Zarabiaj na swojej wiedzy. Lub szczęściu.
 Oceń wpis
   
Predictify logo

Predictify to nowy serwis, który właśnie wszedł w fazę Public BETA. Pomysł jest prosty, jeśli trafnie przewidzisz przyszłość, należy Ci się za to nagroda (prawie jak w MoneyManii).
Z drugiej strony, kto z nas nie chciałby znać przyszłości? Dzięki predictify możemy skorzystać z przewidywań wielu ludzi, spośród których niektórzy wydają się skuteczniej niż inni przewidywać wydarzenia w pewnych dziedzinach. Może mają intuicję a może specyficzną przenikliwość lub po prostu zdolności parapsychiczne. Zwykle po prostu sa ekspertami.
Dzięki predictify możesz z nich skorzystać za niewielką opłatą.

Podobne serwisy to ZiiTrend, Media Predict, Avanoo oraz Spigit.
Predictify wydaje się być lepsze, ponieważ nie tylko korzysta z mądrości tłumu, ale też pozwala społeczności wyłonić ekspertów.
Czy dzięki platformom społecznego przewidywania możemy poznać przyszłość?
Raczej nie, ale na pewno możemy się dowiedzieć jakie są oczekiwania społeczne. No i możemy zarobić kilka centów :)

Podobają się Wam takie aplikacje?

[disclaimer: konkurs MoneyMania to akcja Money.pl a wnet pracuje dla Money.pl:) ]
Komentarze (2)
Dobry Venture Capital. Czyli jaki?
 Oceń wpis
   
Na Read/Write Web pojawił się interesujący artykuł Alexa Iskolda z AdaptiveBlue.
Artykuł dotyczy tego, co wnet lubi najbardziej - poszukiwania funduszy na rozwój startupów (przeczytaj, co pisałem na ten temat wcześniej).
Alex ma doświadczenie z pozyskiwaniem inwestora - ostatecznie udziały w jego firmie objął fundusz Union Square Ventures.
W swoim artykule omawia stare zasady funkcjonowania VC (czyli takie jakie teraz są, niestety, w Polsce) i porównuje je z obecnymi trendami, które może do nas kiedyś dotrą. A może nie.

Jak więc działa stary (czytaj: jedyny w Polsce) model finansowania przez VC/inwestora?

1. Aby zainwestować wymagamy przygotowania biznesplanu.
Biznesplan ma formę książki na około 70 stron. Zawiera m.in.:
  • opis rynku i konkurencji,
  • opis modelu biznesowego
  • wyliczenie możliwości biznesowych oraz zagrożeń dla projektu
  • opis zespołu (lub sposobów jego pozyskania)
  • oraz najśmieszniejszą część - plan finansowy na najbliższe 5 lat.
Przygotowanie takiego planu zajmuje co najmniej kilka miesięcy.
Zwykle wymaga on wielu zmian dokonywanych przez przedstawicieli VC/inwestora, ponieważ w technologicznym startupie nie ma fachowców od biznesplanów.

2. Na podstawie tego biznesplanu możemy zainwestować.
Niestety nasz VC/inwestor ma mało specjalistów a dużo pieniędzy.
Dlatego może zaangażować się w jedynie kilka projektów i chce zaangażować w nie duże środki.
Co za tym idzie, ingerencja VC/inwestora w projekt i jego udział w spółce będzie absurdalnie duży.
Wymaga sie też, aby biznesplan uzasadniał (zbyt) dużą inwestycję i aby obiecywał szybki jej zwrot.

Oczywiście taka strategia VC jest zupełnie nieadekwatna dla współczesnych spółek technologicznych.
Po pierwsze tylko niewielka część projektów będzie w stanie jednocześnie rozwijać i utrzymywać swój projekt i tworzyć rozbudowany biznesplan.
Tak naprawdę, to będą tylko te projekty, które nie potrzebują wsparcia od lokalnego VC/inwestora.

Po drugie, VC angażując się  silnie w kilka projektów ogranicza szansę powodzenia swojej strategii - większość inwestycji VC jest chybiona, tylko nieliczne przynoszą zysk. Naiwnością jest sądzić, że VC wybierze akurat te zyskowne.

Po trzecie, silne zaangażowanie przedstawicieli VC/inwestora często szkodzi projektowi - spółki technologiczne opierają się na wizjonerstwie i innowacyjności. Robert Sutton słusznie wskazuje, że dla innowacyjności jednym z kluczowych zagrożeń jest zbyt wczesna ingerencja działu finansów.  VC/inwestor zapewne będą próbować obciąć "niesprawdzone" koncepcje w akceptowanym biznes planie.

