Kto może mieć bloga?
 Oceń wpis
   

Teoretycznie odpowiedź na to pytanie brzmi: każdy. Każdy może mieć bloga. Oczywiście istnieją wyjątki - są ludzie skazani za przestępstwa komputerowe i mający zakaz korzystania z sieci komputerowych. Są też ludzie żyjący pod władzą podłych reżimów, które zakazują blogowania. W gruncie rzeczy taki całkowity zakaz jest rzadki, są blogi irańskie, irackie, chińskie, nawet północnokoreańskie.

Ten wpis będzie nieco inny niż większość informacji na wnet. Nie będzie dziś o technologii, w każdym razie niezbyt wiele i dopiero na końcu, nie będzie też o prawie. Będzie o obyczajach.

Jest taka platforma blogowa, kóra specjalizuje się w blogach politycznych, nazywa się Salon24.pl i od dawna ma problemy z dobrymi obyczajami. Jej użytkownicy rozpaleni sporami ideologicznymi wyzywają się od najgorszych. Komentarze są tam naprawdę niskiego lotu.

Co więcej, Salon24 ma swoją stronę główną, na której rzadzą moderatorzy wybrani przez założyciela platormy, prawicowego publicystę zartudnionego w "Rz", Igora Janke. Moderatorzy Ci również sa rozpaleni w dyskusji co odbija się na jakości ich pracy - Salon24 ma więc swoistą cenzrę idelogiczną - przynajmniej jeśli chodzi o promocje blogów z platformy.

Na Salon24 swojego bloga prowadzi Janek Osiecki, znany też stąd. Dla tego bloga czasem odwiedzam Salon24 mimo niedogodności powodowanych agresją komentujących tam ludzi. Dziś na blogu Janka znalazłem bardzo ciekawą informację. Otóż jakiś czas temu na S24 pojawił się nowy bloger o pseudonimie Ketman. Ketman pisze inaczej niż większość salonowców - ze swadą i bez zacietrzewienia. Warto zobaczyć. Nie dość, że nie dał się zakrzyczeć komentującej tłuszczy, to jeszcze pisał wyjątkowo dużo - kilka wpisów dziennie.

Społeczność Salonu24 uznała, że Ketman to z pewnością Lesław Maleszka, oskarżony o współpracę z SB były opozycjonista, publicysta i redaktor Gazety Wyborczej. Wszyscy pewnie znacie tą sprawę.

Oczywiście, nie ma żadnych powodów, aby uważać, że autor bloga to Maleszka - mówiąc szczerze jest to mało prawdopodobne. Jednak Salon24 zażądał wiecej. Niejaki Rybitzky, występujący w mainstreamowych mediach jako "znany bloger", zażądał usunięcia bloga Ketmana z platformy.

Czy oznacza to, iż od teraz na S24 można tworzyć blogi służące wcielaniu się w znane postacie? Wątpię. Dlatego uważam, że blog Ketmana należy wykasować. A jeśli, ku zaskoczeniu nas wszystkich, Ketman podrobiony okaże się Ketmanem prawdziwym - wówczas jego blog należy wykasować tym bardziej.

Jak widać, dla Rybitzkyego każdy powód aby usunąć neiwygodny blog jest dobry - jeśli nie Maleszka, to się źle kojarzy, jeśli Maleszka to też się źle kojarzy. Usunąć i kropka.

O dziwo Igor Janke (dziennikarz?!) po części uległ tym cenzorskim żądaniom. Blog Ketman nie może już pojawiać się na stronie głównej Salonu24, niezależnie co by ów bloger nie napisał i kim by nie był. Łaskawie może znów zostać wyróżniony, jeśli zmieni swój nick na jakiś niezbyt wadzący Rybitzkyemu i kompanii.

Właściwie, nie ma tu czego komentować. Salon24 nie od dziś jest nazywany "Psychiatrykiem". Od dawna mówi się o cenzurze na tej platformie blogowej oraz o nierównym traktowaniu blogerów niezwiązanych z endecką ideologią.

Tylko, że Salon24 chełpi się nazwą "Niezależnego forum publicystów". Gdzie tu niezależność?

Zadałem Rybitzkyemu pytania, nie wiem czy i kiedy odpowie - w końcy pisuję do Gazeta.pl, więc jestem z gruntu wrogim blogerem, prawie jakbym miał w nicku jakiś esbecki pseudonim. Na razie więc pytania bez odpowiedzi:

1. Dlaczego uważasz, że Ketman nie powinien mieć prawa do prowadzenia
bloga (na S24, albo w ogóle)?
2. Jak myślisz czy wolność słowa może być ważniejsza od "komfortu psychicznego"?
3. Co myślisz o publikacji pamiętników Eichmanna? Albo o "Rozmowach z katem"? Czy ich też należało zakazać?

Będę wdzięczny także za Wasze odpowiedzi na te pytania.

Jeśli tu dotarliście mimo dziwnej tematyki, to teraz już o internecie.

Ten wpis ma mimo wszystko coś wspólnego z wiedzą o zasadach działania internetu w epoce "Web 2.0". Każda próba cenzury prowadzi w tym środowisku do powielenia informacji. Teraz i Wy wiecie o Ketmanie z Salonu24 i o tym jak jeden dziennikarz zmienił się w cenzora ulegającego tłuszczy. na dodatek beznadziejnie nieskutecznego.

Komentarze (26)
Jak nie dać sobie ukraść pomysłu... Ścieżki umysłu. Zniewolonego.
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]