Czy bing to bingo? Nowa wyszukiwarka od Microsoft.
 Oceń wpis
   

Bing to nowa wyszukiwarka internetowa. Microsoft dziś udostępnił ją użytkownikom na całym świecie. W porównaniu z Live Search, Bing to rewolucja w wyglądzie, usability oraz w trafności wyników. A w porównaniu z Google? Też, ale tylko, jeśli korzystasz z języka angielskiego.

Niestety wersja bing przygotowana na polski rynek jest uboższa od amerykańskiej, a nawet hiszpańskiej.

polskie funkcjehiszpańskie funkcjebing usa

Jak widać Polsce Microsoft poskąpił wszystkich wyróżniających bing funkcji. Została nam tylko wyszukiwarka obrazów, bardzo udana, oraz odpowiednik Google zeitgeist, który działa słabo ze względu na małą liczbę użytkowników. Na dodatek jest globalny, więc według xRank Doda nie istnieje.

Wystarczy jednak wyzbyć się "narodowych uprzedzeń", a bing pokaże co potrafi. xRank będzie świetnym narzędziem np. dla fanów hip-hopu (pozdrowienia).

 

Bing w wersji US English jest genialny. Wygląda bardzo ładnie i oferuje wszystko, czego można chcieć od wyszukiwarki. Na dodatek do kolejnych wyszukiwań proponuje nowe, schowane usługi. Zobaczcie, co się stało, kiedy w wyszukiwarce video wpisałem hasło "Barcelona". Z Live Search przeniesiono tu funkcje odtwarzania filmów w miniaturkach po najechaniu na nie kursorem myszy. Jak zauważył Loic Le Meur, po wyłączeniu filtrów bezpiecznego wyszukiwania możesz więc zamienić bing w stronę z filmami porno.

Oprócz trafionych filmów mam też propozycję wyszukania biletów i hoteli, sprawdzenia pogody, przyjrzenia się mapie oraz poczytania o atrakcjach i najnowszych wydarzeniach dotyczących miasta. Google ze swoimi (głęboko schowanymi) przymiarkami do wyszukiwania semantycznego jest daleko za Microsoftem.

Naprawdę szkoda, że Bing w Polsce nie oferuje ani zakupów, ani wyszukiwania biletów i rezerwacji. Obie usługi wyglądają bardzo dobrze.

Na osłodę zostały nam obrazki. To oczywiście kwestia gustu, ale wydaje mi się, że Bing także tutaj wygrywa z Google. Prezentacja i filtrowanie wyników są znacznie lepsze w Bing. Różnica jest też w podejściu do "pokrewnych wyszukiwań". Google oferuje pokrewne wyszukiwania dla wprowadzonego zapytania. Microsoft pozwala szukać podobnych do wybranego zdjęć. Wydaje się, że to lepsze rozwiązanie.

Bing zbiera także opinie użytkowników na temat swoich wyników wyszukiwania, jednak rozwiązano to w skrajnie niewygodny sposób - nowe okno, formularz, wysyłanie nie wiadomo dokąd. Trudno to uznać za przewagę.

Nowa wyszukiwarka Microsoftu to świetne narzędzie. Jest ładna, wygodna w obsłudze i nareszcie przynosi dobre wyniki wyszukiwania.

Niestety jej polska wersja jest pozbawiona praktycznie wszystkich swoich zalet i nie zmieni tego 100 milionów dolarów, które mają być wydane na promocję nowej wyszukiwarki.

Jeśli wyszukujesz głównie polskie strony internetowe, Google wciąż będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem. Jeśli zaś wolisz twittera od blipa, facebook od naszej-klasy, a Internet czytasz i tak głównie po angielsku, bing! Cię oczaruje. Tak jak mnie.

Komentarze (0)
Jak nie zostać Kataryną -... Nieobecność usprawiedliwiona -...
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]