2008: Kontrrewolucja informacji czyli wojna o prawa blogerów
 Oceń wpis
   

Bloggers' Rights at EFF
Polska platforma blogowa na której udziela się m.in. Janek Osiecki znany użytkownikom bbloga wprowadziła w zeszłym roku w niejawny sposób "redakcję" strony głównej. Redaktorami zostali wybrani użytkownicy serwisu o "słusznych" zdaniem właścicieli serwisu poglądach. Społeczność w żaden sposób nie kontroluje ich decyzji. Wiara w szlachetne intencje nie pomaga w ciężkich czasach, Salon24 oglądany ze strony głównej przestał być miejscem wymiany poglądów a stał się trybuną jednej opcji.

Tuż przed końcem roku pewna niemiła firma z branży IT z siedzibą w Cupertino w stanie Kalifornia doprowadziła do zamknięcia bloga. Pisał o tym m.in. Olgierd. EFF niestety nie tylko nie obroniła wolności słowa autora bloga Think Secret, ale nawet wydawała się zadowolona z tego, że Nick Ciarelli nie poniósł negatywnych konsekwencji.. W kolejce do procesu czeka Fałszywy Steve Jobs z właściwym sobie czarnym humorem.

Dziś Dawid na Webinside opublikował informację z ArcaBit o zabiciu przez chińskich hakerów niezależnej platformy blogowej Boxun.com. Boxun miało serwery w Stanach, więc Chińczycy zdemolowali serwery ich host providera zmuszając go do odmowy świadczenia usług serwisowi. Około 1000 chińskich dysydentów nie może się już wypowiadać.

Blogi stały się widoczne, porównuje się je z tradycyjnymi mediami. Do tej pory blogosfera zapewniała (i jeszcze jakoś zapewnia) niezależność komentarzy. Czasem wprowadzała do mainstreamu niepopularne treści lub informacje które umykały tradycyjnym mediom. Tak jest w przypadku kampanii wyborczej Rona Paula, którego opisywałem jakiś czas temu.

Trochę mi to przypomina walkę klas opisywaną przez Marksa. Zamiast proletariatu mamy blogerów, zamiast bogactwa i władzy informację. Establishment używa władzy i kapitału aby powstrzymać rewolucję.
Czy nowy rok przyniesie nam kres tej wolności? Czy zdołamy się obronić przed brutalną siłą rządowych cenzorów? Czy możemy w jakikolwiek sposób zatrzymać działania "posiadaczy" - tych wielkich jak Jobs i całkiem malutkich jak Janke?

A ja zaciskam dłoń na myszce zamiast kamienia i myślę: NO PASARAN!
Komentarze (4)
Top 5: władcy polskiego internetu. Blogi, kryptoreklama i...
1 | 2 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]