Fotka.pl wprowadza Gmail!
 Oceń wpis
   
Fotka.pl dokonuje największej w historii implementacji GMail. Dzięki temu, oraz planowanej na przyszły miesiąc migracji poczty gazeta.pl, Google staje się największym dostawcą usługi e-mail w Polsce.
logo gmaillogo fotka.pl
Jeszcze w czerwcu 2006 GMail był najsłabszym z liczących się graczy z zasięgiem zaledwie 2,6%. Najwięcej skrzynek pocztowych miała Wirtualna Polska. Z usług WP.pl korzystało 31,55% polskich internautów.

W styczniu GMail miał już 678 tysięcy użytkowników z Polski (5,2% internautów), przewyższając pocztę gazeta.pl (jedynie 3,2%). Od stycznia GMail jest już dostępny bez zaproszeń. Dzięki temu usługa pocztowa Google przeżyła prawdziwą eksplozje popularności w Polsce - w maju 2007 jego zasięg to ponad 7% czyli milion real users.
rafał agnieszczakTeraz Rafał Agnieszczak prezentuje GMailowi armię ponad 6 milionów użytkowników.
Za miesiąc dolączy do nich około 400 tysięcy użytkowników poczty gazeta.pl. W rezultacie Google może liczyc na prawie dwukrotność użytkowników poczty dotychczasowego lidera - 7 400 tys. użytkowników wobec 4 200 tys. użytkowników WP.

Oczywiście nie wszyscy użytkownicy fotki i gazety przesiądą się na pocztę Google, część użytkowników będzie tez używać kilku skrzynek e-mail. Jednak rynek poczty e-mail dzięki decyzji społki Interaktywna, własciciela Fotka.pl zmieni się diametralnie.
[Źródło fotki: e-biznes.pl]

Właściciel Fotki snuje kolejne plany związane z Google - zapowiada m.in wprowadzanie usług zestawu aplikacji biurowych Google Apps. Wygląda na to, że Fotka.pl chce miec ofertę także dla "poważniejszych" użytkowników i odchodzi od pierwotnego modelu hotornot.com. Świadczyć o tym może także "Moja Kasa", czyli widget od money.pl dostępny dla użytkowników fotki.

Niezaleznie od motywów Interaktywnej i Agory outsourcujących (co za słowo!) swoje usługi pocztowe do Google, warto pomyśleć o konsekwencjach zmiany lidera na rynku e-mail w Polsce.

Z popularnością GMail zapewne rozwinie się zasięg opartego na jabberze komunikatora GTalk wbudowanego w aplikację pocztową Google.

Firma z Mountain View już teraz ma zasięg 80,78% polskiego www - następny w kolejce onet ma tylko 69%. Jesli teraz Google będzie niekwestionowanym liderem e-mail i uzyska znaczenie na rynku komunikatorów, to może się okazać, że oprócz Google w Polsce dla "zwykłego użytkownika" liczy się tylko nasza-klasa.

Marketerzy mówią, że połowa ich wydatków jest zawsze zmarnowana, tylko nigdy nie wiadomo która. Całkiem możliwe, że szefowie Naspers - nabywcy Gadu-Gadu i Allegro, mają własnie tą zmarnowaną połowę polskiego Internetu. Google może zneutralizowac przewagę Gadu-Gadu swoją wszechobecną pocztą z wbudowanym komunikatorem. Tylko czekać, aż Świstak w prowadzi Google Checkout i Google base... OK dość futurologii.

