Kaspersky: Antywirus dla komórek chroni przed kradzieżą.
 Oceń wpis
   

Mobile World Congress trwa, a ja nie mogę obrobić wszystkich danych. Dziś wywiad jaki wczoraj razem z Alessandro Licitra z Softonic Italia przeprowadziliśmy z VP Mobile Solutions Kaspersky Lab, Siergiejem Nevstruevem.

Softonic (Alessandro + Piotr): Ogłosiliście właśnie nową wersję programu Kaspersky Mobile Security dla Windows Mobile i Symbian OS. Co nowego jest w wersji 8.0?

 

Sergey Nevstruev: Nasz produkt ma cztery główne funkcje: Antivirus, Firewall, Antispam and Antitheft. To co jest najciekawsze to funkcja zabezpieczenia przed kradzieżą. Jeśli zgubisz swój telefon z zainstalowanym rozwiązaniem Kaspersky Labs, możesz wysłać SMS aby zablokować telefon, lub aby całkowicie usunąć ważne informacje. Mamy tez opcję SMS Find pokazująca współrzędne GPS telefonu wraz z linkiem do Google Maps pokazującym dokładne położenie telefonu.

 

Co jeśli w ukradzionym telefonie nie ma już naszej karty SIM?

 

Kaspersky ciągle jest w Twoim telefonie. Kiedy ktoś wlozy do telefonu nową kartę SIM, nasz program wyśle Ci SMS oraz email na wcześniej zdefiniowany adres, informując o nowym numerze Twojego telefonu. Znając numer mozesz użyć komend SMS aby zablokować, wyczyścić i zlokalizować swoje urządzenie.

Czy oferujecie jakieś zabezpieczenie ważnych informacji poza blokadą hasłem?

Konfigurując program możesz określić foldery zawierające chronione informacje, aby je zaszyfrować. Co prawda używamy mechanizmów szyfrujących wbudowanych w systemy Windows Mobile i Symbian OS, ale powinno to wystarczyć w większości przypadków. Jeśli masz w telefonie dane które złodziejowi opłaca się odszyfrowywać zaawansowanymi technikami, pomyśl raczej o zabezpieczeniach fizycznych. Brygada SWAT albo sejf w banku to tylko niektóre rozwiązania. Dodatkową ochronę danych zapewniamy także przez blokowanie hasłem telefonu który pozostaje nieaktywny - wraz z wygaszaczem ekranu Kaspersky Mobile Security blokuje urządzenie

Czy w wersji 8.0 są jeszcze jakieś inne nowości?

Cóż, mamy dwukrotnie więcej sygnatur wirusów, lepiej chroniąc przed złośliwym oprogramowaniem. Nasi klienci są chronieni przed programami wysyłającymi płatne SMS, podobnymi do wirusa wykrytego ostatnio w Indonezji. Jest też ochrona rodzicielska, pozwalająca na zablokowanie hasłem rozmów zagranicznych oraz korzystania z usług Premium SMS.

Jak działa funkcja Antispam w Kaspersky Mobile Security?

Niektórzy mowią na tą funkcję "firewall rozmów przychodzących". Kiedy masz wiadomość lub rozmowę przychodzącą z numeru spoza listy kontaktów, po zakończeniu dajemy Ci możliwość dodania numeru do białej lub czarnej listy. Numery z czarnej listy zostaną na stałe zablokowane i nie będą mogly się z Tobą kontaktować. Zawsze pojawi się sygnał zajęty lub niedostępny. Zablokowane zostaną również wiadomości SMS od tych numerów.

Macie wersje dla platform Symbian OS i Windows Mobile. Który system operacyjny dla telefonów komórkowych jest według Ciebie najbezpieczneijszym wyborem?

Symbian OS wygląda na bezpieczniejszy. To ze względu na certyfikację aplikacji przed dopuszczeniem ich do instalowania na telefonach z systemem Symbian. Niestety ten system czasem ma  luki. Na dodatek międzyplatformowe aplikacje Java nie mają żadnych certyfikatów. Choć trudno napisać aplikację Java, ktora będzie się sama rozprzestrzeniać, można stworzyć programy, które będą wysyłać SMS Premium krandąc Twoje pieniądze.