Po czwarte zaś zbyt duże inwestowanie w fazie startowej doprowadzi do przerostów zatrudnienia i uniemożliwi zwrot z inwestycji. To typowe dla (zbyt) wielu przedsięwzięć internetowych "spalanie kasy" to właśnie wynik błędnej strategii VC.

W rezultacie VC/inwestorzy mogą wspierać głównie słabe klony bez szansy na globalny rozwój, na dodatek opóźnione przez prace nad słabym biznes planem.

Jak więc powinien wyglądać dobry VC?
Zdaniem Alexa (w pełni popieranym przez wnet, oraz przez rzeczywistość, która skrzeczy):

Dobry VC jest mały (stary VC powinien wydzielić z siebie kilka, kilkanaście mniejszych) i wyspecjalizowany.
Może to też być po prostu wydzielony budżet inwestora branżowego.
Dzięki specjalizacji w danej branży i niższej kwocie zaangażowania VC/inwestor ma szansę uruchomić większą ilość projektów i zwiększa swoje szanse na zysk z inwestycji.

Finansowanie fazy początkowej (seeding) powinno być podzielone na transze i pokrywać niezbędne koszty startupu, w tym przygotowywanie dokumentacji biznesowej.
Ponieważ finansowanie w takiej formie jest mniejszym ryzykiem, a mały nowy VC/inwestor jest wyspecjalizowany w swojej dziedzinie, szczegółowy biznesplan jest tworzony właśnie przez VC wraz ze startupem.
Startup ze słabiej zaangażowanym VC jest zdrowszy, a jego zespół bardziej zaangażowany w rozwój serwisu. VC nie ma możliwości zabijania innowacji, ponieważ mniejsze finansowanie oznacza mniejszy udział w spółce.

Science fiction? Nieprawda, Alex przytacza przykłady:
  • Y Combinator wspiera technologiczne startupy finansowaniem fazy seed (10-20K USD);
  • Charles River Ventures uruchomił program Quick;
  • Jeff Clavier uruchomił mały fundusz (12M USD) dla startupów.

Te małe inwestycje mają szansę na zwrot, kiedy sprzedadzą swoje udziały w spółkach większym graczom. Wtedy będzie już gotowy prawdziwy biznesplan, rozwinięty i funkcjonalny projekt i realna innowacja.

Czego i Tobie wnet życzę :)

PS: przypominam, że możecie do mnie (p.wrzosinski [at] money.pl) wysyłać propozycje startupów rozszerzających potencjał grupy money.pl i Verlagsgruppe Handelsblatt
venture capital
[disclaimer: robiłem korektę merytoryczną jednej z książek Roberta Suttona dla wydawnictwa Helion]
[disclaimer: zawodowo zajmuję się m.in poszukiwaniem startupów dla Money.pl]
Komentarze (3)
Głupoty zagregowane. Agora na G.pl
 Oceń wpis
   
Naprawdę nie wiem jak to napisać.
logo G.pl
Z jednej strony super. Użyli technologii Google'a, można z tego mieć fajną stronę startową i przy okazji naprawdę dobrą pocztę.
Domena G.pl jest świetna.
Udało się zerwać z marką Gazety Wyborczej. Nikt nie skojarzy G.pl z poważnym medium.
Zagregowano treści z większości gazetowych blogoidów i pozwolono na ich selekcję i układanie według widzimisię użytkownika. Czyli wszystko tak jak sam chciałem w dyskusji z Tomaszem Józefackim na yulbizie.

A jednak nie mogę pochwalić G.pl.
Nie mogę, bo skomasowanie w jednym miejscu takiego wylewu beznadziejnie głupich informacji mnie obezwładnia. I naprawdę nie umiem z tego wybrać niczego interesującego.

