Polski mikroblogging według wnet
 Oceń wpis
   

Choć internet w Polsce wygląda na dojrzały, wiele popularnych w szerokim świecie serwisów nie jest używanych przez polskich użytkowników. Najlepsze przykłady, to oczywiście komunikatory internetowe i mikroblogging. Jakie polskie serwisy zajęły miejsce Twittera w Polsce?

 

Co to jest mikroblogging?

Mikroblogging to sposób na multimedialne blogowanie, pozwalający na wysyłanie krótkich informacji lub małych multimediów (micromedia), takich jak MMS, zdjęcia, filmy czy klipy dźwiękowe. Wysłane wiadomości mogą być widoczne dla wszystkich, dla wybranych "znajomych", lub tylko dla wybranego użytkownika.

Mikroblogging na świecie

Na świecie w tej kategorii rządzi Twitter. Jego konkurencją były Jaiku i Pownce. Pownce już nie ma, Jaiku po przejęciu przez Google jest tylko na zaproszenia. Wiele serwisów społecznościowych włączyło mikroblogging jako usługę "aktualizacji statusów". Najbardziej znane jest zastosowanie tej funkcji w serwisie Facebook. Inny rodzaj mikrobloga oferuje Tumblr, będący platformą blogową o bardo ograniczonej funkcjonalności.

Mikroblogging w Polsce

Żaden z tych serwisów nie jest w Polsce szczególnie popularny. Zamiast mamy trzy lokalne serwisy mikroblogowe (Pinger.pl, blip.pl, flaker.pl) i jeden duży serwis społecznościowy (grono.net) z taką funkcją, nazwaną blimp. [UPDATE: zwróć uwagę, że podane statystki zliczają jedynie ruch z www, pomijając aktywność przez komunikatory i widgety]

trends

Pinger.pl

Według Google Adplanner oraz pomiaru zasięgu w Alexa.com, liderem [pod względem ruchu przez www] jest Pinger.pl. Pinger należy do jednego z horyzontalnych portali, o2.pl. O2.pl jest też właścicielem komunikatora tlen. Portal o2.pl ma zasięg 48% z miliardem odsłon i 7,5 miliona użytkowników (Megapanel/PBI, Wrzesień 2008). Jest 7. najbardziej popularną stroną w Polsce. Komunikator tlen.pl ma zasięg 5,03% i zajmuje trzecie miejsce z dużym dystansem do Skype (28,03%) i największego Gadu-Gadu (38,88%).

Pinger.pl w polskim rankingu Alexa ma miejsce 260. Google szacuje ruch na Pingerze na około 350-380 tys. użytkowników miesięcznie. Choć Pinger jest używany głownie przez nastolatki, możesz tam znaleźć myśli jednego z właścicieli o2.pl, Michała Brańskiego. [UPDATE: Serwis proponuje microblogging w stylu Tumblr.com - raczej komentowanie wpisów niż rozmowa na żywo.] Wygląda na to, że ruch na Pingera przychodzi z Google oraz różnych witryn portalu o2.pl.

Blip.pl

Kolejnym graczem jest blip.pl. Blip należy do Gadu-Gadu (czyli właściciela największego w Polsce komunikatora).

W przeciwieństwie do o2.pl, Gadu-Gadu nie radzi sobie z przerzucaniem użytkwoników między swoimi usługami. Blip.pl wciąż ma bardzo niski zasięg (to samo dzieje się ze społecznością Gadu-Gadu MojaGeneracja.pl).

Według Google blip ma 36 - 39 tys. użytkowników miesięcznie. Jego zasięg w Polsce to zaledwie 0,2%.

Blip nie ma ruchu [UPDATE: cały czas mówimy jedynie o ruchu na stronie www] ani z Gadu-Gadu ani z wyszukiwarek. Lista "również odwiedzanych" stron jasno pokazuje, że blip to miejsce dla zaawansowanych użytkowników, czytelników blogów i ludzi pracujących w IT.

Jednak to nie ruch świadczy o wartości blipa. Blip.pl ma oddaną i aktywną społeczność użytkowników. Ponieważ jest używany przez polską branżę IT, blip zyskał wiele aplikacji oraz "mashupów" (stron używających funkcji blipa). Ich pełna lista jest tutaj.