Gratuluję Rafałowi naprawdę największego w historii wdrożenia GMail.
I czekam co na to instytucje do walki z monopolistami, URE, UOKiK itp. ;)

(wszystkie dane Gemius/PBI, źródło informacji to nie tylko plotki, ale tez press release wypuszczony przez Synergic - dzięki za pamięć, o widgecie money.pl wspominam, bo tam pracuję.)
Komentarze (7)
Gmail? Raczej nie pisz do kochanki.
 Oceń wpis
   
Wczoraj ujawniono trzy poważne luki zabezpieczeń w systemie Google Mail (Gmail). Jeśli Twoje konto padło ich ofiarą przez naprawieniem błędów dziś rano, to:
Wszystkie Twoje maile z konta Google możesz forwardować niewiedząc o tym na inne konto.
Ktoś mógł też zobaczyć wszystkie Twoje kontakty z Gmail.
Wystarczy tylko, że będąc zalogowany na swoim koncie Google głosowałeś w spreparowanej ankiecie systemu Blogspot.
Spreparowane ankiety wyglądały tak:
Ta kradnie kontakty: http://beford.org/stuff/contacts.htm
Ta forwarduje Twoje maile do odkrywcy dziury: http://beford.org/stuff/gmail.htm

Jedynym zabezpieczeniem była blokada egzekucji skryptów w FireFox (Noscript).
Błąd działał na IE, Konqueror, Opera and Firefox.
Dlatego teraz zalecam sprawdzenie ustawień konta Gmail - upewnij się, że do nikogo nie przesyłasz swojej poczty maili.
Szczegółowe informacje o błędzie tutaj

Komentarze (0)
Czy emaile znikną za 5 lat?
 Oceń wpis
   
email is deadByć może nawet szybciej. John Mc Kinley (wcześniej AOL a potem Digital Services) na swoim blogu pisze, że poczta elektroniczna jest zagrożona przez następujące usługi:
 • Twitter/Blip i inne microbloggingi
 • Systemy wymiany wiadomości w sieciach społecznych (Facebook, Grono.net, Spinacz.pl)
 • Funkcje komunikatorów pozwalające na zapisanie w kolejce wiadomości od znajomych, kiedy jesteśmy offline
 • Statusy i opisy w komunikatorach
 • SMS/MMS i inne formy wiadomości wysyłanych przez telefony komórkowe
 • Wiki i inne platformy współpracy (Google Docs, basecamp etc.)
 • Komentarze (MySpace, blogi itd)
 • Zwykłe formy komunikacji (trącanie łokciem czy puszczanie oka)
 • Nowe sposoby dzielenia się z innymi (Flickr itp.)
 • Agregacja poczty (McKinley podobnie jak ja wszystkie konta czyta przez Gmail jednak pozostali dostawcy poczty email, tacy jak u McKinleya AOL, a u mnie o2.pl, onet, Microsoft muszą ponosić koszty ich utrzymania)
 • Nowe sieci społeczne oferują połączenie microbloggingu/komunikatora i wiadomości wewnętrznych podobnych do email. Tak jest nawet na spinaczu. To nowe zagrożenie dla poczty elektronicznej.
 • McKinley nie wspomniał tez o spamie, który pocztę email niszczy i będzie niszczył jeszcze bardziej.
 • [Update] Michał Faber podrzucił mi jeszcze myśl o reputacji jaka idzie za wiadomością związaną z serwisem społecznościowym, zwłaszcza biznesowym takim jak BiznesNet, Xing czy nawet "pracowym" jak Goldenline.
Oczywiście email nadal ma wiele zalet - po pierwsze w przeciwieństwie do powyższych kanałów komunikacji dociera do wszystkich internautów.To jednak może się zmienić. Zwłaszcza, że inne formy komunikacji w internecie są po prostu fajniejsze.
Czy emaile się zmienią? Na razie niewiele innowacji - jest Plaxo które pilnuje aktualności naszych kontaktów, Yahoo Mail i Gmail ułatwiają korzystanie z poczty elektronicznej łącząc ją z komunikatorem. Jak na 30 lat rozwoju aplikacji to trochę mało.

Mc Kinley może się mylić - email umiera szybciej niż myślimy.
Komentarze (3)
Gmail Offline już wkrótce?
 Oceń wpis
   
gears logologo Gmail+talk
Tym razem naprawdę odjechane źródło: Hindustan Times, a za nim m.in. TechCrunch i Mashable! informują że rewolucyjny klient poczty email od Google już działa offline i jest w fazie testów.