Dyrektor pionu Internet Agory miał rację. Są różne segmenty użytkowników. I ja nie mieszczę się w segmentach wybranych przez Agorę do ekspansji :)

A Ty? Znajdziesz coś dla siebie na G.pl?
Komentarze (2)
Gadu Gadu zniknie z giełdy w tym roku?
 Oceń wpis
   

gadu logo
Naspers Ltd. (NPSN) firma działająca w branży Internetu i mediów, ogłosiła dzisiaj publicznie zamiar kupna 100% udziałów spółki Gadu-Gadu S.A. poprzez zależne od siebie spółki Myriad International Holdings B.V. i MIH Poland Holdings B.V.
Naspers planuje objąć wszystkie akcje do 13 grudnia 2007 roku.
Warsaw Equity Holding Sp. z o.o. – większościowy akcjonariusz spółki Gadu-Gadu S.A., posiadający 55,05% akcji – zdecydował się sprzedać swoje udziały firmie Naspers Ltd, dzięki czemu nowy akcjonariusz nabędzie pakiet kontrolny akcji Gadu-Gadu S.A.

Przygoda GG z giełdą była krótka, pozwoliła jednak spółce zgromadzić kapitał niezbędny... no właśnie, chyba nie bardzo wiedziano na co ten kapitał. Próby ekspansji na Wschód chyba nie wypaliły, blip nadal jest niszowy.

Za to udało się zatrudnić 100 osób (to prawie dwa razy więcej niż pracuje u nas w money.pl) aby finalnie znaleźć inwestora branżowego.
Naspers to udziałowiec firmy Tecent, która ma największy chiński komunikator o nazwie QQ. W Rosji inwestycją Naspersa jest Mail.ru, a w Południowej Afryce rozwija platformę telewizji internetowej.

Ciekawe co Naspers zaproponuje użytkownikom GG.

[więcej informacji biuro prasowe GG]
[update: jest już wezwanie do sprzedaży]
Komentarze (2)
iPod ma nowe funkcje i robi go Microsoft.
 Oceń wpis
   
No dobra, nie iPod tylko Zune. Trochę brzydszy.
zune
Zune to jednak więcej niż iPod - to także sieć społeczna w kieszeni. Na razie mała, ale kto wie co będzie za chwilę. Poza tym przekroczono nieosiągalny dla Apple Rubikon - radio FM :)
Wyobraź sobie, że Twój odtwarzacz mp3 potrafi zaglądać w listy odtwarzania innych odtwarzaczy, np. tego w kieszeni ładnej dziewczyny w metrze. Jeśli znajdzie coś co spodoba się Tobie, możesz za darmo posłuchać tego kawałka, ale możesz tez zaczepić dziewczynę. Żaden iPod tego nie potrafi. Ale potrafi każdy Zune.
Bo zune jak ma upgrade, to dla wszystkich (także posiadaczy starszych wersji). A Apple jak ma upgrade, to znaczy że zablokowało ci telefon, a jeśli kupiłeś iPod Touch to nie możesz liczyć na to, że będzie działał jak iPhone, chociaż mógłby. Nie będzie i już.

Tak, tak, odtwarzacze mp3 to nie systemy operacyjne. Tutaj to Microsoft jest nowatorski i pro-kliencki. A Apple jest dominującym graczem na rynku odtwarzaczy mp3 i wykorzystuje to tak samo jak Microsoft sprzedający nam komputery z wgraną Vista Basic (które to bydlę nie umie się nawet do LANu poprawnie włączyć).

Oczywiście firma z Redmond nie byłaby sobą gdyby nie zepsuła sielankowego obrazu. Otóż dali do Zune piosenki bez DRM. Bez DRM, ale tylko na trzy odtwarzania. Potem jednak DRM się włącza :)

Think different. Meet Zune.
Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Ankieta
Co stanie się z telewizorami?
Zostaną wyparte przez komputery PC
Przejmą funkcje komputerów PC
Razem z PC znikną z rynku
Będą się rozwijać niezależnie od komputerów
Nie mam zdania na ten temat
Mam inne zdanie (komentarz pod wpisem)
O mnie
Piotr Wrzosiński
Piotr Wrzosiński
Najnowsze wpisy
2011-10-03 10:41 W zeszłym tygodniu pod nowym adresem
2011-09-25 18:20 Minął kolejny tydzień
2011-09-19 11:07 Podsumowanie tygodnia
2011-09-12 13:37 Przedruk i przeprowadzka
2011-09-02 17:36 Wybierz swój e-book!
Najnowsze komentarze
2015-02-24 18:33
KamilDawid:
Minął kolejny tydzień
Mam nadzieje, że to nie będzie koniec bloga. Zapraszam
2014-10-08 04:36
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://gamesfree4flash.blogspot.com/[...]
2014-10-08 04:34
Thank you:
Nie ukradliśmy tego HTC z Windows Mobile. Serio.
Thank you http://downloadgamesair.blogspot.com/[...]