[UPDATE: Marcin Jagodziński, twórca serwisu Blip zwraca uwagę, że jego serwisu nie można oceniać na podstawie statystyk www. Według Jagodzińskiego, blip.pl dziennie rejestruje około 12-13 tysięcy wpisów, co czyni go jednym z największych w Europie.]

Flaker.pl

Jedna z tych aplikacji, pierwotnie stworzona jako mashup do livestreamingu (raportowania wszystkich czynności użytkownika w sieci) wyrasta na trzeciego gracza na tym rynku. Flaker.pl stworzyli niezależni programiści z Netguru. Ruch na flakerze jest za mały, żeby analizować go narzędziami Google. Alexa sugeruje, że flaker dzieli użytkowników z blipem, czasami uzyskując nawet identyczny zasięg.

Grono.net (Blimp)

Blip od samego początku miał ciężkie doświadczenia z konkurencją. Jedyny duży serwis społecznościowy, który z powodzeniem wprowadził "aktualizacje statusów" w Polsce to Grono.net. Grono to sieć społecznościowa dostępna tylko za zaproszeniem, będąca pierwszym tego typu serwisem w Polsce. We wrześniu 2007 fundusz Intel Capital kupił udziały w Grono.net, planując wejście spółki na giełdę. Te plany do dziś nie zostały zrealizowane, po części przez niejasną sytuację właścicielską w firmie, po części przez sytuację na rynku.

Szukając nowych sposobów zainteresowania użytkowników, Grono.net uruchomiło swoje "aktualizacje statusów" pod nazwą Blimp, bezpośrednio sugerującą, że jest to kopia serwisu blip.pl (wtedy jeszcze w prywatnej beta). Nie mam żadnych danych o popularności funkcji "Blimp", jednak nie wywarła ona żadnego (pozytywnego) wpływu na ruch w Grono.net.

Podsumowanie

Polski mikroblogging to domena właścicieli dwóch największych lokalnych komunikatorów - o2.pl oraz Gadu-Gadu. Jednak rynek wkrótce przeżyje wstrząs, kiedy nasza-klasa.pl uruchomi własne aktualizacje statusów. Ktokolwiek zintegruje te statusy ze swoją platformą mikroblogingu i swoim komunikatorem, zajmie cały rynek.

[wpis to tłumaczenie artykułu pierwotnie opublikowanego na socialwebs.pl]

[Zobacz też: mikroblogging w Polsce oczami użytkownika serwisu Blip.pl]

Komentarze (5)
Jak blip wygrał z SecondLife i czym będzie Web 3.0
 Oceń wpis
   
Wnet wybrał się na weekend w puszczańskie ostępy. Oczywiście zapewniwszy sobie szybkie łącze WiFi oraz telewizję kablową na sobotę. Były one niezbędne do obserwowania czegoś, co mogło stać się przełomem dla polskiej reprezentacji (pierwszy awans do finałów mistrzostw Europy), oraz czegoś, co mogło się stać przełomem dla polskiej społeczności Second Life. O piłce pewnie już ktoś napisał lepiej, więc ja trochę o Second Life.

Wydaje mi się, że dyskutując o Web 2.0 pomijamy zwykle najważniejszy aspekt tej zmiany. Uproszczenie interfejsu użytkownika. Oprócz tej zmiany Web 2.0 nie różni się właściwie niczym od tego, co było w Internecie wcześniej.
Tamta sieć w gruncie rzeczy też była UGC, od samego początku w CERN. Z łatwiejszym interfejsem udostępniliśmy możliwość dodawania treści większej części populacji. Oto (prawie) cała rewolucja.

Dlatego wydaje mi się, że jeśli przejdziemy kiedyś do Web 3.0 to zmiana również będzie polegała na kolejnym uproszczeniu interfejsu. Zwiastunami takiej zmiany są aplikacje pozwalające na sterowanie głosem, dodawanie treści bezpośrednio z urządzeń mobilnych, oraz SecondLife.