Jak można się było domyślać offline'owy Gmail działa na Google Gears (dzięki wtyczce Gears jest już Google Reader Offline).

Brak możliwości korzystania z aplikacji Google jest chyba ostatnią przeszkodą jaką internetowy potentat musi pokonać przed ostatecznym starciem z Microsoft w walce o nasze (a jeszcze bardziej o korporacyjne) portfele.
[UPDATE]
Żeby nie było tak wesoło, pamiętajmy, że Gmail może być przyczyną poważnych kłopotów. Dziś wydarzył się największy w historii wyciek emaili do sieci BitTorrent - oczywiście chodzi o emaile Dużych Złych Facetów którzy nie lubią wolnej wymiany plików w sieciach p2p. Ofiarą jest firma MediaDefender służąca pomocą róznym ZAiKSom i RIAA w walce z "piratami". Poczta wyciekła dlatego, że jeden z pracowników firmy, Jay Mairs (ciekawe czy w poniedziałek go wywalą) miał ustawiony forward całej poczty na konto Gmail.
Więcej (w tym ciekawe wyjątki z maili o tym jak korporacje łapią użytkowników p2p) tutaj.
Komentarze (2)
Jak napisać doskonały e-mail?
 Oceń wpis
   
Najpierw Wired's HOWTO wiki, a za nią boingboing napisały porady jak pisać dobre emaile. Pomyślałem sobie, że już dawno nie czytałem nic o netykiecie. Pomyślałem też, że dostaję całą masę zupełnie złych emaili w różnych sprawach. Tak powstała polska wersja instrukcji pisania doskonałych emaili. Takich, które adresat przeczyta i prawdopodobnie na nie odpowie.

Poczta elektroniczna to najpopularniejsza usługa Internetu. Popularniejsza od oglądania stron WWW. Pisząc złe emaile psujemy Internet. Wszystkich uczą w szkole pisać listy. Ale emaile napisane jak dobre listy to złe emaile. Są za długie i obwieszone niepotrzebnymi informacjami. Poza tym dobry list powinien pachnieć, a emaile jeszcze długo pachnieć nie będą. Złe emaile trafiają do kosza a jak mają szczęście to do archiwum Gmail. Dobre emaile zamieniają się w wartościową rozmowę.

Do rzeczy więc. Jak napisać dobry email?

1. Pamiętaj o polu temat.
Najpierw widzę temat i pierwsze zdanie Twojego emaila. Niech to co zobaczę nie składa się z setki skrótów Re: albo Fwd:.
2. Pisz krótko.
Postaraj się, aby email był zwięzły. Długiego na pewno nie przeczytam od razu, prawdopodobnie dołączy do 1911 (i ciągle rośnie) niezarchiwizowanych wiadomości w mojej skrzynce. Co jakiś czas wszystkie takie wiadomości trafiają do archiwum gmail. Wyciągnie je stamtąd tylko następny email, ale długiego i tak nie przeczytam od razu...
3. Podaj odpowiedni kontekst
Jeśli nie znamy się bardzo dobrze, przypomnij mi kim jesteś, skąd się znamy. Koniecznie też napisz czego dotyczy Twoja wiadomość. Dobrym pomysłem jest pozostawienie na dole treści poprzednich wypowiedzi, odkąd mamy Gmail wycinanie ich nie jest już potrzebne.
[edit po komentarzu od yogi]
4. Jasno wyrażaj swoje oczekiwania
Napisz co mam zrobić, inaczej tego nie zrobię.
5. Podaj terminy
Chyba, że naprawdę jest Ci wszystko jedno kiedy trafi do Ciebie odpowiedź. Zwykle jednak pisząc email liczymy na odpowiedź do jakiegoś terminu. Jeśli umieścisz w emailu jakiś termin, będziesz mieć sposobność do wysłania przypomnienia albo ponaglającego telefonu. Taki termin przyda się też Tobie w organizacji czasu.

Oczywiście zapraszam do dodawania własnych porad w komentarzach.
Komentarze (1)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]