Jak wygląda bezpieczeństwo nowych systemów takich jak iPhone i Android?

Apple równiez ma certyfikację, wszystkie aplikacje są sprawdzane przez AppStore. Android jest również bezpieczny, ponieważ działa na tylko jednym urządzeniu i ma mało użytkowników. Złodzieje chcą pieniędzy i sa leniwi. Dlatego atakują najpopularniejsze platformy z wieloma użytkownikami i duża szansą na łatwy zarobek.

Jaka jest realna skala zagrożenia wirusami na urzadzenia mobilne?

Znamy około 1000 wirusów pochodzących z około 700 rodzin. Wiele z nich różni jedynie sygnatura. Nie jest to więc największy problem. Inaczej niż w wypadku PC największym problemem jest fizyczna utrata urządzenia. Ile razy zgubiłeś swój desktop? A telefon? Urządzenia mobilne potrzebują więc raczej zabezpieczeń przed kradzieżą.

Jeśli ktoś z bardzo podstawową wiedzą spyta po co miałby kupować Kaspersky Mobile Security, skoro sam twierdzisz, że nie ma realnego zagrożenia wirusami - co odpowiesz?

Wystarczy powtórzyć: Możesz odnaleźć swoje zgubione lub skradzione urządzenie, ochronić swoje informacje szyfrowaniem, zdalną blokadą i czyszczeniem. Nie stracisz już czasu na czytanie spamu w SMS i niechciane rozmowy z telemarketerami. Nie stracisz pieniędzy, kiedy ktoś zacznie dzwonić do Bangkoku na Twój koszt, albo dlatego, że jakaś aplikacja wysyła Premium SMS bez Twojej wiedzy.

Dzięki za rozmowę!
[tekst pierwotnie ukazał się na OnSoftware DE]

Komentarze (0)
Telefony w mojej głowie tylko prr prr prr
 Oceń wpis
   

Dobiega końca pierwszy dzień Mobile World Congress w Barcelonie. Wrażeń aż za dużo, odpuściłem imprezę Symbian Foundation, ale nadrobię to na pewno przy następnej okazji.

Co się dziś działo?

Palm Pre

Najpierw jako pierwsza ekipa dziennikarska w Barcelonie mogliśmy obejrzeć i sfilmować nowego Palm Pre w akcji. Jest genialny i przyćmił wszystko co było później, gdyby nie drobne ale: brak obsługi Flash, zamknięte do private Beta SDK (i brak zewnętrznych aplikacji). To co było zaletą Palm OS czyli wsteczna kompatybilność i setki programów zniknęło. W zamian mamy "Synergy"  - naprawdę przyjazny interfejs użytkownika. Podzielę się z Wami filmem, jak tylko opublikujemy go na Softonic TV. Palm Pre jest śliczny, w porównaniu z nim iPhone i nowy interfejs Symbian Foundation w SE są po prostu słabe.

Następnie zobaczyłem przeglądarkę Opera Turbo - oparta na proxy technologia działa 80% szybciej niż Opera Desktop i Opera Mobile. Niestety Opera Turbo będzie płatna dopóki konkurencja nie wymusi zmian, a pewnie wymusi. HTC współpracuje zarówno z Mozillą (Fennec), jak i z kolejnym wydarzeniem dnia.

ballmer i ceo htc

Microsoft Windows Mobile 6.5 - nowy, ulepszony interfejs nie był rewelacyjny. Za to usługa My Windows Phone - czyli internetowy backup danych to dla Microsoftu kolejny krok w rozbudowie "chmury" Windows Live. Nowy Windows Mobile ma też swój "AppStore", Steve Ballmer twierdzi, że już dziś jest w nim dostępnych 25 tysięcy aplikacji.

ballmer i szef orange

Moda na platformy AppStore jest ogromna, oprócz Microsoftu podobne aplikacje zbudowały Samsung i Nokia, Symbian Foundation zapowiada stworzenie "Malla" z aplikacjami, czyli mashupa wszystkich tych platform.