SecondLife bazuje na całkiem starym koncepcie VRML - sposobie na tworzenie trójwymiarowej "wirtualnej rzeczywistości". SL daje swoim użytkownikom prosty, zbliżony do naturalnego interfejs do poruszania się w wykreowanym świecie, oraz w miarę proste, choć jeszcze o wiele za trudne w obsłudze, narzędzia do tworzenia zawartości nowego, wirtualnego świata. Od wprowadzenia "voice chat" SL jest coraz bliższy tego, czym może być kolejna edycja Sieci.

W tym laboratorium Web 3.0 grupa Polska zorganizowała wspólne oglądanie meczu. W klubie Sky Club Polska zebrała się więc grupka polskich użytkowników SL w tym mój awatar.
IMO eksperyment nie wypalił, uciekłem po pięciu minutach do innego innowacyjnego serwisu - blip.pl.

Dlaczego? Brak streamingu obrazu w SL spowodował, że musiałem oglądać TV, odwracając uwagę od świata SecondLife. Mecz był transmitowany w formie dźwięku, co utrudniało komunikację głosową z innymi użytkownikami i wymuszało powrót do tradycyjnego tekstowego IM.
Najważniejszym jednak powodem dla którego wybrałem blipa była sieć społeczna.
SL nie odwzorowuje w żadne sposób moich realnych kontaktów. Znam kilkoro polskich graczy, jednak żadnego z nich nie spotkałem w realu (albo nie wiem, że spotkałem).
mecz w SL

Tymczasem blip to miejsce gdzie w czasie rzeczywistym moge komunikować się ze swoimi realnymi znajomymi (ok, tylko z tą geek'ową ich częścią, ale zawsze).
Oprócz zmiany interfejsu charakterystyką nowego paradygmatu sieci będzie bowiem odwzorowanie realnej sieci społecznej użytkownika. Tego co niektórzy chcą (błędnie) nazywać "social graph".

Wiem już czym będzie Web 3.0 - to naturalny interfejs komunikacji z realną siecią społeczną z możliwością wykorzystania urządzeń mobilnych.
Blip jest bliżej tej definicji niż SecondLife!
Komentarze (3)
Pinger.pl - miniblogging według o2.pl
 Oceń wpis
   
Pinger to nowy pomysł na miniblogging (czyli Twittera) po polsku.
Mieliśmy już serię porażek patrz, robisz.pl i thoro.pl/co.robisz/ i corobisz, mieliśmy złośliwą podróbkę (blimp), mamy wreszcie tak sobie żyjące moblo i ulubionego przeze mnie blipa. A teraz jeszcze pinger.
To chyba szaleństwo, zwłaszcza że trzy ostatnie serwisy mają za sobą potężnych graczy.
Czy pojedynek blipa z pingerem odtworzy historię z rynku komunikatorów? Tam tez GG było przed o2. O ile jednak blip startował z testową społecznością złożoną głównie z komputerowych geek'ów i starszą niż przeciętni użytkownicy GG, to pinger kieruje się od początku do młodszej publiczności.
Pinger od początku ma też otwarte API oraz wtyczkę integrującą serwis z komunikatorem tlen. [edit: blip.pl też miał od początku]
Czy zapewni mu to przewagę nad konkurentami?

Na razie na pingera nie da się zapisać, a [edit: już można się zapisać] niektórzy blogerzy ukrywają jego nazwę. [edit: to nie było celowe, hazan nie znał nazwy projektu]Jako tabloidowy blog bez skrupułów ujawniam pingera i czekam. Wnet premiera?
[post został opublikowany także na new1.pl]
Komentarze (2)
Blip już nie jest Beta!
 Oceń wpis
   
Witamy w dorosłym życiu Blip.pl
logo blip
Blip to polska aplikacja oferująca miniblogging - odpowiednik twittera tylko fajniejszy.
Po przykrych przygodach wieku młodzieńczego (klon o podobnej nazwie), mimo ostrej konkurencji (corobisz.pl, moblo.pl), blip pod skrzydłami Gadu Gadu wyszedł z wersji Beta.
Oznacza to niestety koniec "elitarności", ale z drugiej strony... Zapraszamy do blipowania!

[update są już potwierdzenia na bliplogu  i w biurze prasowym GG]
Komentarze (0)
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]