10 technologii, które zmienią świat do 2012 roku.
 Oceń wpis
   
Jedna z najważniejszych firm badawczych zajmujących się technologiami IT,  Gartner Inc. na swoim Emerging Trends and Technologies Roadshow w Melbourne, ogłosiła listę 10 technologii, które najbardziej zmienią świat w latach 2008-2012.Nie wygląda to dobrze.

Oto lista Gartnera:

  • Procesory wielordzeniowe i hybrydowe
  • Wirtualizacja i "fabric computing" (czyli łączenie w sieci zespołów wieloprocesorowych, w celu uzyskania wystarczającej do zadania mocy obliczeniowej)
  • Sieci społeczne i serwisy społecznościowe
  • Cloud computing oraz platformy webowe/cloud (czyli możliwość korzystania za pośrednictwem sieci z niezbędnych do wykonania zadania zasobów - zarówno przestrzeni dyskowej jak i procesorów, wtedy i tylko wtedy, kiedy są one potrzebne)
  • Mashupy (serwisy łączące w jednym miejscu różne usługi od wielu dostawców)
  • Interfejsy  użytkownika (sposób w jaki komunikujesz się z komputerem to właśnie interfejs)
  • Ubiquitous computing (przetwarzanie bez granic - model interakcji człowieka z siecią informatyczną za pośrednictwem wielu wyspecjalizowanych urządzeń, obecnych w otoczeniu)
  • Contextual computing (aplikacje komputerowe rozpoznające i reagujące na kontekst w jakim sa używane, aby poprawić swoją użyteczność dla człowieka. Np. aplikacja kontekstowa GPS kiedy biegniesz (5-15 km/h) pokazywałaby prędkość, azymut i małą schematyczną mapę, kiedy się zatrzymasz (0-3 km/h) zmieni widok na szczegółową mapę topograficzną z Twoją lokalizacją i zapisem przebytej trasy, zaś kiedy będziesz poruszać się szybciej niż 20 km/h  przełączy się na mapę samochodową)
  • Augmented reality (Rzeczywistość rozszerzona - komputer na obserwowana przez człowieka rzeczywistość nakłada dodatkowe informacje -  tak teraz dzieje się na ekranach HUD w samolotach i niektórych samochodach. Dzięki tej technologii możliwe jest np. tworzenie wycieczek AR, pozwalających na nałożenie na obserwowane zabytki fragmentów filmowych czy opisów.)
  • Sieci semantyczne (więcej tutaj).
Jak widać, według specjalistów z Gartnera w ciągu najbliższych lat zostaniemy otoczeni przez tysiące małych urządzeń, komunikujących się z rozproszonymi zasobami sieci, aby pomóc nam poruszać się w rzeczywistości.

W efekcie, nasza lodówka będzie wiedziała o nas wszystko, co potrzebne do zbilansowania naszej diety - włącznie z tym, że rano nie byłem na siłowni i nie mogę dostać pączka na podwieczorek :(

Co więcej, dowiedzą się o tym także wszyscy inni użytkownicy sieci z odpowiednimi uprawnieniami, włącznie z działem HR mojej firmy, który zabierze mi karnet, z którego nie korzystam. Oraz ubezpieczycielem, który zwiększy mi stawkę składki zdrowotnej, ze względu na niebezpieczny tryb życia.

Techniki AR i przetwarzania kontekstowego zainstalowane w sklepowym lustrze sprawią, że kupię spodnie, które w nierozszerzonej rzeczywistości będą na mnie wyglądać jak worek.

Truman Show i Big Brother w jednym?
Owszem, i na dodatek sam je kupię - już teraz mam w kieszeni czy plecaku co najmniej kilka potencjalnie zdradzieckich urządzeń.

Stałbym się może luddystą i je rozwalił, ale wiem, że rozproszonej chmury czy tkaniny komputerów nie da się zniszczyć. Dlatego jedyne co można zrobić to przypomnieć:
Electronic Frontier Foundation

Niedługo może się przydać...
 BTW, jeśli mieszkasz w USA, to pomóż EFF swoim podpisem. Fundacja prowadzi teraz akcję przeciwko szpiegowaniu naszych rozmów przez firmy telekomunikacyjne, oraz projekcie mającym zapewnić tym firmom bezkarność. Więcej tutaj.
Komentarze (5)
2008: Kontrrewolucja informacji czyli wojna o prawa blogerów
 Oceń wpis
   

Bloggers' Rights at EFF
Polska platforma blogowa na której udziela się m.in. Janek Osiecki znany użytkownikom bbloga wprowadziła w zeszłym roku w niejawny sposób "redakcję" strony głównej. Redaktorami zostali wybrani użytkownicy serwisu o "słusznych" zdaniem właścicieli serwisu poglądach. Społeczność w żaden sposób nie kontroluje ich decyzji. Wiara w szlachetne intencje nie pomaga w ciężkich czasach, Salon24 oglądany ze strony głównej przestał być miejscem wymiany poglądów a stał się trybuną jednej opcji.

Tuż przed końcem roku pewna niemiła firma z branży IT z siedzibą w Cupertino w stanie Kalifornia doprowadziła do zamknięcia bloga. Pisał o tym m.in. Olgierd. EFF niestety nie tylko nie obroniła wolności słowa autora bloga Think Secret, ale nawet wydawała się zadowolona z tego, że Nick Ciarelli nie poniósł negatywnych konsekwencji.. W kolejce do procesu czeka Fałszywy Steve Jobs z właściwym sobie czarnym humorem.

Dziś Dawid na Webinside opublikował informację z ArcaBit o zabiciu przez chińskich hakerów niezależnej platformy blogowej Boxun.com. Boxun miało serwery w Stanach, więc Chińczycy zdemolowali serwery ich host providera zmuszając go do odmowy świadczenia usług serwisowi. Około 1000 chińskich dysydentów nie może się już wypowiadać.

Blogi stały się widoczne, porównuje się je z tradycyjnymi mediami. Do tej pory blogosfera zapewniała (i jeszcze jakoś zapewnia) niezależność komentarzy. Czasem wprowadzała do mainstreamu niepopularne treści lub informacje które umykały tradycyjnym mediom. Tak jest w przypadku kampanii wyborczej Rona Paula, którego opisywałem jakiś czas temu.

Trochę mi to przypomina walkę klas opisywaną przez Marksa. Zamiast proletariatu mamy blogerów, zamiast bogactwa i władzy informację. Establishment używa władzy i kapitału aby powstrzymać rewolucję.
Czy nowy rok przyniesie nam kres tej wolności? Czy zdołamy się obronić przed brutalną siłą rządowych cenzorów? Czy możemy w jakikolwiek sposób zatrzymać działania "posiadaczy" - tych wielkich jak Jobs i całkiem malutkich jak Janke?

A ja zaciskam dłoń na myszce zamiast kamienia i myślę: NO PASARAN!
Komentarze (4)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]