciły prawo do dalszego rozpowszechniania oprogramowania pochodzącego z systemu Linux, które jest integralną częścią systemu Android.

Żeby z powrotem nabyć prawa do licencji nie wystarczy już spełnienie jej warunków, czyli publikacja kodu po fakcie. Należy osobno wystąpić o licencję do każdego z twórców kodu Linuksa.

Co gorsza, zgodnie z licencją, nawet producenci używający wcześniejszych niż Honeycomb wersji Androida, publikowanych przez Google, nie są bezpieczni. Umowa licencyjna GPLv2 wymaga bowiem oddzielnej publikacji kodu przez każdego producenta. Tego zaś nie robił prawie żaden z producentów urzadzeń z systemem Android, jak dowiódł na przykładzie tabletów Matthew Garrett.

Efekt? Każdy, nawet najmniejszy deweloper, którego kod jest użyty w systemie Android może wystąpić o odszkodowanie i/lub wycofanie tego kodu z użycia.

Florian Mueller, prowadzący jeden z najważniejszych serwisów o sporach patentowych, sugeruje nawet, że protest jednego dewelopera może doprowadzić do sytuacji podobnej jak z tabletem Samsung Galaxy Tab 10.1, którego sprzedaż w UE została wstrzymana na wniosek Apple.

Czy znajdą się chętni na taki krok? Prawie na pewno - Google nie od dziś mówi o organizowaniu przez Microsoft i Apple koalicji posiadaczy patentów firmy Novell. O tym zagrożeniu wspomina nawet oficjalna informacja Google o zakupie Motoroli.

W tej niepewnej prawnie sytuacji zakup Motorola Mobility przez Google wcale nie wzmacnia platformy Android. Wprowadza jedynie dodatkowe zamieszanie. Transakcja musi zostać zaakceptowana przez agencje antymonopolowe. Inni niż Motorola producenci urządzeń z systemem Android, a zwłaszcza Samsung i HTC muszą poważnie zastanowić się nad swoim dalszym rozwojem. Nokia z Microsoft szykują ofensywę marketingową nowych telefonów z Windows Phone 7 Mango. Społeczność Open Source planuje wydanie naprawdę wolnego systemu operacyjnego B2G w ramach Fundacji Mozilla.

A Steve Jobs spokojnie buduje nową siedzibę swojego imperium.

-- 

*“Poza przypadkami jednoznacznie dozwolonymi w niniejszej Licencji, nie możesz kopiować, modyfikować, sublicencjonować ani rozpowszechniać Programu. We wszystkich pozostałych wypadkach, każda próba skopiowania, sublicencjonowania lub rozpowszechnienia Programu jest nieważna i powoduje automatyczne wygaśnięcie twoich praw z tytułu Licencji. Niemniej jednak, stronom, które już otrzymały od ciebie kopie albo prawa w ramach niniejszej Licencji, licencje nie wygasają tak długo, jak długo strony te w pełni stosują się do nich.”

[fot: Some rights reserved by Micky.!]

Komentarze (9)
iPhone w toalecie, czyli co... Wybierz swój e-book!
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]