Wracając do M$: Steve Ballmer wyglądał jak groźny władca przywołujący swoich wasali oddających mu hołd - CEO HTC wyglądał na naprawdę przestraszonego. Z Microsoftem ma też współpracować LG, oraz operatorzy, a zwłaszcza Orange.

SonyEricsson pokazał dziś dwa nowe telefony, ciekawszy z nich o nazwie idou ma nowy interfejs opracowany przez Symbian Foundation. Mam wideo z krótką prezentacją jego możliwości, ale w porównaniu z Palm Pre OS zarówno Symbian jak i Windows są w tyle.

Kaspersky Lab ma nowy system zabezpieczeń dla komórek - Kaspersky Mobile Security. Sergey Nevstruev VP szef firmy opowiedział o funkcjach tego pakietu i zagrożeniach dla komórek - jutro postaram się wrzucić cały wywiad.

Stay tuned! Na bieżąco nadajemy na twitterze i blogach Onsoftware :)

Komentarze (0)
Wspaniała kartka na Walentynki - to łatwe!
 Oceń wpis
   

Nie zapomnijcie, że 14 lutego są Walentynki. Na pewno jest ktoś, komu należało by dać walentynkowy prezent. Prezenty w czasach kryzysu?

Oczywiście można też wysłać sms czy powiedzieć wierszyk, ale to nie wróży najlepiej przyszłości związku. Wyjściem pośrednim są e-kartki, jednak powiedzmy sobie szczerze - ich jakość nie powala a o prawdziwej personalizacji można pomarzyć.

Na szczęście jesteśmy na posterunku. Dzięki wpisowi Eleny Santos z bloga Softonic Onsoftware mam dla Was prawdziwą web 2.0 multimedialną propozycję na walentynki. W kilka kliknięć zrobicie unikalną walentynkę.

Jak zrobić Walentynkę?

Do stworzenia Walentynki uzyjemy serwisu Animoto. Animoto to darmowe narzędzie do tworzenia animowanych pokazów slajdów i prezentacji. Po utworzeniu konta i zalogowaniu się do serwisu, wystarczy kliknąć na przycisk z napisem "Create new video".

System pozwala wybrać długość filmu. Jesli wybierzesz 30 sekund, do Walentynki będzie potrzebnych około 12-15 zdjęć. Zdjęcia możesz wgrać ze swojego komputera, wyszukać na innych stronach (np. w swoim albumie Picasa), albo wykorzystać kolekcję oferowaną przez Animoto.

W przykładowej kartce na walentynki użyliśmy zdjęć udostępnionych na licencji Creative Commons przez użytkowników serwisu flickr.com o pseudonimach: -Weng-, Ahmed Rabea, Always Be CoOl, A National Acrobat,**Mirm**, lovelypetal, alles-schlumpf, cafemama, marie-II, Sarah Parrot, duncan, kabils.

Aby wyszukać takie zdjęcia i nie naruszać niczyich praw autorskich wybierz w serwisie opcję Advanced Search i zaznacz odpowiednie opcje licencji.


 

Po wybraniu zdjęć możesz ustalić ich kolejność, dodać tekst, lub wyróżnić te obrazy, które najlepiej pasują do twoich życzeń na walentynki.

Kolejnym krokiem jest wybór muzyki odpowiedniej do Twojej Walentynki. Możesz wgrać muzykę ze swojego komputera, lub użyć kolekcji utworów proponowanej przez serwis Animoto.

Po wgraniu muzyki pozostaje opisać swój utwór i czekać na efekty pracy. Podczas przygotowywania naszego wideo możemy oglądać inne filmy lub zająć się tworzeniem nowej produkcji.

Kiedy serwis upora się z Twoim wideo, masz do wyboru kilka opcji dostarczenia go do adresata. Walentynkowy film można nie tylko wysłać mailem czy osadzić na blogy, ale także pokazać na specjalnej, Walentynkowej stronie. Dzięki temu efekt jest naprawdę niezły. Zresztą - zobaczcie sami.

riptAccess="always" allowFullScreen="true" />

Walentynkową oprawę można zobaczyć tutaj.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich zakochanych!

Komentarze (2)
1 | 2 | 3 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]