10 technologii, które zmienią świat do 2012 roku.
 Oceń wpis
   
Jedna z najważniejszych firm badawczych zajmujących się technologiami IT,  Gartner Inc. na swoim Emerging Trends and Technologies Roadshow w Melbourne, ogłosiła listę 10 technologii, które najbardziej zmienią świat w latach 2008-2012.Nie wygląda to dobrze.

Oto lista Gartnera:

  • Procesory wielordzeniowe i hybrydowe
  • Wirtualizacja i "fabric computing" (czyli łączenie w sieci zespołów wieloprocesorowych, w celu uzyskania wystarczającej do zadania mocy obliczeniowej)
  • Sieci społeczne i serwisy społecznościowe
  • Cloud computing oraz platformy webowe/cloud (czyli możliwość korzystania za pośrednictwem sieci z niezbędnych do wykonania zadania zasobów - zarówno przestrzeni dyskowej jak i procesorów, wtedy i tylko wtedy, kiedy są one potrzebne)
  • Mashupy (serwisy łączące w jednym miejscu różne usługi od wielu dostawców)
  • Interfejsy  użytkownika (sposób w jaki komunikujesz się z komputerem to właśnie interfejs)
  • Ubiquitous computing (przetwarzanie bez granic - model interakcji człowieka z siecią informatyczną za pośrednictwem wielu wyspecjalizowanych urządzeń, obecnych w otoczeniu)
  • Contextual computing (aplikacje komputerowe rozpoznające i reagujące na kontekst w jakim sa używane, aby poprawić swoją użyteczność dla człowieka. Np. aplikacja kontekstowa GPS kiedy biegniesz (5-15 km/h) pokazywałaby prędkość, azymut i małą schematyczną mapę, kiedy się zatrzymasz (0-3 km/h) zmieni widok na szczegółową mapę topograficzną z Twoją lokalizacją i zapisem przebytej trasy, zaś kiedy będziesz poruszać się szybciej niż 20 km/h  przełączy się na mapę samochodową)
  • Augmented reality (Rzeczywistość rozszerzona - komputer na obserwowana przez człowieka rzeczywistość nakłada dodatkowe informacje -  tak teraz dzieje się na ekranach HUD w samolotach i niektórych samochodach. Dzięki tej technologii możliwe jest np. tworzenie wycieczek AR, pozwalających na nałożenie na obserwowane zabytki fragmentów filmowych czy opisów.)
  • Sieci semantyczne (więcej tutaj).
Jak widać, według specjalistów z Gartnera w ciągu najbliższych lat zostaniemy otoczeni przez tysiące małych urządzeń, komunikujących się z rozproszonymi zasobami sieci, aby pomóc nam poruszać się w rzeczywistości.

W efekcie, nasza lodówka będzie wiedziała o nas wszystko, co potrzebne do zbilansowania naszej diety - włącznie z tym, że rano nie byłem na siłowni i nie mogę dostać pączka na podwieczorek :(

Co więcej, dowiedzą się o tym także wszyscy inni użytkownicy sieci z odpowiednimi uprawnieniami, włącznie z działem HR mojej firmy, który zabierze mi karnet, z którego nie korzystam. Oraz ubezpieczycielem, który zwiększy mi stawkę składki zdrowotnej, ze względu na niebezpieczny tryb życia.

Techniki AR i przetwarzania kontekstowego zainstalowane w sklepowym lustrze sprawią, że kupię spodnie, które w nierozszerzonej rzeczywistości będą na mnie wyglądać jak worek.

Truman Show i Big Brother w jednym?
Owszem, i na dodatek sam je kupię - już teraz mam w kieszeni czy plecaku co najmniej kilka potencjalnie zdradzieckich urządzeń.

Stałbym się może luddystą i je rozwalił, ale wiem, że rozproszonej chmury czy tkaniny komputerów nie da się zniszczyć. Dlatego jedyne co można zrobić to przypomnieć:
Electronic Frontier Foundation

Niedługo może się przydać...
 BTW, jeśli mieszkasz w USA, to pomóż EFF swoim podpisem. Fundacja prowadzi teraz akcję przeciwko szpiegowaniu naszych rozmów przez firmy telekomunikacyjne, oraz projekcie mającym zapewnić tym firmom bezkarność. Więcej tutaj.
Komentarze (5)
Rekord świata Firefoxa! Trzeci wymiar Internetu
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]