iPhone w toalecie, czyli co łączy Jobsa z Crapperem
 Oceń wpis
   

Jeśli czytasz dużo o technologii, to pewnie nie raz cisnęło Ci się na usta “ajfon srajfon”. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak blisko prawdy jest to powiedzenie. Chyba żaden wynalazek nie miał historii tak podobnej do telefonu komórkowego jak muszla klozetowa. Ten stary, lecz jakże przydatny cud techniki miał nawet swojego Steve’a Jobsa!

Telefon komórkowy to gadżet rozpalający dziś wyobraźnię mas. Wynalazcy, projektanci, inwestorzy, dystrybutorzy i użytkownicy potrafiący godzinami roztrząsać zalety swoich ulubionych rozwiązań. Słowa klucze: iPhone, Nokia, Samsung, HTC, iOS, Symbian, Android, Windows Phone... Wspaniałe.

crapper toilet

[Fot: CC-BY-SA by radioedit]

Z toaletami było kiedyś tak samo. W ciągu niecałych 100 lat technologiczna nowinka stała się powszechnym dobrem. Spośród tysięcy fantazyjnych modeli, do dziś przetrwało zaledwie kilka standardów. Po drodze pojawiło się kilka fortun, a jeden człowiek, nieco niezasłużenie, został uznany za wynalazcę jednego z najważniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. Thomas Crapper to przecież wypisz wymaluj Steve Jobs swoich czasów. Od razu jednak dementuję, słowo “crap” [ang. gówno, śmieć] nie pochodzi od nazwiska króla klozetów, jest znacznie starsze. Podobnie jak słowo "job" [ang. praca, zawód] ma niewiele wspólnego z szefem Apple.

Crapper nie wynalazł też ani spłuczki (zrobił to pisarz, John Harrington, w 1596 roku), ani syfonu w kształcie litery S blokującego brzydkie zapachy z kanalizacji (Alexander Cummings, 1775). Jego patenty były znacznie mniej istotne - Crapperowi zawdzięczamy m.in. pływak sterujący dopływem wody do rezerwuaru.

To co naprawdę stanowiło o sukcesie Crappera to, jak w przypadku Jobsa, design. Oczywiście nie wymyślony przez samego Crappera. Jeśli Crapper to ówczesny Jobs, to jego Woz'em był Albert Giblin, a rolę Jonathana Ive odegrał Thomas Twyford.

Co tam wynalazcy, zobaczcie Jobsa: 

Thomas Crapper

[Fot: public domain, wikimedia]

Firma Crappera instalowała muszle klozetowe projektu Twyforda, będące jednolitym elementem ceramicznym. Crapper instalował też nowoczesne syfony odporne na przeciekanie, opatentowane w 1898 roku przez Giblina. Syfony te były osią marketingu firmy. Thomas Crapper oferował nie tylko instalację samej muszli, ale też aranżację łazienki.

Podobieństwo strategii Thomas Crapper & Co. do dzisiejszych działań Apple jest uderzające. Cudze rozwiązania opakowane w łatwy w obsłudze, elegancki design. Nacisk na jakość wykonania i instalacji. Reklamy, sugerujące, że wykorzystane cudze wynalazki są zasługą firmy. Wreszcie, oprócz dostarczania samego hardware’u - zajmowanie się “ekosystemem” czyli całą łazienką.

Rozwiązania oferowane przez Thomas Crapper & Co., z pewnymi modyfikacjami przetrwały do dziś. Twoja toaleta jest prawdopodobnie jednolitym elementem ceramicznym, podłączonym do zaworu S i wyposażonym w spłuczkę z pływakiem. Twój wkład w personalizację sedesu jest dziś ograniczony, jak w iPhone, do wyboru nakładki - czyli deski klozetowej. Możesz za to dokupić aplikacje, czyli pozostałe wyposażenie łazienki.

To samo obserwujemy w świecie telefonów komórkowych. Spośród setek rozwiązań, dominujący staje się telefon w formie płaskiego pudełka z ekranem dotykowym. Podobne są interfejsy, oraz zainstalowane sensory. Wszystkie nowe smartfony łączą się z tymi samymi standardami 3G/WiFi/HSDPA/Bluetooth, wszystkie mają GPS, akcelerometr, czujnik światła.

iPhone nigdy nie był rewolucyjny, nie wprowadził żadnego rozwiązania nienznanego innym producentom. Niczym produkt Crappera, wyznaczył jednak standard, za którym podążyli konsumenci.

Boom na biznes związany z klozetami trwał od 1775 roku (syfon S) do 1907 roku. To wtedy optatentowano ostatni ważny element nowoczesnego klozetu - spiralne spłukiwanie pozwalające na “samooczyszczanie się” muszli. Firma Crappera wprowadzała swoje rozwiązania w latach 1880. Dwadzieścia lat wystarczyło, aby jej agresywny marketing zatrzymał rozwój różnorodnych technologii w zakresie muszli klozetowych.

Dziś muszla klozetowa jest standardowym towarem. Poza wyjątkami w klasie premium i na lokalnych rynkach (Japonia), do domu zamawia się po prostu kompakt W.C. Większość użytkowników nie patrzy na markę dosiadanego klozetu (Koło, Roca, Grohe etc.), ani jego parametry techniczne.

Pierwszy telefon komórkowy zaprezentowano w 1973 roku, jednak prawdziwy rozwój technologii to lata 1990-2010. Apple wprowadził swojego iPhone w 2007 roku. Większość producentów podąża za wzorem tego produktu już dziś. Czy niechęć Nokii do wprowadzenia na rynki telefonów N9 i N950 (wyposażonych w "nowy" system MeeGo) oznacza, że obserwujemy już koniec okresu innowacji w telefonii komórkowej?

Jeśli historia się powtarza, to wszelkie nowe pomysły dotyczące rynku mobile możemy spuścić do klozetu... Za 20 lat wszyscy będziemy bezrefleksyjnie używać klona iPhone. Wszystko jedno, kto go wyprodukuje.

Komentarze (2)
TVN 24: 10 lat junk food news w... Podcięte skrzydła. Czy następny...
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]